''BİR BÜROKRAT, KİŞİ VE KURUMLARI YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR”
20 Mart 2017 Pazartesi 11:41

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın plaka tahdidi ile ilgili “Söz vermedim” açıklamasının yanlış yönlendirme ya da bilgilendirmeden kaynaklandığını, buna neden olan kişinin de bir bürokrat olduğunu öne sürdü. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün İstanbul'da esnaf buluşmasında servisçileri plaka konusunda uyardı. Erdoğan "Ben size plaka tahdidi demedim. Size hak olmayan bir şeyi veremem. Kusura bakmayın böyle bir şey olamaz. Bir anda plakalar fırlayıp gidecektir. Bu mümkün değil" dedi. 

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD) Başkanı Hamza Öztürk Radyo Trafik’e konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

 İşte Başkan Öztürk’ün açıklamaları;

“O BÜROKRAT YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR”

-Dün Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının üyelerimizin beklediği şekilde çıkmamasının nedeni Büyükşehir Belediyesi’ndeki özellikle ismi bende saklı kalsın bir bürokratın, başta Kadir Topbaş olmak üzere ve dolayısı ile Cumhurbaşkanımızı yanlış yönlendirmesidir. Bizce bunun sonucunda Sayın Belediye Başkanımız Cumhurbaşkanımıza tahdid olduğu takdirde öğrencilerin ve velilerin, servis taşımacılığı yapan şirketlerin çok yüksek fiyatlar istemeleriyle ciddi bir mağduriyet yaşayacağından bahsetti.

FİYAT BELİRLEME HAKKI KİMDE?

-Öncelikle herkes şunu çok iyi bilsin; İstanbul’da servis, taksi, minibüs, halk otobüsü ya da diğerleri hiçbir tanesi tahdidli veya değil kendi başına herhangi bir fiyat uygulaması yapamaz. Bu pazarlığa tabi değil. Çünkü Büyükşehir Belediyesi bilirsiniz UKOME diye bir topluluk var. Bu topluluk İstanbul’da uygulanacak bütün tarifeleri, fiyatları belirlemek ile yetkili bir komisyondur. Onun için burada başta söyledim, ya Cumhurbaşkanımız yanlış bilgilendiriliyor ya da yanlış yönlendiriliyor. 

-Aynı bürokrat daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunduğu raporunda Türkiye genelinde bir tahdid uygulaması olmadığı hatta Ankara’daki uygulamanın Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği yönünde tabiri caiz ise yalan beyanda bulunmuştur. Daha sonra biz bunu fark ettiğimiz zaman  -yanlış yazılmış- diye geçiştirdiler. Yine aynı kişi Antalya’da İzmir’de birtakım uygulamalardan çark etmişti. Onun için İstanbul servisçi esnafı hak etmiyor diye bir şey yok.

SERVİSÇİ TAM OLARAK NE İSTİYOR? 

-Türkiye genelinde 31 ilde uygulanan plaka tahdidi İstanbul’da da uygulansın istiyoruz. Biz sadece İstanbul’daki servisçiye özel hak talep etmiyoruz. Bizim plaka tahdidinden talebimiz plakamız artsın 300-500 lira yapsın değil. Biz şu anda evimize ekmek götüremez haldeyiz. Çalıştığımızın bir kısmını okul idareleri veya dernekleri vakıfları bir kısmını da bağlı bulunduğumuz şirketler alıyor. Bizim derdimiz plaka tahdidinin 200-300 bin lira etmesi değil. Bizim ev geçindirememek ile alakalı bir sıkıntımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız er veya geç bu çağrımızı anlayacak ve gerekli cevabı verecektir.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

-Cumhurbaşkanımız 25 mayıs 2015’te o günkü okuduğu slogan; ”Verin plakayı bırakalım sigarayı” idi. Şimdi bunu sokaktaki insana dahi sorsanız tahdide, eyvallah tahdit demedi ama plakadan kasıt… Bizim araçlarımız plakasız değil ki .Plaka sözü vermedi doğrudur ama sayın Belediye Başkanımıza -bu konuda çalışmayı siz yapın- derken bizim arabalarımızın hepsinin muamelesi yapılmış ruhsatları çıkmış plakaları takılmıştır. Yani biz Cumhurbaşkanımızdan plaka düzenlemesi isterken onu da yapmadı belediye. Cumhurbaşkanımızın anladığı ya da ona anlatıldığı şekilde plaka düzenlemesi yapılmış olsaydı, en azından İl Emniyet Müdür Yardımcımızın talebi dikkate alınır yine de servis araçlarının ayırt edilebilmesi için belli bir yaklaşım sergilenirdi ama o da yok.

O BÜROKRATLA BİR ARAYA GELDİNİZ Mİ?

-Defalarca bir araya geldik öne sürdüğü bir şey yok. Biz belgelerle diğer illerin uygulamalı örnek karalarıyla hazırladığımız bir raporla Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne gidiyoruz ama bizim raporlarımız bir kenara atılıyor. Oradaki şahıs kendi bildiğini biraz taksiden biraz minibüsten biraz halk otobüsünden ortaya karışık bir şeyler yapıp bir yönerge çıkardılar. Şimdi servisçiye plaka tahdidi yok ama tahdidteki tamir ücreti var. Servisçiye plaka tahdidi yok ama tahditteki ruhsat ücreti var. Servisçiye plaka tahdidi yok servisçi güzergah kullanım belgesi alırken ücreti var. Peki takside yok, minibüste yok, halk otobüsünde yok, dolmuşta yok madem vermiyorsunuz tamam anladık o zaman bu ücretleri servisten almak nedir?

TAHDİD BEKLENTİNİZ BİTTİ Mİ?

-Ben şunu söylüyorum, Sayın Cumhurbaşkanımıza tekrar söylüyorum bu konuyla alakalı bilen bir kişiyle 5 dakika olsun brifing alsın bizi bir dinlesin. Bizim derdimiz para kazanmak rant elde etmek değil bizim derdimiz evimize ekmek götürmek. Onun için dün Cumhurbaşkanımız elbette bizim esnafımızın beklentisinde bir açıklama yapmamıştır, esnafımız burada bir soğuk duş almıştır şok olmuştur ama şunu söylüyorum yanlış olan her şey Bağdat’tan döner derler ya, bu da dönecek inanıyorum…

Birileri plaka tahdidi olmadı diye zil takıp oynar hale geldi ben bugün onlara kına da gönderdim. Biz bu meseleye başladık ve evelallah ilgili mercilere anlatıp esnafın lehine döndürecek çalışmayı dün yaptık bundan sonrada yapacağız. Herkesin sakin olmasını istiyoruz onun için sayın Cumhurbaşkanımızı bilgilendirmek gerekiyorsa yanlış anlamayı da ortadan kaldırmak gerekiyorsa biz bu işin sonuna kadar gideceğiz. 

 

 

@radyotrafik