İTEO BAŞKANI’NDAN “ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL” ELEŞTİRİLERİNE YANIT
19 Nisan 2017 Çarşamba 14:56

Taksilere kamera takılması kararının üzerine "özel hayatın gizliliğini ihlal" nedeniyle yapılan eleştirilere İTEO Başkanı Yahya Uğur Radyo Trafik’te cevap verdi. Uğur, bu uygulamanın hem şoför hem de yolcular için önemli ve faydalı olacağına inandıklarını söyledi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın geçtiğimiz günlerde kamera uygulamasının otobüs ve minibüs taşımacılığıyla sınırlı tutularak, taksilere kamera takılması kararından vazgeçilmesi gerektiğini savunmuştu.

Apaydın, yazılı açıklamasında, taksilerin, ulaşım sektöründe kişilerin tercih ettikleri bağımsız ve bireysel talep üzerine hizmet sağlayan araçlar olduğunu belirterek, bu taşıtlara kamera takılmasının doğru bir uygulama olmayacağını ifade etmiş ve taksiyle yolculuğu tercih eden vatandaşların "özel hayatın gizliliğini ihlal" nedeniyle hem taksiciler hem de uygulama konusundaki karar alıcılar aleyhine hukuki yollara müracaat edebileceklerini belirtmişti.

Konuyla ilgili bu eleştirilere İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur Radyo Trafik canlı yayınına konuk olarak cevap verdi ve uygulamaya dair detayları anlattı.

“ŞOFÖR ARKADAŞLARIN CAN GÜVENLİĞİ SÖZ KONUSU”

Eleştirilerin sahibi Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın’ın İstanbul için yaptığı değerlendirmeyi “talihsizlik” olarak niteleyen Uğur İstanbul’da 125 taksi şoförünün cinayete kurban gittiğini belirterek “Ceplerindeki 50 krş. 50 TL veya 100 TL için.” dedi.

Daha önceleri paylaştıkları projelerde de kamera konusunun olduğunu, bunun yeni tartışılmaya başlanan bir durum olmadığını söyleyen Uğur kamera ve ilgili sistemlerin projenin tamamlayıcı unsuru olduğu ekleyerek şöyle devam etti:

“İstanbul Büyükşehir Belediye bunu ücretsiz olarak tüm taksici arkadaşlarımıza hediye edecek bir anlamda. Bu bizim için çok önemli bir şey. Niye diyeceksiniz? İstanbul’da günde 2 milyon yolcu taşınıyor. İstanbul’da şoför arkadaşlarımızın gerçekten can güvenliği söz konusu. Bunun basına bazıları geliyor. Yani cinayetle sonuçlanmamışsa işte bu gasplar falan çok gündeme gelmiyor. Allah’a hamdolsun. İstanbul bu anlamda büyükşehirler arasında güvenli bir şehir. Onu söyleyebiliriz.”

“GÖRÜNTÜLERE SAVCILIK YOLU İLE ULAŞILACAK”

İTEO Başkanı gerçekleştirilecek uygulamanın %100 caydırıcı olacağını da söyledi. Buna ek olarak taksilerde unutulan eşyalar konusunda şoförlerin zan altında kalmayacağını da ifade eden Uğur; “İstanbul gibi büyük bir metropolde bunları sadece polisin veya diğer kamu kolluk kuvvetlerinin hizmetleri ile belki güvenlik sağlanmayabilir ama bu tür bir proje ile İstanbul’daki tüm taksilerin aynı zamanda aranan diğer şahısları da bulma noktasında faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Projeye karşı çıkıştaki argümanın görüntülerin şoför inisiyatifinde olması iddiası olduğunu söyleyen Uğur bu eleştirilere şöyle cevap verdi:  

“Böyle bir şey kesinlikle mümkün değil. Panik butonuna basıldığında araç içerisindeki kameralar kaydetmeye başlayacak. Müşterinin de taksicinin de zaten kullanabileceği bir panik butonları var ve bunlar da savcılık takibi ile ancak istenebilecek. Yani bir şoför bu görüntülerini alıp istediği gibi ben bugün ne yapmışım diye izleyemeyecek.”

Konunun daha netleşecek tarafları olduğunu da söyleyen Uğur özü itibari ile projenin caydırıcı olacağını, hem taksi şoförü hem de yolcular için kötü davranışları engelleyeceğine inandıklarını söyledi.

Açıklamaların tamamı:  

 

 

@radyotrafik