TAKSİLERDE KAMERA DÖNEMİ BU AY BAŞLIYOR
10 Mayıs 2017 Çarşamba 19:19

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Trafik Hizmetleri Başkanı Mehmet Akdeniz İTEO’nun Seyrantepe’deki binasında Yahya Uğur ile birlikte taksilere kamera takılması konusunda açıklamalarda bulundu. EGM Yardımcısı Akdeniz sistemin caydırıcı özelliği ve güvenli yolculuğa vurgu yaparken İTEO Başkanı Uğur da sistemin bu ay içinde hayata geçeceğini söyledi.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Trafik Hizmetleri Başkanı Mehmet Akdeniz İstanbul Taksiciler Esnaf Odasını ziyaret ederek Oda Başkanı Yahya Uğur ile birlikte taksilere kamera takılması konusunda Radyo Trafik canlı yayınına katılarak açıklamalarda bulundu.

GÖRÜNTÜLER 30 GÜN KAYITLARDA KALACAK

Hayata geçirilecek sistemin sadece Türkiye’de var olmadığını söyleyen EGM Yardımcısı Mehmet Akdeniz dünyanın birçok ülkesinde uygulamada olduğunu söylediği sistemi şöyle anlattı:

“Ticari taksilere konacak kamera sayesinde ki 30 gün süreyle kayıtlarda kalacak, birincisi sürücünün, ticari taksi esnafının can güvenliği söz konusu olacak. Zira kameranın olduğunu bilen, suça meyilli olan biri ticari taksi sürücüsüne karşı bir suç işlemeyecektir. Oysa biz biliyoruz ki; geçmiş yıllarda birçok ticari taksi esnafımızın başına çok vahim olaylar geldi. Kimi öldürüldü, kimi yaralandı. Bunlar toplumu ürküten olaylardır. İkincisi, her şeyden önce yolcunun güvenliği söz konusu. Ticari taksi sürücüsü biliyor ki bütün hareketleri denetim altında ve sürücünün güvenliğinin korunduğunun farkında. Bir üçüncüsü, olası suç işlemesine rağmen ticari taksi ile kaçan biri olduğu takdirde failinin de en kısa sürede yakalanmasıdır. Yani toplumsal güvenlik ve en önemlisi yolcu ve sürücünün güvenliği bizim için çok kıymetli.”

VERİLER BELLİ BİR MERKEZDE TOPLANACAK

Sistemde hukuksal boyutta hiçbir sıkıntı olmadığını da dile getiren Akdeniz şöyle devam etti:

“Zira bunlar 30 gün süreyle sistemden kayıtlı ama belli bir merkezde toplanacak. O merkeze kimse müdahale edemeyecek. Ancak ve ancak normal hukuk normları çerçevesinde yasal prosedür neyi gerektiriyorsa yani yargı mercilerinin talimatı ile ancak onlar incelenebilecek, bilir kişi konumuna getirilecek. Taksiciler Odası Başkanlığının merkezinde bulunacak. Protokol yapacaklardır. Belediye, Emniyet ve Oda Başkanlığı arasında öyle bir merkez olacak ki kimse inisiyatif ile müdahalede bulunamayacak. “

“TRAFİK KAZALARINDA ÖLÜM KADER DEĞİLDİR”

Akdeniz taksilere kamera takılması konusunun yanı sıra bugün İstanbul’da gerçekleştirilen trafik toplantısının içeriğine dair bilgiler de verdi ve önemli istatistikler açıkladı:

“Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda geçmiş yıllarda yaşanan trafik kazlarının en aza indirilmesi amacıyla ülkemizin yedi bölgesinde ayrı ayrı toplantılar yapıyoruz. Bu yıl içerisinde üçüncüsünü İstanbul’da yapıyoruz. Bizim amacımız ‘İnsanlarımızın trafik kazalarında ölmesi kaderi değildir!’ bu felsefe ile hareket ediyoruz ve mümkün mertebe sürücülerimizi uyarmak anlamında alacağımız tedbirler ile kazaları nasıl azaltabiliriz diye Şube Müdürü arkadaşlarla bir araya geldik. Yine trafik denetim stratejilerimizi ortaya koyduk. Sürücülerimize şunu söylemek isterim: Yapılan her yüz trafik kazasının %88’nin nedeni sürücü kusurları olduğu anlaşılıyor. Sürücüler şunu söylemesinler: ‘Polis yok, jandarma yok. Kural ihlali serbest.’ Böyle bir şey aslında, basit bir kural ihlali sonucunda kendileri veya başka bir insana sonu çok acı olan üzüntüler ile karşı karşıya kalıyoruz. Benim istirhamım eğer her sürücü kurallara uysa demek ki yüz kişiden 88 insanımızı kurtarmış olacağız. Ben bu vesile ile sürücülerimizin trafik kurallarına riayeti konusunda özel istirhamda bulunmak istiyorum.”

UNUTULAN EŞYA KAYBOLAN EŞYA OLMAYACAK

Taksilere kamera takılması konusunda İTEO Başkanı Yahya Uğur da Radyo Trafik yayınına katılarak son gelişmeleri anlattı.

Sistemin taksiciler için büyük fayda sağlayacağını düşündüklerini söyleyen Uğur bu durumun müşteri için de faydalı olacağını söyleyerek şöyle devam etti:

“Öncelikle mesela müşteriler açısından unutulan eşyalar, kaybolan eşya haline gelmeyecek. Mutlaka bulunacak. Ve taksici arkadaşlarımız zaman zaman evde unutulmuş eşyaları takside unuttum şikayetinden de, bu töhmetten de kurtulmuş olacaklar. Çünkü artık her şey belgeli ve görüntülü olacak. Bu anlamda bu çok önemli.”

Bir diğer önemli konunun hem şoför hem de müşteri için can güvenliği olduğunu söyleyen İTEO Başkanı bugüne kadar 125 taksicinin öldürüldüğünü hatırlatarak bu sistemin ardından kimsenin buna cesaret edemeyeceğini anlattı ve şöyle devam etti:

“Ayrıca sadece ölümlü değil ama zaman zaman arkadaşlarımızın hem yaralanmasına hem de para kaybına neden olan gasplar da oluyor ki bu dünyadaki diğer illere göre her ne kadar İstanbul’da düşük olsa da ciddi sayıda yaralıyor arkadaşlarımızı bu durum. Tedirgin çalışmalarına neden oluyor. Çünkü ortalama en az 9 en fazla 25 tane ayda gasp oluyor. Bu diğer büyükşehirlere göre gerçekten İstanbul’un güvenli bir şehir olduğunu gösteriyor. Emniyetimize bu noktada teşekkür ediyoruz ancak yine de bu tür şeylerin hiç olmamasını en çok arzu ettiğimiz şey olarak görüyoruz.”

“TRAFİK SİGORTASINDA İNDİRİM GETİRECEKTİR”

Taksilere takılacak kamera ile başka faydalar da olacağını aktaran Uğur şunları söyledi:

“Trafik sigortalarında ciddi indirimler getirecektir. Biliyorsunuz doğru bilgilenme neticesinde kimlerin suçlu kimin suçsuz olduğu daha net tespit edilecek. Ve haksız bir şekilde ödediğimiz trafik sigortalarında hani ‘taksici potansiyel suçludur zaten o yapmıştır’ anlayışından vazgeçilecek. Tabi kalite yükselteceğini, müşteriyi arttıracağına yüzde yüz inanıyoruz. Çünkü tespitlerimize göre ciddi oranda bir takım kimseler hala taksileri kullanmayıp işte eşinden, dostundan, oğlundan, kızından yardım istiyorlar bir takım yerlere gitme konusunda. Bu algı da kırılacak. Müşterilerimize ki en çok bize çeken taraflarından birisi bu artacak müşterimiz.”

“ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL” ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Taksilere kamera takılması kararının üzerine "özel hayatın gizliliğini ihlal" nedeniyle yapılan eleştirilere de yanıt veren İTEO Başkanı şunları söyledi:

“Tabi bir takım tartışmalar, itirazlar geliyor. İşte ‘Acaba izlenecek miyiz, görülecek miyiz?’ Bu tür endişeler yaşanmamasını arzu ediyoruz. Çünkü taksilerin içerisinde adli değeri olmayan yani suç olmayan herhangi bir şekilde hiçbir şey ne izlenecek ne dinlenecek. Bu kayıtlar zaten depolanıyor ve araç içerisinde de depolanmıyor. Bazı gaspçılar arabayı gasp ederim götürürüm orada görüntüyü silerim gibi böyle bir yanlış duyguya kapılmasın. Muhakkak tespit edilecek. Çünkü bu görüntüler merkezde kayıt altında tutulacak. Dolayısı ile taksici arkadaşımız, müşterimiz dışarıdan herhangi bir müdahale ile bu görüntüler hiç kimsenin elinde olmayacak. Ancak savcılık talebi ile bunlar istenebilecek. O yüzden dolayı da taksinin içindeki keyifli sohbetler her şekilde devam edebilir. Biz de etmesini istiyoruz zaten. Yani özetle bize getireceği faydaların tabi zaman içerisinde bugün aklımıza gelmeyen şeyler de çıkacaktır. Ama yeni İstanbul’a yeni Türkiye’ye gerçekten yeni taksilerin, teknolojik taksilerin de gelmesi gerektiğini biliyorum. Bu da bu bizim hedefimizde vardı, ‘beyefendi taksicilik’ geri gelecek diye. İşte bundan 40 yıl önceki o düzgün beyefendi taksici abilerimizin bize emanet ettiği tekrar aynı kaliteye gelecek. En azından bu algılar bitmiş olacak.”

İTEO Başkanı Yahya Uğur taksilere kamera takılmasına yönelik sistemin ise bu ay içerisinde gerçekleştirileceğini söyledi. Kameraları İstanbul Büyükşehir Belediye’nin ücretsiz araçlara yerleştireceğini belirten Uğur bu ay içerisinde 4 bin takside kameraların takılmış olacağını belirtti.

 

@radyotrafik