İSTANBUL’DA TAKSİLERDE YENİ DÖNEM
17 Mayıs 2017 Çarşamba 16:05

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ‘Akıllı Şehirler Fuarı’ kapsamında, İstanbul’daki tüm taksilerde uygulanacak, cep telefonuna indirilen bir yazılımla en yakın taksiyi çağırarak, güvenli yolculuk yapılmasını sağlayacak İTAKSİ uygulaması hakkında basına bilgi verdi.

BOŞTA GEZEN ARAÇLARIN SAYISINI AZALTACAK

Uygulamanın ilk etapta 4 bin takside hayata geçirileceğini söyleyen İBB Genel Sekreteri Baraçlı, “İTAKSİ uygulaması ile sisteme kayıtlı araçların bir merkezden takibini yapmak, çağrı merkezi sayesinde vatandaşımızın taksiye daha hızlı ulaşabilmesini sağlamak, boşta gezen araçlarının sayısını azaltarak trafiği rahatlatabilmek ve ulaşımı erişilebilir hale getirmek için çalışmaları başlatıyoruz” dedi.
Uygulamayla aracın boşta gezmesine gerek kalmadan yolcu ile buluşması; yakıt ve zaman tasarrufu; güvenlik kamerası, panik düğmesi ve GPS ile takip; kurulacak tablet ile sürücüye anlık navigasyon desteği; sistemde tüm yolculukların kayıtlı olması; elektronik ödeme taleplerine cevap verebilme; taksilerdeki hizmet kalitesinin yükseltilmesiyle taksicilik mesleki standartları yükselmesi amaçlanıyor.
Uygulamanın Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli yazılım ile hayata geçirildiğini belirten Baraçlı, araçlarda İstanbulkartın da kullanılabileceğini söyledi.

TAKSİLERDE İSTANBULKART İLE ÖDEME DÖNEMİ

Araçların merkezi sistemden takip edileceğini ifade eden Baraçlı, “Uygulamayı telefona indiriyoruz. En yakın taksi ile yolcuyu birbiriyle buluşturuyor, seyahati başlatıyoruz. Sonra da ödemeyi İstanbul kartla da yapıyoruz. Ödeme noktaları, seyahat güvenilirliği ve vatandaş mutluluğu açısından çok önemli bir çalışma” dedi. Araçların renklerinin seğmenlerine göre belirlendiğini söyleyen Baraçlı, “UKOME’nin aldığı kararla taksilerde yeni seğmenler oluşturmaya çalışıyoruz. Bazılarının ücret tarifeleri farklı olacak” dedi. Taksilerde sarı renk normal seğmen, turkuaz renk ise üst seğmendi gösterecek. 

İTAKSİ ÖZELLİKLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yetkilendirilmiş ve sisteme kaydedilmiş araçlar, akıllı telefonlar üzerinden yolcuların sorgulama ve çağrı yapılabilmesi; en uygun güzergâh alternatiflerinin sunulması; araçların uzaktan izlenebilmesi ve bunlardan çağrı kapsamında olanların yolcuya yönlendirilmesi yoluyla uygulanacak. Puanlanma sistemi ile müşteri memnuniyetinin arttırılması; hangi araçta hangi şoförün çalıştığının takibi ve şoför hizmet kalitesinin sağlanması; güvenin ve emniyetin arttırılması; zaman, yakıt kayıpları ve bekleme sorunlarının engellenmesi, trafikte boş dolaşan taksi sayısının azaltılması ile gereksiz trafik yoğunluğunun engellenmesi; nakit ödeme dışında alternatif ödeme yöntemlerinin olması; sisteme kayıtlı taksilerin takibi ile mükerrer taksi plakası kontrolünün sağlaması da uygulamanın avantajları olarak belirtiliyor.

YOLCUNUN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRAN ÇÖZÜMLER

Yolculuk öncesinde yaklaşık ücreti hesaplayabilme, tek tuş ile taksi çağırabilme, güvenli yolculuk, kredi kartı ve İstanbul Kart ile ödeme yapabilme, kaybolan eşyalara ulaşabilme, çoklu dil desteği, sürücüleri puanlayabilme, puana göre taksici seçebilme, araç seğmenine göre (Sarı taksi, Turkuaz Taksi, Siyah Taksi, Deniz Taksi) taksi çağırma ve ileri tarihli veya periyodik tekrarlayan rezervasyon yapabilme ile de yolcunun işini kolaylaştırmak amaçlanıyor.

PROJE SÜRECİ

İBB İtaksi projesi lansmanı yapıldıktan sonra ilk 4 bin adet taksi için ekipman montajına başlanılacağı belirtildi. Montaj alanı olarak İETT Hasanpaşa ve İETT Topkapı Garajları seçilmiş olup, söz konusu alanlarda 8’er adet olmak üzere toplam 16 aracın aynı anda montaj yapılabileceği montaj istasyonu mevcut olduğu bildirildi. İlk 4000 taksi çalışma ruhsatnamelerinin süreleri bitenlerden seçilecek olup sonraki aşamada 17.395 taksinin peyderpey sisteme kaydolması hedefleniyor.

DHA

@radyotrafik