İSTANBUL METROSUNDA SPOR ETKİNLİKLERİ
18 Mayıs 2017 Perşembe 17:36

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Metro İstanbul ve Spor İstanbul, 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, Yenikapı metro İstasyonunda spor etkinlikleri düzenledi. Etkinlikler 4 gün boyunca devam edecek.

Yenikapı metro istasyonunda hazırlanan etkinlik kapsamında sporun kalbi, Spor İstanbul’un uzman spor hocaları eşliğinde metroda atmaya başladı. Metro yolcuları Streching, Aerobik, Mini Golf ve Uzakdoğu Sporları gösterilerini beğeniyle izledi. Uzman spor hocalarınca yağ ölçüm istasyonunda yapılan ölçüm sonucuna göre katılımcılara uygun spor aktiviteleri önerildi. Spor aktivitelerine katılan yolculara etkinliklerin anısına katılım sertifikası da verildi.

Öte yandan, Metro İstanbul tarafından Yenikapı metro istasyonunda, yolcuları daha fazla hareketliliğe teşvik etmek amacıyla zeminde ve merdiven alınlıklarında çeşitli görseller ve mesajlar içeren zemin etiketlemeleri de ilk defa görücüye çıktı. Yakın bir zamanda tüm metro istasyonlarında da bu uygulamanın yapılması hedefleniyor. Bu görseller de yer alan “Sporun ve sporcunun dostu metro!”, “Bugün spor günün!”, “Sağlığın için harekete geç!”, “Gününe hareket kat!”, “Sporcuları böyle alalım!”, “Hızlı ol, fit desinler!”, “Kiloyu kim takar, yürüyelim arkadaşlar!”, “Sağlığa giden bu yolda zirve yakın!” gibi mesajlarla yolcular daha fazla hareketliliğe teşvik ediliyor.

Etkinliğin açılışında konuşan Metro İstanbul AŞ Gene Müdürü Kasım Kutlu, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla yeraltını da İstanbullular için spor alanı yapmak istediklerini belirterek, “Metro İstanbul olarak yeraltında kapalı tünellerden ibaret olarak tanınmak istemiyoruz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediğimiz 4 günlük etkinlikle, insanların seyahat ederken de birçok sporu yapabileceğini göstermek istiyoruz” dedi. Özellikle ülkemizin geleceği olan çocukları ve gençleri spora yönlendirmek istediklerini dile getiren Kutlu, bu kapsamda salon sporları yapılabilecek bazı istasyonları İstanbulluların hizmetine sunduklarını söyledi. Teknolojinin gelişmesiyle insanların daha az spor yapar hale geldiğinin altını çizen Kutlu, bu tür spor etkinliklerini Metro İstanbul’da devamlı hale getirmek istediklerini dile getirdi. Kutlu, Günün belirli saatlerinde yürüyen merdivenleri ve asansörleri yaşlı ve engelliler için ayırarak vatandaşları yürümeye teşvik edeceklerini de sözlerine ekledi.

İBB’nin metro yatırımlarıyla yerin üstünde olduğu gibi yerin altında da bir hayat oluştuğunu belirten Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar da, metro yolcularında hayatın her alanında olması gereken spor konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. Kutlu ve Özbayraktar, daha sonra vatandaşlarla birlikte etkinliğe başlayarak, çocuklarla mini golf oynadı. Uzakdoğu sporları ve aerobik yapan Kutlu ve Özbayraktar ile vatandaşlar, İstanbul metrosu’nda renkli görüntüler oluşturdu.

Yenikapı Metro İstasyonu’nda düzenlen ve 4 gün sürecek olan etkinlik programı şu şekildedir:

18-21 Mayıs 2017 Sabah Programı
10:00-10:30 Nefes ve Streching 
10:30-11:00 Aerobik Hareketler
11:00-11:30 Nefes ve Streching
12:30:13:00 Aerobik Hareketler 

Öğleden Sonrası Programı
14:00-14:30 Nefes ve Streching 
14:30 -15:00 Aerobik Hareketler 
15:00- 16:00 Uzakdoğu Spor Gösterileri 
16:00 -16:30 Nefes ve Streching 
16:30 -17:00 Aerobik Hareketler 

Gün Boyu Sürecek Program
10:00 -17:00 Mini golf
10:00 -17:00 Mobil spor

 

@radyotrafik