18. YIL DÖNÜMÜNDE 17 AĞUSTOS DEPREMİ
17 Ağustos 2017 Perşembe 15:56

Bugün, resmi rakamlara göre 17 bin 840 kişinin öldüğü 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 18’inci yıldönümü. Türkiye’de bugün depremde hayatını kaybedenler anılıyor, uzmanlar ise olası bir depremle ilgili İstanbulluları uyarıyor, İstanbul'un depreme hazır olmadığının da altını çiziyor.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı 5 oda tarafından hazırlanan deprem raporunda olası İstanbul depreminde, 625 bin insanın hayatını kaybedeceğini belirtildi. Elektrik, İnşaat, Jeofizik, Jeoloji ve Makine mühendislerinin “İstanbul Depreme Hazır mı?" başlıklı raporu açıkladı. Raporda “en kötü senaryo 1509 yılında yaşanan 7.7 büyüklüğündeki depremin tekrar olması. İstanbul'daki nüfusun yaklaşık 20 milyon kişi olduğunu ve depremin aynı oranda hasar vereceğini düşünürsek, en az 625 bin insanın hayatını kaybedeceğini öngörmekteyiz. 2016 Aralık ayında hazırlanan rapora göre 470 deprem toplanma alanı 77 'ye düşmüştür. Deprem toplanma alanları ile acil ulaşım yollarının akıbeti, deprem sonrası tam bir felaketle karşı karşıya kalacağımızı göstermektedir" denildi

Deprem uzmanı Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul’u bekleyen depremin maksimum büyüklüğünün 7.6 olarak tahmin ettiklerini söyledi. Depremin şiddetinin Yeşilköy ve Tuzla'da 10'u bulacağını söyleyen Şengör, "Diğer sahil bölgelerinde 8’i buluyor. Bu, binaların yarısı gidecek demektir." dedi. Şengör, "İstanbul’da bir sel olduğunda, kar yağdığında hiçbir yere gidemezsiniz. Deprem olduğu zaman İstanbul’u nasıl besleyeceksiniz? Yaralılara nasıl hizmet götüreceksiniz, insanlar nereye sığınacak? Bu felaket geldiğinde Türkiye bağımsızlığını kaybedecek. Muhtaç olacak. Yardım için Avrupa’ya el açacaksınız" şeklinde konuştu. Türkiye'nin depreme hazır olmadığını belirten Şengör, “yıkıcı bir İstanbul depreminde Türkiye'nin bağımsızlığı tehlikeye girebilir” dedi.

Depremin yıl dönümünde uzmanlardan birbirini ardına deprem açıklamaları geldi. 17 Ağustos 1999 depreminin ardından 18 yıl geçmesine rağmen İstanbul'un depreme karşı hazırlıklı olmadığını söyleyen İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Proje Koordinatörü Serhat Yılmaz, Ege Denizi'nde meydana gelen depremlerin olası İstanbul depremine etki edebileceğini söyledi. Emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, Marmara Denizi'nde yaşanan sessizliğe dikkat çekerek büyük bir deprem olabileceği uyarısında bulundu. Sakarya Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Gülen de Türkiye'de 6 seneden beri 7’den büyük deprem olmadığına işaret ederek, "Dolayısıyla yakın bir zamanda 7’den büyük deprem olursa şaşırmamamız gerekiyor çünkü bu 100 yıllık istatistik eninde sonunda bir deprem oluşturuyor." dedi.

DASK BAŞKANI ZORUNLU DEPREM SİGORTASIYLA İLGİLİ RADYO TRAFİK’E KONUŞTU

DASK Başkanı Murat Kayacı, Radyo Trafik’e zorunlu deprem sigortası ile ilgili açıklamalar yaptı. Kayacı, 17 Ağustos depreminin yaşandığı 1999 yılında Türkiye’de 500 bin olan deprem teminatlı konut sayısının 8 milyona çıktığını ve her iki evden biri Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) kapsamında bulunduğunu söyledi.
DASK Başkanı Murat Kayacı, Radyo Trafik’e yaptığı açıklamada kentsel dönüşüm kapsamında binaların yenilenmesiyle birlikte zorunlu deprem sigortasının yaygınlaşacağını da belirtti.

DASK Başkanı Murat Kayacı’nın detaylı açıklamaları ses kaydı:

 

@radyotrafik