ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ’NDEKİ BAKIM ÇALIŞMALARI BU GECE BİTİYOR
21 Ağustos 2017 Pazartesi 12:40

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki derz yenileme çalışmalarının Bayram dolayısıyla hızlandırılarak, bu gece bitirileceğini duyurdu. Bakan Aslan ayrıca, 10 günlük bayram tatili boyunca, 81 ildeki yolların tamamında mecburi çalışmalar dışındaki tüm bakım, onarım ve yol yapım çalışmalarının hepsini durduracaklarını söyledi.

KÖPRÜ VE OTOYOLLARDA ÇALIŞMALAR DURDU

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaklaşık 40 yıllık bir yenileme yaptıklarını belirten Bakan Aslan, “Çalışmalarımız bu gece yarısı itibariyle yani, 21 Ağustos'u 22 Ağustos'a bağlayan gece yarısı itibarıyla bitirmiş olacağız. Köprü 6 şeritle birlikte yeniden hizmet verecek. 82 kişilik bir ekiple gece gündüz çalışarak, 31 Ağustos diye deklare etmiştik, daha sonra 25 Ağustos'a taşıdık ama özellikle bayramla ilgili hareketliliğinde başlayacağını düşünerek çalışmaları hızlandırdık. Bundan sonraki en erken çalışmaya 20 yıl sonra ihtiyaç duyulacak. Toplam 6 veya 7 günde bitecek. Bundan sonra uzun soluklu bir çalışma olmayacak. Bu gece yarısı en son çalışmamızı da bitirmiş olacağız.” Dedi.

"ÜLKE GENELİNDEKİ YOL YAPIM, ONARIM VE BAKIM ÇALIŞMALARINI DURDURACAĞIZ"

Arslan, 10 günlük bayram tatili boyunca sürücülerin ve yolcuların rahat etmesi için 81 ildeki yolların tamamında mecburi çalışmalar dışındaki tüm bakım, onarım ve yol yapım çalışmalarının hepsini durduracaklarını söyledi.

Bayram süresince Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen köprü ve otoyollarda 30 Ağustos'tan başlamak üzere 5 Eylül saat 07.00'ye kadar ücret alınmayacağını dile getiren Arslan, insanların ve yolcuların daha rahat seyahat edebilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.

Aslan, ''Bakanlar Kurulu'nda özellikle 30 Ağustos'tan başlamak üzere, 5 Ağustos sabah 07.00'a kadar, köprüleri, otoyolları, yap-işlet-devret modeliyle yapılanlar hariç olmak üzere, ücretsiz hale getirdik. Bu önemli bir uygulamaydı. Yine bütün yollarda 10 gün boyunca bakım, onarım, yapım, yenileme çalışmalarını tamamen durdurduk. Bu durdurmayı yaparken de özellikle, daha fazla şerit ile insanlarımıza hizmet edebilmek ve bayramda rahat edebilmeleri adına bir trafik uygulaması yapmış olacağız.  Bunun yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğümüz, İçişleri Bakanlığımızla birlikte özellikle insanlarımızın, kazasız, belasız seyahat edebilmeleri adına, birçok uygulamayı hayata geçiriyoruz. İlave tedbirler aldık, ek seferler koyduk. Yoğunluğa bağlı olarak çok daha fazla seyir söz konusu olacak.'' ifadelerine yer verdi.

ÇAMLICA GİŞELERİ SGS ÇALIŞMALARI 25 AĞUSTOS’TA BİTİYOR

Çamlıca Gişelerinde uygulanan SGS çalışmalarına da değinen Aslan, “Gerek Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde gerek, Mahmutbey Gişeleri'nde, gerekse 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde uyguladığımız serbest geçiş sistemi trafiği yüzde 20 rahatlattı. Vatandaşlar 15 Temmuz'da yapılan çalışmalar nedeniyle rahatlığı pek hissedemedi ama Çamlıca Gişeleri'nde çalışmalarımızı 25 Ağustos itibarıyla bitirmiş olacağız. 25 Ağustos'tan itibaren Çamlıca Gişeleri'nde de serbest geçiş olacak.” dedi.

AA

@radyotrafik