TRAFİK SİGORTASINA ZAM GELDİ
28 Ağustos 2017 Pazartesi 16:20

Hazine Müsteşarlığı, zorunlu trafik sigortası primlerinde her ay yüzde 1 olarak uygulanan zam oranını yüzde 1,5'e çıkardı. Nisandan bu yana geçen dört ayda primler yüzde 4,1 oranında zamlanmıştı, yayınlanan genelgeye göre eylül ayından itibaren her ay trafik sigortası primleri yüzde 1,5 oranında artırılacak, böylece yılın son 4 ayında primler yüzde 6 zamlanacak.

TOPLAM YÜZDE 10 ZAM

Yeni uygulama ile yılın kalan dört ayındaki artışın yüzde 6, yıl sonunda toplam artışın yüzde 10 olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

FİYAT ARTIŞI NE GETİRECEK

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan bugünkü yazısında trafik sigortasına yapılacak zammın ne getireceğini yazdı:

“ Nisan ayında tavan fiyat uygulamasına yönelik yapılan düzenlemede bir detay vardı; özellikle tüketiciler tarafından gözden kaçtı. Hazine, sigorta şirketlerine, 4. basamaktaki azami primleri, mayıs ayından itibaren, her ay yüzde 1 artırma hakkı tanıdı. Buna göre de Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos olmak üzere geçtiğimiz 4 ayda trafik primleri yüzde 4 arttı. İşte Hazine, geçtiğimiz günlerde bu yüzde 1'lik zam oranını, eylül başından itibaren yüzde 1.5'e çıkardı. Daha açık bir anlatımla; sigorta şirketleri, 1 Eylül'den itibaren, trafik primlerini sene sonuna kadar aylık yüzde 1.5 artıracak. Bu da önümüzdeki 4 ayda, trafik primlerine yüzde 6 artış olarak yansıyacak. Geçtiğimiz 4 ayda fiyatlar yüzde 4 artmıştı, sene sonuna kadar da yüzde 6 artacak ve sonuçta tavan fiyat uygulamasının başladığı nisan ayından sene sonuna kadarki 8 ayda primler yüzde 10 artmış olacak. Peki, bu artış, fiyatlara nasıl yansıyacak? Örneğin, otomobillerde, 807 lira olan 4. basamaktaki prim, ağustos sonuna kadar 839 liraya (ayda yüzde 1 artıştan 4 ayda yüzde 4 artış) çıktı, sene sonunda ise azami prim 890 liraya yükselecek. Tabi, bu artış her araç grubuna, her ile ve her hasar kademesine göre değişecek.”

Sözcü

@radyotrafik