DERS SAATLERİ DEĞİŞTİ İSTANBUL KARIŞTI
16 Eylül 2017 Cumartesi 15:16

İstanbul Valiliği 2017 – 2018 Eğitim - Öğretim yılında, okulların açılma saatinin, en erken 08.00 olacağını ilan etti. Radyo Trafik bu genelgenin yansımalarını sektörün önde gelen isimlerine sordu. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan, alınan kararı ve son dönemlerde sektörle ilgili yaşanan tartışmaları değerlendirdi.

“1 SERVİSİN YAPTIĞI İŞİ 2 SERVİS YAPMAZ ZORUNDA KALACAK”

Orduhan, okul saatlerinin değiştirilmesine tepki göstererek, “Bu saatlerde servisler, sabahçı-öğlenci yaşayan bir okulla hizmet versinler.  Daha sonra da bir özel okula veya bir personel servisine hizmet versinler, 3 servisi birden yapsınlar. Araç adedi ve trafik yoğunluğu açısından 1 araç bu işi yapacak. Şimdi hepsinin saatleri aynı olursa bu işi 2 araç yapacak, yani 1 araç daha o saatte trafikte olacak. Trafiği de yoğunlaştırıyor. Kaldı ki velilerin bu konuda kendilerine göre yapmış oldukları bir düzenleme var. Servisçi esnafının okullar açılmadan önce imzaladıkları sözleşmeler, vermiş oldukları taahhütler var. Yani son dakikada, okullar açılmadan 3 gün önce, saatler değişti denilip, ortada bir kaos rüzgarı eştirmek bana çok akılcı bir yöntem gibi gelmiyor. Akşam trafiğinin göbeğinde öğrenci dağıtacak bu araçlar. Yani sorunu çözmüş, sabahı mutlu etmiş olabiliriz belki ama bu sefer akşama sorun çıkaracak. Akşam insanlara 9’larda 8’lerde eve gelen çocuklar zümresi oluşturacağız.” dedi.

Servisçi esnafıyla ilgili son zamanlarda medyada öne çıkan haberlere de değinen Orduhan, “Son zamanlarda medyada çıkan haberler çoğu zaman saptırılıyor. Birkaç kişinin karıştığı durum tüm servisçi esnafına mal edilmemeli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sürücülerimize Toplu Taşıma Kullanım Kartı verirken GBT’sini emniyetle iş birliği yaparak, GBT izine de bakarak onaylıyor. Dolayısıyla şu anda velilerimiz sadece şunu sorgulasınlar; Toplu Taşıma Kartınız var mı yok mu? Eğer bir sürücünün Toplu Taşıma Kartı varsa, biliniz ki, GBT’sinden yola çıkılarak sabıka kaydına da, su motor testine de diğer yeterliliklerine de bakıldı demektir.” şeklinde konuştu.

"HEM SERVİSÇİLER HEM OKUL İDARESİ HEM DE VELİLER ZOR DURUMDA KALACAK"

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk de, okul saatlerinin değiştirilmesiyle servisçi esnafının durumuna dair açıklamalarda bulundu.

"ÇOCUKLAR EVE GEÇ GİTMEYE BAŞLAYINCA, YENİ ŞİKÂYETLER OLUŞACAK"

Öztürk, ders saatlerinin 08.00’e alınmasının hem servisçileri hem okul idaresini hem de velileri zor durumda bırakacağını belirterek, “Pek çok meslektaşımızı, okul idaresini ve velileri zora sokacak bir karar bu. Çünkü herkes yaz döneminde okulların giriş – çıkış saatine göre kendilerine 2. bir iş ayarlamış ona göre de plan yapmış durumda. Burada en önemli nokta belki sabah şikâyetlerini bitirmiş olacağız lakin akşam çıkışta çocuklar eve geç gitmeye başlayınca, yeni şikâyetler oluşmaya başlayacak.” dedi.

“SERVİSÇİNİN EMNİYET ŞERİDİNİ KULLANMA GİBİ BİR HAKKI YOK”

Servis şoförleriyle alakalı medyada çıkan bazı haberlerin, bütün servisçi esnafı camiasına mal edilerek yıpratma çalışması yürütüldüğüne değinen Öztürk, “ Geçenlerde bir servis şoförünün adını vererek yapılan bir haber vardı, sabıka kaydı olduğuna dair, o şoför haberi getirdi sabıka kaydını getirdi şimdi bu haberi yapana dava açacağız. Koskoca Servisçi esnafının yanlış yola sapmış kişi ile değerlendirilmesi bizi de meslektaşlarımızı da derinden üzüyor. Bu tarz haberlerle bazen haklı bazen de çok boş olarak servisçi esnafını yıpratmaya çalışıyorlar. Servisçinin emniyet şeridini kullanma gibi bir hakkı yok, bunu daha önce de söyledim. Zaten içişleri bakanlığı da emniyet şeridi ihlaliyle ilgili yaptığı açıklamada belitti. Emniyet şeridinin kullanım amacı bellidir. Herkes işini yetişeceği saate ayarlasın, işime yetişeceğim mazeretiyle emniyet şeridi kullanma hakkı diye bir hak yoktur.” dedi.

@radyotrafik