FSM’DEKİ SGS ÇALIŞMASI ELEŞTİRİLERİNE ILICALI’DAN AÇIKLAMA GELDİ
26 Eylül 2017 Salı 11:43

FSM’de Anadolu – Avrupa geçişinde başlatılan ve 1.5 ay sürecek olan SGS çalışmalarının, köprü geçişlerinde ve Anadolu yakasında büyük trafik yoğunlukları olusturması, sürücülerden büyük tepki topladı. Çalışmalar, başladığı günden beri, vatandaşlar tarafından eleştirilere maruz kalırken, bir yandan da, Anadolu – Avrupa geçişlerine getirilen kamera sistemi acaba “FSM köprüsü 2 yönde de mi ücretli olacak?” sorusuna neden oldu.

Radyo Trafik konuya dair kaygıları ve soruları 22. ve 26. dönem Erzurum Milletvekili ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’ya sordu. Ilıcalı,
“FSM’de Anadolu – Avrupa yönünde yapılan çalışma, vatandaştan para almak için falan değil bunun altını çizelim, 1. ve 2. Köprüde tek taraflı ücretlendirme var bu değişmeyecek. Ama kaçak geçen bir Tır HGS ve OGS ile bu parayı ödemiş olacak, sistemin yazılımı buna göre ayarlanacak. Bunun amacı 3. Köprüden büyük araçların kaçışını engellemektir. Burada 1 TIR’ın 3. Köprüden kaçıp 2. Köprüden geçmesi, Karayollarına 1000 tl’ye mal oluyor ve 1 günde 5000 kaçak oluyormuş. Burada şu nokta önemlidir, kaçak geçen araçların cezasını biz vergilerimizle ödemiş oluyoruz. Çünkü 3. Köprü işletmesine bir garanti geçiş sayısı vermişiz, kaçak geçenin yerine milletin vergilerinden ödeme yapılmak zorunda kalınıyor. Dolayısıyla 1.5 aylık bir çalışmayla bu kayıp önlenmiş olacak.” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın açıklamalarından öne çıkan noktalar şu şekilde:

“KAÇAK GEÇEN 1 TIR’IN KARAYOLLARINA 1000 TL’YE MALOLUYOR”

"FSM Köprüsünde daha önce Avrupa – Anadolu yönündeki gişeler kaldırıldı, Serbest geçiş sistemi yapıldı. Buradaki amaç trafik akışını hızlandırmaktı, bu sağlandı. Şimdi karşı yönde yani Anadolu – Avrupa yönünde yapılan çalışma, vatandaştan para almak için falan değil bunun altını çizelim. Bunun amacı 3. Köprüden büyük araçların kaçışını engellemektir. Burada 1 Kamyonun 3. Köprüden kaçıp 2. Köprüden geçmesi, Karayollarına 1000 tl’ye mal oluyor. Çünkü 300 tl ödemesini yapmamış oluyor, devlet veriyor bunu, 500 tl de kaçış cezası kesmesi gerekiyor devletin, bunu belirleyemediği için kesemiyor, dolayısıyla 1000 tl’ye yakın bir kayba neden olmuş oluyor. 1 günde 5000 kaçak oluyormuş, 1 günde devlete bunun maliyeti 5 Milyon, bu çok büyük bir para. Ki biz bu sistemle birlikte kaçışı minimize ediyoruz, oradan kaçan araçlardan OGS ve HGS ile tahsilat yapmış olacağız. 3. Köprüyü kullanması gerekirken, kaçak yapıp 2. Köprüden geçen araçlar bu teknolojik sistemle belirlenip, devlet tahsilatı yapmış olacak."

“İNSAN ELİYLE DENETİM ZOR, POLİS AZ, KARAYOLLARI ELEMANI EKSİK!”

"Eleştiri bilgi noksanlığından gelir. Bu işler devletin vergileriyle oluyor, dolayısıyla kaçan adamın parasını biz ödüyoruz. Nitekim 3. Köprü yap, işlet, devret modeliyle yapılmış bir köprü. Dolayısıyla 1.5 aylık bir çalışmayla bu kaybı önlemiş olacağız. 1 Günde 5 Milyon ne demek? 1 ayda 18 derslikli 30 okul demek. Bizim insanlarımız disiplinli, bilinçli olsa hiç bu kaçağı yapmasa parayı ödese, böyle bir sisteme de gerek kalmaz. Mecburen bir denetim sistemi kurulması gerekiyor, ya insan eliyle ya elektronik sistemle. İnsan eliyle de olmuyor, polis sayımız az, Karayollarının da eleman sayısı yönünden imkânları az. Bunu elektronik sistemle garanti altına alıyoruz."

“15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ VE FSM’DE İKİ YÖNLÜ ÜCRETLENDİRME SÖZ KONUSU DEĞİL”

"15 Temmuz Şehitler Köprüsü FSM Köprüsünde Avrupa – Anadolu yönünde tek taraflı bir ücretlendirme olduğu açık zaten. Buralarda değişen bir şey olmayacak, Anadolu’dan Avrupa’ya geçerken Karayollarına ait bir işleme olduğu için ödeme yapılmayacak. Ama kaçak geçen bir Tır HGS ve OGS ile bu parayı ödemiş olacak, sistemin yazılımı buna göre ayarlanacak.
Burada şu nokta önemlidir, kaçak geçen araçların cezasını biz vergilerimizle ödemiş oluyoruz. Çünkü 3. Köprü işletmesine bir garanti geçiş sayısı vermişiz, kaçak geçenin yerine milletin vergilerinden ödeme yapılmak zorunda kalınıyor.  Yani FSM’deki çalışmanın amacı, kaçak geçişin önüne geçilmesi ve milletin cebinden giden paraların gitmemesidir. Bunun haricinde de bir Trafik Mühendisi hocası olarak, bu taraftan gelen araçların sayısını da bilmemiz geleceğe yönelik projelerde de çok önemli bir veri oluşturacak. Biz normalde 1 yönden gelen araç verilerini alıp 2’ye bölüyoruz, şimdiden sonraki veriler ulusal ve uluslararası projeler için önemli bir alt yapı oluşturacaktır."

Ilıcalı'nın Radyo Trafik'e yaptığı açıklamaların ses kaydını aşağıda dinleyebilirsiniz.

@radyotrafik