KIŞ LASTİĞİ KİMLERE ZORUNLU?
2 Ekim 2017 Pazartesi 14:59

Kış lastiği zorunluluğu konusunda Kanun ve Tebliğ arasındaki çelişkili durumu Radyo Trafik’te, kislastigi.com’un kurucusu Alper Lök ile konuştuk. Lök KHK’da belirtilen özel araçlarda da zorunlu olan kış lastiğinin, Tebliğ’de kapsama alınmadığını ve bunun bir karmaşaya neden olduğunu söyledi. Ayrıca yine Kanun’da olduğu halde, Tebliğ’de kış lastiği zorunluluğu olan ticari araçların içinden de, römorkların kapsamdan çıkarıldığını belirten Lök, “Bu durum bir an önce açıklığa kavuşturulmalı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2013 yılında belirttiği 54 ilde, tüm yollarda, tüm araçların kış lastiği taktırma zorunluluğu olmalıdır, böylelikle kazalar azalmış olur.” dedi.
Tebliğ’e göre yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlara, kış lastiği taktırmamaları durumunda 625 TL cezai işlem uygulanacak, bundan dolayı Aralık ayına kadar sürücülerin kış lastiğini temin etmeleri ve Kasım ayında lastikçilerde yaşanacak yığılmayı öngörmeleri tavsiye ediliyor. Trafik Kanunu’na eklenen Kış lastiği zorunluluğu eksperlere de yeni bir özellik getirdi. Artık kaza durumunda yolda kar varsa ve zorunluluğu olduğu halde aracın kar lastiği yoksa eksper bunu da kıstas alabilecek.

kislastigi.com’un kurucusu Alper Lök’ün kış lastiği zorunluluğu konusunda Kanun ve Tebliğ arasındaki çelişkiye değindiği ve sürücülere uyarılarda bulunduğu açıklamalar şu şekilde:

“ZORUNLULUK OLMASA DAHİ TÜM ARAÇLAR KIŞ LAŞTİĞİ TAKTIRMALIDIR”

Kış lastiği 2012 yılında Ulaştırma Bakanlığı tarafından ticari taşıtlara zorunlu olmak üzere devreye alınmıştı. Bu değişiklik Şubat 2017 yılında KHK ile Türk Trafik Kanunu’nun içine yerleştirildi. Yani eskiden Ulaştırma Bakanlığı’nın yönetmeliği şeklinde olan çalışma, 2017’nin 9 Şubatından itibaren Trafik Kanunu’nun bir parçası oldu. Ancak Kanunla 1 Nisan tarihinde hazırlanan Tebliğ arasında bir takım anlam karışıklıkları ortaya çıktı. KHK’da yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlara kış lastiği zorunludur deniyor ama Tebliğ ticari araçların içinde, römorkları kış lastiği zorunluluğundan çıkarıyor. Bu bence kanuna çelişkili bir uygulama, bu farklılığın da giderilmesi lazım. TIR’ların arkasındaki römorklar, toplam katar ağırlığının %60’ını taşıyor. Bu yönüyle bakıldığında TIR’lardaki römorkların tekerlerinde de kış lastiği olması lazım. Şu andaki Tebliğ bunu istemiyor ancak teknik olarak bunun römorklara da uygulanması lazım ki zaten KHK’daki madde römorkları da kapsam içinde görüyor. Bu çelişkinin giderilmesi lazım.
Benzer bir çelişki otomobiller için de vardı ki zaten bu kamuoyunu da yanılttı. Bu yanılma sonucunda Ağustos’un son haftasında, kış lastiği otomobillere de zorunlu olacak diye ciddi bir bilgilendirme vardı. Bu tebliğdeki bazı ifadelerin yanlış yorumlanmasından kaynaklandı. Ama Bakanlık bir açıklama yaptı ve biz otomobilleri kapsam içinde düşünmüyoruz dedi. Bu değişikliklerin, anlam karmaşasının düzelmesini rica ediyoruz. Teknik olarak otomobiller de kış lastiği takmalı, mevzuat otomobilleri içermiyor olsa da, bu kış lastiği takmamalıdır anlamına gelmiyor.
Şu anda 625 TL ceza şehirlerarası yollardaki ticari araçlar için kış lastiği takılmaması durumunda uygulanacak bir cezadır. Ve bu ceza eskiden sadece Ulaştırma Bakanlığının yol kenarı denetim istasyonlarında kesilebilirken, şu anda trafik polisleri zabıta tarafından da kesilebilecek duruma geldi. Özel araçlar ise ne yazık ki kapsam içinde değil. Trafik polisleri bu zamana kadar 2 trafik maddesine göre ceza kesimi yapmaktaydı, bunlar devam edecektir.  Bu maddeler 30/1A ve 31/1A maddeleri, bunların karşılığı 95 TL’dir, bu maddeler direk kış lastiği değil de araçların üzerinde bazı donanımların eksik olmasından kaynaklı ceza kesilmesine izin veren maddelerdir.

Mevzuatın otomobillere kış lastiğini zorunlu tutmamasını üzüntüyle karşılıyoruz ve bunun için de trafik güvenliğiyle ilgili bütün tarafların görüşerek bu zorunluluğu otomobillere de getirmelerini önemle rica ediyoruz. Bu şekilde kazalarda ciddi bir azalma olacaktır.  Örnek bir karar geçenlerde yayınlandı, Ordu Valiliği bir karar almış, şehir içi ve şehirlerarası yollarda 1 Aralık – 1 Nisan arasında otomobiller ve ticari araçlar olmak üzere bütün vasıtalara kış lastiği takma zorunluluğu getirdiğini duyurmuştu. Bunun benzeri 2013 Aralığında da vardı, Emniyet Genel Müdürlüğü 54 ilde şehir içi ve şehir dışı bütün yollarda bütün araçlarda kış lastiğini zorunlu tutmuştu. Benzer bir karar belki tekrar alınabilir, böylece Kanunda düzenleme yapılana kadar zaman kazanılmış olur.

“TÜRKİYE KIŞ LASTİĞİ KULLANIMINDA ALMANYA’DAN SONRA 2. SIRADA”

Bizim tavsiyemiz, kanun kapsamında zorunlu olmasa da, 2013 yılında Emniyet Genel Müdürlüğünün tanımladığı 54 ilde, şehirlerarası yollarda ve şehir içinde bütün özel araçların da kış lastiği takmasıdır. Kış lastiği denince de bir kavram kargaşası olabilir. Burada şuna dikkat etmek gerekir, Ulaştırma Bakanlığının Tebliğinde de belirttiği kavramlar var, lastiğin üzerinde M+S çamur ve kar kelimelerinin İngilizce kısaltılmışı veya üç tepeli dağ içinde kar tanesi olan sembolü taşıyan lastikler bu mevzuat kapsamına girmektedir. Otomobilde ve hafif ticari araçlarda 4 tekere birden takılmasını öneriyoruz, mevzuat ağır vasıtalarda ise sadece çekerin olduğu dingillerde kış lastiği olmasını yeterli görüyor. Mevzuatta mecburi olmasa dahi biz, özellikle şehirlerarası yollara giden Otobüslerde bütün lastiklerin kış lastiği olmasını tavsiye ediyoruz.
Bizim açımızdan Türkiye son 10 yılda çok önemli bir mesafe kat etti. Basından takip ettiğim kadarıyla özellikle otomobillerde kış lastiği kullanımında %30’a yakın bir artış var, bu da Almanya’dan sonra 2. sıra demek oluyor, bu son derece övünç verici, gururlandırıcı bir tablo bunun gerilememesi lazım.

ARAÇLARDA ZİNCİR BULUNDURMA ZORUNLULUĞU

Kar yağdığında Emniyet genel müdürlüğü belli yollarda araçlarda zincir bulundurulması gerektiğinin talimatını veriyor ve bu durumda siz kış lastiği taksanız bile zincirinizi araçta taşımanız gerekiyor. Yolda trafik ekipleri durdurduğunda da takın dediği zaman, zinciri takmanız gerekiyor. Zincirin kış lastiği ile kullanımında hiçbir sakınca yoktur. Bu yüzden lütfen kış lastiği takın zincir bulundurun.

“EKİM AYINDAN İTİBAREN KIŞ LASTİĞİNİZİ TEMİN EDİN”

Bu kanun ticari araçları lastikçilere yönlendirecektir, 1 Aralıkta zorunluluk başladığı için Kasın ayında lastikçilerde yığılma olacaktır. Bu noktada sürücülere tavsiyemiz, Ekim ayından itibaren Kış Lastiğini temin etmeye başlasınlar ki Kasım ayında sıkışıklık içinde kalmasınlar.

“KAZA DURUMUNDA EKSPERLER KIŞ LASTİĞİ TAKMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ DE KAYDA ALACAK”

Bu güne kadar trafik kazalarından sonra kış lastiği var mı yok mu denetimi eksperler tarafından yapılmıyordu ama şimdi trafik kanunu içine kış lastiği girdiği için artık eksperlerin şöyle bir olanağı var, kaza yapılan yerde kar varsa ve araçta kış lastiği takma yükümlüğü olan bir araçsa ve takmamışsa, kaza sonrası tazminat ödemez ya da ödediği tazminatı araç sahibine rücu edebilir. Bu imkân bu yıl itibariyle olacak buna da dikkat etmek gerekir.

@radyotrafik