TÜRKİYE’DE İLK! TESLA MARKA ELEKTRİKLİ TAKSİ İSTANBUL’DA
6 Ekim 2017 Cuma 10:22

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, Radyo Trafik canlı yayınına bağlanarak Cezayir Doğan'a açıklamalarda bulundu. Korsan taksi ve Türkiye’de bir ilk olan ve Turkuaz Taksi olarak da adlandırılan, %100 elektrikli lüks Tesla marka aracın İstanbul’da taksi olarak hizmet vermeye başladığını duyurdu.
İTEO yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilk ticari taksi plakalı %100 elektrikli lüks araç Tesla, Zorlu Taksi durağı tarafından alındı. Lüks Tesla Turkuaz taksi, diğer taksilerden %15 yüksek tarifeyle çalışacak, yani 20 TL’lik bir mesafe ücreti, Tesla’da 23-25 TL arasında olacak ve İstanbul’un her yerine hizmet verecek.
UBER ile mücadele ettiklerini de belirten Uğur, “Türkiye’de UBER’i serbest bırakan hiçbir kanun ve kurum yok. Dolayısıyla devlete sesimizi duyuracak eylem yapmak için bir amaç da yok. Yaptırım yok değil ama güçlüler. Ayrıca, UBER’den çıkmak isteyen şoförlerin karşısına da bir sürü ceza geliyor. Korsan takside ceza kesmek için müşteri araçtayken yakalanması lazım. Bürokratik anlamda yakalanma ve cezalandırma işi zor gibi görünüyor. Korsan taksiden hizmet almak da suçtur. 95 TL cezası vardır, müşterilerin bundan haberi yok, cezalar TC’lerine yazılıyor. Havalimanları ihanetin en büyük yaşandığı yerlerden biri. Hiçbir taksi oradan müşteri alamazken UBER oradan alabiliyor. Ayrıca, bazı bölgelerde müşteriler kuyrukta olmasına rağmen, belli ücret pazarlığı yapıldığı hatta müşterilerin alınmadığı bilgisini alıyoruz. O arkadaşlar bilsin ki 18 bin taksicinin hakkını yiyor ve korsana itiyor. Şunu çok açık söylüyorum yanlış yapan taksicinin arkasında durmayacağız.” dedi.

İTEO Başkanı Yahya Uğur’un açıklamalarından bazı başlıklar şu şekilde:

TÜRKİYE’DE İLK! TESLA MARKA %100 ELEKTRİKLİ TAKSİ İSTANBUL’DA HİZMETE GİRDİ

İTEO yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilk ticari taksi plakalı %100 elektrikli lüks araç Tesla, Zorlu Taksi durağı tarafından alındı. Turkuaz taksi olarak da nitelendirilen Tesla, diğer taksilerden %15 yüksek tarifeyle çalışacak, yani 20 TL’lik bir mesafe ücreti, Tesla’da 23-25 TL arasında olacak ve İstanbul’un her yerine hizmet verecek.

Yahya Uğur, dünyada satışa sunulduğu anda binlerce kişinin sipariş verdiği Tesla’nın, İstanbul’da taksi plakasıyla hizmete sunulduğunu belirterek, “İstanbul’da taksicilik çok güzel yerlere gidiyor, hayal denilebilecek şeyler oluyor. Dünyanın en çok konuştuğu, daha internet üzerinden satışa sunulduğu anda, 5-6 yüz bin kişinin parasını ödeyerek sipariş verdiği bir araba markası var. %100 elektrklik Tesla. Bugün itibariyle İstanbul’da ilk ticari taksi plakalı Tesla taksimiz çalışmaya başladı. Devamı da gelecek, İstanbul’da taksicilik çok güzel olacak. Piyasada reklamdan uzak ama gerçekten kırılma noktası dediğimiz işleri yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

TAKSİMETRELER GÜNCELLENDİ

“Taksimetre zamlarında geçtiğimiz hafta perşembeden itibaren, taksimetreler güncellendi. Artık kısa mesafe ücreti 10 TL oldu. Taksici arkadaşlarımız gayet memnun, müşterilerimizin de çok şikâyetçi olduğunu düşünmüyorum, İstanbul Türkiye’nin en ucuz taksi tarifesinin olduğu yer çünkü.”

“TÜRKİYE’DE UBER’İ SERBEST BIRAKAN HİÇBİR KANUN VE KURUM YOK, DOLAYISIYLA EYLEM YAPMAK İÇİN AMACIMIZ DA YOK”

“UBER ile ilgili en çok çalışmayı yapan kurumuz. UBER dünyada girdiği şehirleri teslim alıyor. Reklamını da taksici kavgasıyla yapıyor. Eylem yapılması için bir amaç lazım, bu da devletin dikkatini çekmek için yapılır. Türkiye’de UBER’i serbest bırakan hiçbir kanun ve kurum yok. Dolayısıyla eylem yapmak için bir amaç yok. O kadar güçlü bir yapı var ki, yaptırım yok değil ama güçlüler. Zaten internet sitesinin kapatılması için de dava açıldı, takip ediyoruz.  

“KORSAN TAKSİ KULLANMANIN CEZASI 95 TL’DİR, BU MÜŞTERİLERİN TC’SİNE YAZILIYOR”

UBER’den çıkmak isteyen şoförlerin karşısına da bir sürü ceza geliyor. UBER ben cezaları ödüyorum diyor ama yalan bekletiyorlar. Korsan takside ceza kesmek için müşteri araçtayken yakalanması lazım. Bürokratik anlamda yakalanma ve cezalandırma işi zor gibi görünüyor. Yolcuya da ceza veriliyor, yolcular pek haberdar değil. Korsan taksiden hizmet almak suçtur. 95 TL cezası vardır. Bu ceza müşterilerin TC’sine yazılıyor haberleri yok bir gün karşısına çıkacak yolcuların. Müşterilerden çok fazla sayıda mağdur olacak. Korsan araç kullanan şoför ve hizmet alan müşteriye ceza yazılıyordu zaten. Şimdi bu müşterileri ve taksileri yönlendiren kurumlara da ceza geliyor. Korsan taksicilik yapan çakma turizm kuruluşları var, bunlara da ceza gelecek. Müşteri araç içerisinde yakalandıktan sonra firmanın belgesi iptal ediliyor TÜRSAB lisans belgesini iptal ediyor, emniyete yazı yazılıyor. Bu araçlarda çalışıp da yakalanmış bir taksicinin İBB tarafından belgesi iptal ediliyor ve mesleğe geri dönemiyor, bir daha toplu taşımalarda çalışamıyor.”

“EN BÜYÜK İHANETİN YAPILDIĞI YER HAVALİMANLARI”

“Havalimanları ihanetin en büyük yaşandığı yerlerden biri. Havalimanı kooperatifi minibüsle taşımacılık yapıyor ve bunu sitesinde duyuruyor. Hiçbir taksi oradan müşteri alamazken UBER oradan alabiliyor. İnşallah bunların hepsini bitirip güzel bir taksicilik getireceğiz.”

“YANLIŞ YAPAN TAKSİCİNİN ARKASINDA DURMAYACAĞIZ”

“Bazı bölgelerde müşteriler kuyrukta olmasına rağmen, belli ücret pazarlığı yapıldığı hatta müşterilerin alınmadığı bilgisini alıyoruz. O arkadaşlar bilsin ki 18 bin taksicinin hakkını yiyor ve korsana itiyor. Şunu çok açık söylüyorum yanlış yapan taksicinin arkasında durmayacağız.”

 

 

Haber: Gizem Özermiş

@radyotrafik