İSTANBUL TRAFİĞİNE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
12 Kasım 2018 Pazartesi 01:17

 

 

 

 

 

PERŞEMBE PAZARI UNKAPANI KÖPRÜSÜ BAĞLANTISINA AYNA TALEBİ

Karaköy Perşembe Pazarı’ndan Unkapanı Köprüsü’ne çıkan sürücüler, köprünün en sağ şeridine bağlanırken, geriden gelenleri kontrol etmek için, tam köprü bağlantısına küresel ayna koyulmasını talep ediyor.

Radyo Trafik gönüllü muhabirleri, İstanbul trafiğine çözüm önerileri sunmaya devam ediyor. Özellikle trafiği tehlikeye sokan noktalara dair tavsiyelerde bulunan dinleyicilerimiz, Unkapanı Köprüsü bağlantı noktasına da dikkat çekiyor. Sürücülerin, Perşembe Pazarı’ndan Unkapanı Köprüsü’ne çıkarken, bağlantı noktasında geriden gelenleri görmekte güçlük çektiği belirtiliyor. Buna çözüm olarak da bölgede, köprü girişine koyulacak bir küresel ayna tavsiyesinde bulunuyorlar. Ayna sayesinde Taksim yönünden gelip Unkapanı Köprüsü’ne girenler daha rahat görülebileceği için, Karaköy tarafından gelenler Unkapanı Köprüsü’ne katılırken daha kontrollü olabilecek. Ve böylece kaza riski aza indirilmiş olacak.
Sürücüler bu noktaya yetkililerden bir düzenleme bekliyor.

---------------------------------------------------------------

İSTANBULLU SÜRÜCÜLERDEN EDS TALEP EDİLEN NOKTALAR

İstanbul trafiğinde, kurallara uymayan ve ihlallerle trafik sıkışıklığını arttıran sürücüler, diğer sürücülerin canına tak ettirdi. Radyo Trafik Gönüllü Muhabirleri, İstanbul trafiğinde her gün aynı noktalarda oluşan yoğunlukları engellemek için, bu bölgelere EDS kamerası takılmasını talep ediyor. Özellikle Etiler – Zincirlikuyu katılımındaki kaynak yapanları engellemek ve Küçükçekmece-Avcılar bölgesinde yan yollardan D100’e geri geri gelerek katılan sürücülerin tespiti için bu bölgelere EDS kamerasının gerekli olduğu düşünülüyor.

Radyo Trafik Gönüllü Muhabirleri’nden gelen EDS talepleri şöyle:

“Etiler Akmerkez önünden yeni yolla Zincirlikuyu Köprüsüne bağlantı yolu var. Bu yolda Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu dönüşü var. Zincirlikuyu dönüş noktasına bir kamera koysalar ve kaynak yapanları tespit edip ceza yazsalar, trafik yoğunluğu azalır.”

“Kartal Bağlantı Yolun’da TEM’e bağlantı noktasında, yol yapım çalışmasının olduğu yerde de sürekli kaynak yapılmasından dolayı trafik sıkışıyor, saatlerce bekliyoruz. Buraya da bir kamera koyulsa kaynaklar engellenmiş olur.”

“Küçükçekmece ve Avcılar’da yan yollardan D100’e geri geri gelerek geçiş yapan araçlar trafiği tehlikeye atıyor. Özellikle bu noktalara EDS kamerası koyulmasını ve bu ihlallerin tespit edilip ceza yazılmasını istiyoruz. Böylece hem caydırıcı olacak hem de trafik yoğunluğunun azalacaktır.”

---------------------------------------------------

ALTINŞEHİR YAN YOL’A ÜST GEÇİT ÇÖZÜMÜ

TEM Altınşehir yan yolda yaşanan trafik yoğunluğuna, Radyo Trafik Gönüllü Muhabirleri’nden  çözüm önerisi geldi. Gönüllü muhabirlerimizden Tahir Ölçer, Bahçeşehir ve Ispartakule’den Mahmutbey yönüne geçişte, Altınşehir yan yolda her gün yaşanan trafik yoğunluğuna, Altınşehir meydanındaki trafik ışıklarının neden olduğunu belirtti. Ölçer, trafik ışıklarını kaldırıp bölgeye bir üst geçişin yapılmasıyla, trafik yoğunluğunun azalacağını düşünüyor. 
Bu öneri üzerine bölgede inceleme yapan muhabirimiz, Altınşehir meydanındaki trafik yoğunluğuna neden olan ışıkları görüntüledi.
Altınşehir meydandaki ışıklarda, hem yan yollardan TEM’e çıkış hem de Halkalı Gümrük yoluna çıkış güzergahı olduğu için sürekli trafik sıkışıklığı yaşanıyor.  Meydan yayalar tarafından da karşıdan karşıya geçmek için kullanılıyor. Gönüllü muhabirimizin önerisi, bu noktaya bir üst geçit yapılması yönündeydi. Muhabirimiz Cenk Sarıkaya’nın yaptığı incelemede de, meydana yapılacak bir üst geçitin, trafik yoğunluğunu büyük oranda azaltacağı ve yayalar için de kullanışlı ve güvenli olacağı görülüyor. 

Altınşehir Meydanı’ndaki ışıklar ve üst geçit beklenen nokta: 
 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(4 Temmuz 2018)
BATI ŞEHİR ÖNÜ GÜNEY YAN YOL KATILIMI...

Radyo Trafik gönüllü muhabirleri İstanbul trafiğinde gördüklerini, yaşadıklarını ve çözümleri dile getirmeye devam ediyor. Onlardan biri olan Ferhat Combaş da TEM Mahmutbey’de yaşananları ve çözümünü İstanbullular ile paylaşıyor.

Gönüllü muhabirimiz Ferhat Combaş’ın mesajı şöyle: 

“Merhaba Radyo Trafik ailesi, 
Ekteki fotoğrafta aydınlatıcı olması amacıyla işaretlemeler yaptım ve burada ki sıkıntı aslında düzeltilmeyen bir hatadan kaynaklanıyor. Güney yan yoldan gelen araçlar köprü yönüne gitmek için aslında yön değiştirmeden direkt çatalın sağından gitmeleri gerekirken gerek dikkatsizlikten gerek çok fazla yol olması nedeniyle kafa karışıklığından, gerekse köprüye giden sağ yoldaki trafikten kaçmak isteyip YEŞİL OK ile gösterdiğim şekilde çaprazlama olarak ofset alanlarını da kullanarak, geriden gelenlere bakmaksızın sola geçiyorlar.
Aynı şekilde köprü yönüne giden ana yoldan da mavi okla gösterdiğim şekilde sağa zorlayıp ortalığı toz duman edenler var. 
Her iki durumda da yapılan şey aynı, her iki hatayı da yapanlar köprüye gitmek isteyen ama saçma sapan bir şekilde güzergah değiştirip onlarca insanın hayatını tehlikeye atan sorumsuz şoförler. Ve bunun çözümü gerçekten çok çok kolay. Kırmızı okla gösterdiğim bariyerler ofset alanının sonuna kadar yani sarı ok ile gösterdiğim bölgeye kadar uzatılırsa tüm sıkıntı kendiliğinden çözülür. 
Bu bölgede en az 50 kere bu durumla karşılaştım, sadece vatan yönüne gidenlerin hayatını değil, köprü istikametine gidenlerin de hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Çok ciddi sonuçları olabiliyor.”

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(19 Nisan 2017)
“ESENKENT KATILIMI ESENYURT KATILIMDAN ÖNCE VERİLMELİ”

Dinleyicilerimizden gelen görüş,öneri ve şikayetleri haberleştiriyor yetkililer ile paylaşıyoruz. Günün önerisi Ersoy Kaya'dan geldi.

Radyo Trafik Gönüllü Muhabiri Ersoy Kaya: “Esenyurt ve Esenkent gişelerinin otoyola katılım yeri aynı noktadan olduğu için hem Esenyurt katılımı hem de Esenkent katılımı çok yoğun oluyor. Burada Esenkent katılımını Esenyurt katılımından daha önce verilirse her iki katılımda bu kadar yoğun olmaz.”

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@radyotrafik