ÇAKARLI ARAÇLARA DAİR DÜZENLEME
20 Ekim 2017 Cuma 11:03

İstanbul Emniyeti’nden aldığımız bilgilere göre, çakarlı araçlarla alakalı yeni bir düzenleme söz konusu değil. Geçtiğimiz günlerde medya organlarında yer alan, polis haricindeki çakarlı araçlara yasak getirildiğine dair haberler, emniyet kaynaklarınca doğrulanmadı.

İstanbul Emniyeti’nden verilen bilgiye göre, çakarlı araçların düzenlendiği genelgede, 2 ay önce bir değişiklik yapıldığı ancak değişiklikte yeni yasakların gelmediği, sadece genelgede var olan “koruyan ve korunan araçlar”la ilgili bazı esnekliklerin ortadan kaldırıldığı belirtildi. Aynı zamanda söz konusu genelde; Valiliklerden, kanunda belirtilen araçlar dışında geçiş üstünlüğü olmadığı halde, özel izinle geçiş üstünlüğü verilen araçların izinlerinin kaldırılması istendi. Emniyet yetkilileri konuyla ilgili olarak kısa süre içerisinde yeni bir genelgenin yayınlanacağını belirtti.

Hâlihazırda, çakar lambayı usulsüz taktırdığı ve kullandığı tespit edilen sivil araçların sahiplerine, 192 TL para cezası kesilip araçlarının da belli bir süre trafikten men edilmesi gerekiyor.

@radyotrafik