27 Ekim 2017 Cuma 13:15

Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkan Yardımcısı Turgut Yüksekdağ, Radyo Trafik’e cam filmi yasağı konusunda açıklamalarda bulundu. Yasağın kaldırılmasına ilişkin devlet yetkilileriyle görüşme yapılacağını belirten Yüksekdağ, “Biz sosyal medyadaki “cam filmi yasaklanmasın” kampanyasından gelen verilerin de bulunacağı bir dosya sunacağız ve sonra devlet yetkililerinden kararı bekleyeceğiz. Yasak kararının geri alınabileceği yönünde beklentimiz çok yüksek.” dedi.

Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkan Yardımcısı Turgut Yüksekdağ’ın açıklamalarından başlıklar şu şekilde:

 

“CAM FİLMİ BİR GÜVENLİK AKSESUARIDIR”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçen sene yayınladığı yönetmeliğe göre 26 Ekim 2017 itibariyle, cam filmi ile ilgili bütün standartlar belirlenecek ve bu tarih itibariyle serbest bırakılacağı Bakanlık tarafından söylenmişti geçen sene. Bu zaman içerisinde de bütün firmalar cam filmi uygulaması yaptı, 10 binlerce kişi araçlarına cam filmi taktırdı. Ama 3 gün önce yine Bakanlığın yaptığı bir açıklamayla cam filmi tamamen yasaklandı. Buna gerekçe olarak da iç güvenlik tehdidi ve hazırlanması gereken yönetmeliğin henüz hazırlanamamış olmasıydı. Bu bizim sektörümüz ve kullanıcılar için büyük bir şok. Biz TOBFED olarak cam filmine getirilecek standartları beklerken yasaklandı. Ve yasağın ardından birçok noktada cam filmi denetimi uygulanmaya başladı ve ceza verilmeye başladı.
Toplumda bu konuda büyük bir karmaşa çıktı. Biz de sosyal medyada “cam filmi yasaklanmasın” diye bir kampanya başlattık. Bu süreçte şunu anlatmaya çalıştık, cam filmi iç güvenlik tehdidi olacak şekilde simsiyah otomobiller oluşturacak şekilde bir aksesuar değil. Cam filmi bir güvenlik aksesuarı, otomobilin içinde kapkaçı engelleyen, camın kırılmasını engelleyen, trafik kazalarında camın kırılıp insanları kesmesini önleyen bir materyal. Bunun dışında güneş ışığını kesen, cilt hastalıklarını engelleyen ve araç içinin daha az ısınmasını sağlayıp klima tasarrufu sağlayan bir madde. Bu materyal konforlu bir kullanım sağlıyor.

“5 MİLYONA YAKIN CAM FİLMİ UYGULANMIŞ ARAÇ VAR, FİRMALAR , SÜRÜCÜLER MAĞDUR”

Bunun yasaklanmasını açıkçası anlamlı bulmadık. Burada yapılması gereken şuydu bence, bu yönetmeliğin hazırlanması tamamlanmamış olabilir ama bu noktada süre uzatılabilirdi, 6 ay sonra denilebilirdi, biz TOSFES olarak her zaman desteğe hazırız. Biz de simsiyah cam filmlerine karşıyız. Bunların güneş geçirgenlik dereceleri var, 30 derece olan cam filmlerinin bırakın uygulanmasını ithalatını bile yasaklayabilirsiniz. Biz bu kadar koyu can filminin otomobillere uygulanmasını istemiyoruz. Ama insanlar 40 ve 50 derecelik cam filmlerini güvenlikleri için araçlarına taktırabiliyor. Bunların da iç güvenlik tehdidi olacağını düşünmüyorum. Bunların haricinde bu sektörde bu işi yapan pek çok firma var, ustalar var, ithalatını yapan var ve tüm bu insanlar şu anda mağdur olmuş durumda. Ayrıca 5 Milyona yakın cam filmi uygulanmış otomobil var, bu araçlara şimdi sökme işlemi yapılması gerekiyor ki bu da ayrı bir masraf var, sökme işlemi yapılmayan araçlara bir ceza uygulama durumu var bu da ekstra bir maliyet. İnsanlardan binlerce soru geliyor, söktürelim mi söktürmeyelim mi diyorlar, ne denir bilemiyoruz. Aslında sorunun çözümü çok basit, bu işi bilenler devletle bir araya gelip bu işin standartlarını belirleyebilir, hangi filmlerin kullanacağı ve ürün standartları belirlenip firmalara bildirilir, insanlar da rahatlıkla araçlarına uygulatabilir.

Bu sorunun dernek olarak kısa süre içerisinde devlet yetkilileriyle bir araya gelip bir çözüme kavuşturulabileceğine inanıyorum. Bir randevu talebimiz var ve kısa süre içinde devlet yetkilileriyle bir araya geleceğimize dair geri dönüş yapıldı. Biz sosyal medyadaki “cam filmi yasaklanmasın” kampanyasından gelen verilerin de bulunacağı bir dosya sunacağız ve sonra devlet yetkililerinden kararı bekleyeceğiz. Yasak kararının geri alınabileceği yönünde beklentimiz çok yüksek.

@radyotrafik