BİR MARTI, BİR KAZA VE BİRBİRİNE GİREN 9 ARAÇ
1 Temmuz 2015 Çarşamba 13:40

İstanbul D100 Karayolu Mecidiyeköy mevkiinde bu sabah gönüllü muhabirlerimizden gelen ilk bilgiler Boğaziçi Köprüsü yönünde 7 aracın karıştığı zincirleme bir trafik kazasının meydana geldiği yönünde idi. Ancak daha sonra bu kazanın 9 aracın birbirine girdiği bir kaza olduğu anlaşıldı. Kazada 1 kişi de hafif şekilde yaralandı.

 

Aslında İstanbul trafiğinde "kazalar" karşılaşılmayan durumlar değil. Nitekim 9 araçtan çok daha fazla aracın karıştığı kazalar da sık sık karşılaşılan durumlar. Bu kazayı farklı yapan ne yarattığı yoğunluklar oldu ne de kazaya karışan araçların sayısı. Kazanın oluş nedeni her şeyin önüne geçti. Çünkü kazanın başrolünde bir martı vardı.

 

 

UÇMAK YERİNE D100'DE YÜRÜMEYİ SEÇEN BİR MARTI

 

Kaza ilk gerçekleştiğinde biz de dahil herkes bu kazayı çeşitli nedenlere bağlayarak çoğu zaman yaşanan standart bir zincirleme kaza zannetti. Sabah saatlerinde kaza yerinden bilgi aktaran gönüllü muhabirlerimizden de birçok yorum geldi. Gerçek ise İBB Trafik Kontrol Merkezi'nin kazanın görüntülerini yayınlaması ile ortaya çıktı.

 

Görüntülerde sol şeritte ilerleyen bir araç karşıdan karşıya yürüyerek geçmeye çalışan bir martıya çarpmamak için ani fren yapıyor. Sol şeritte aracın ani fren yapması ve gerideki sürücülerin takip mesafesine uymaması nedeni ile 9 araç birbirine giriyor. Kazanın sonucunda 1 kişi hafif şekilde yaralandı. Merak edenler için belirtelim, martı son anda kanatlanarak yara almadan bu olayı atlatmayı başarıyor. Gerisi ise her zamanki görüntüler. Haliç'e kadar uzayan D100 trafiği ve uzun bekleyişler.

 

KAZA SOSYAL MEDYANIN DA GÜNDEMİNDE

 

Kazanın oluş şekli farklı olunca sosyal medyada da günün konusu oldu. Kaza Ekşi Sözlük'te de kısa sürede altına en çok yazılan başlıklardan biri oldu ve özellikle martıya çarpmamak için ani fren yapan aracın hemen arkasındaki aracın keskin bir manevra ile olayı atlatmasına dikakt çekildi. İşte o girdilerden bazıları:

 

 

 

 

@radyotrafik