“KUSURUMUZ VAR AMA GENELLEME YAPILMASINDAN RAHATSIZIZ”
30 Ekim 2017 Pazartesi 13:48

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD) Başkanı Hamza Öztürk Radyo Trafik’te katıldığı programda son günlerde servisçileri hedef alan haberlere cevap verdi. Yaratılan olumsuz algıdan rahatsız olduklarını söyleyen Öztürk servis işletmesi ve kullanımına dair getirilen yeni düzenlemeleri de değerlendirdi.

Radyo Trafik’te her Pazartesi yayınlanan ve Cezayir Doğan’ın sunumu, Güvenli Sürüş Uzmanı Mert İntepe’nin katılımı ile gerçekleşen Trafikte Yaşam programına bu hafta İSAROD Başkanı Hamza Öztürk de telefon ile bağlantı kurdu.

Son günlerde servisçilere ve servis işletmelerine dair çıkan haberler, ardından 4 bakanın servisler konusunda alınan yeni önlemleri açıklaması Öztürk’ün açıklamalarının temelini oluşturdu

“GÜNDEMDE OLDUĞUMUZ KONULARDAN RAHATSIZIZ”

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk son zamanlarda medyada servisçiler ile ilgili çıkan haberlerden rahatsızlık duyduklarını ve “çürük elmaların” tüm servis camiasına mal edilmesini kabul etmediklerini söyledi.

Servisçilerin yaptıkları bir kusur varsa düzeltileceğini aktaran Öztürk genelleme yapılmasına karşı olduklarını anlattı.

“KARARLARIN ARKASINDAYIZ”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Okul Servis Yönetmeliği'ne ilişkin basın açıklaması yapmıştı. 4 Bakan tarafından yapılan açıklamada servisler konusunda alınan önlemlerden bazıları şu şekilde sıralanmıştı:  “-Rehber öğretmenlere servisler hususunda tutanak tutma yetkisi verildi. -Servislerde araç takip sistemleri zorunlu hale getirildi. - Milli Eğitim Bakanlığı, servis şoförü sertifikası verecek. -Şoförlere hekimden her yıl rapor şartı getirildi. -Şoförler zorunlu sertifika eğitimi alacak. -Kişiler hakkında açılan soruşturmalar da şoförlüğe engel sayılacak.”

Bu konudaki görüşleri de sorulan İSAROD Başkanı özellikle İstanbul’da olmak üzere servisçilerin kurallara uyduklarını ve zaten bu işi yaparken belli kurallar çerçevesinde yapma hazzı içinde olduklarını söyledi.

Alınan kararlardan rahatsız olmadıklarını ve kararların arkasında olduklarını da belirten Öztürk konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul’da neden bu kadar karışıklık, tartışma var? Bence bunun da sorgulanması lazım. İstanbul’da servisçinin sıkıntısının da yeni bir yönetmelikle düzeltilmesi lazım.”

İSAROD BAŞKANI HAMZA ÖZTÜRK’ÜN AÇIKLAMALARININ TAMAMI:

 

 

@radyotrafik