CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN CAM FİLMİ YASAĞINA MÜDAHALE GELDİ
9 Kasım 2017 Perşembe 10:28

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cam filmi yasağı hakkında konuştu. Erdoğan, Bakanlıklara konuyla ilgili yeni bir çalışma yapılması için talimat verdi. Milyonlarca araç sürücüsünü yakından ilgilendiren cam filmi sorununda sürpriz bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cam filmi konusunda vatandaşlardan gelen şikâyetler konusunda devreye girerek, ilgili bakanlıklara “mağduriyet yaratılmaması” konusunda talimat verdiği öğrenildi. Erdoğan’ın bu talimatından sonra cam filmi konusunda gözler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cam film konusunda yaptığı açıklamanın ardından, nasıl bir değişime gidilebilir, Makina Mühendisi Alpay Lök, Radyo Trafik'e değerlendirmelerde bulundu. Lök," Tahminlerime göre: BSTB açıklama yapacak ve Trafik Kanununun 63.maddesi değişirse ön üç cam ve ilaveten otobüslerde Acil Çıkış camları hariç tadilat onayıyla film serbest kalabilir diyecek. EGM 63. Maddeyi değiştirecek. Arka camlara film tadilat onayıyla serbest olacak ve araç muayenesi ön üç cama AK, arka camlara kanun değişinceye kadar HK verecek." dedi.

Cam filmi konusunda kafaları karıştıran çok önemli beş detay var:

Trafik yönetmeliği 63.maddeye göre camlara film 'yapıştırmak" yasak.
2) Fabrika çıkışı ön üç cam hariç arka camları koyu araçlar var ve bunların camlarında "V" işareti var. Bunlar orjinal onaylı ve serbest. Araç Muayenesi bu ayrımı biliyor ve kusur vermiyor. Ancak sanki bunlar da yasakmış gibi bir hava var. BSTB buna dikkat çekti.
3) AB ülkelerinde tadilat onayıyla ön üç cam hariç arka camlara koyu film takılması mümkün. Bizde de bu yapılabilir.
4) BSTB'nin gecen sene yayınladığı AİTM ile amacı da buydu. Ancak aradan geçen sürede 63. Maddeyi değiştirilemeyince geri adim attılar.
5) Sonuçta 63.madde değişirse tadilat proje onayıyla sadece arka camlara film yapılabilir.

 

@radyotrafik