“TRAFİKTE HIZ 10 KM'NİN ALTINA DÜŞÜYORSA BU KATLANILABİLİR DEĞİLDİR”
7 Mart 2018 Çarşamba 17:59

Ak Parti Erzurum Milletvekili ve İstanbul Ticaret Üniversitesi, BAU Ulaştırma ve İnşaat Mühendisliği Bölümleri Kurucu Başkanı, Mustafa Ilıcalı, Radyo Trafik’te “Haftanın Konuğu” programına konuk oldu. Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan’a ulaşıma dair açıklamalarda bulunan Ilıcalı, trafik yoğunluğuna ve çözümlerine dair yapılan düzenlemelerle ilgili bilgiler aktardı. Kural ihlalleri konusuna özellikle dikkat çeken Ilıcalı, “İhlal de insandan, kaza da. Emniyet şeridi trafik şeridi değildir. Cezası var, EDS’ler devrede. Cezalarda caydırıcılık yok diyorlar, kuralları uymayı zorlamayla değil içten gelerek yapmayı sağlayacak bir eğitime ihtiyacımız var. Amacımız, ileri teknolojilerle sürücülere 7/24 denetlendiklerini hissettirmek, çalışmalarımız sürüyor” dedi. Ulaşım sektörü esnafının sıkıntılarının da gündemlerinde olduğunu söyleyen vekil, servisçi ve taksicilerin sorunlarının Bakanlıklar ile görüşüldüğünü dile getirdi.
Ilıcalı, bunların yanı sıra trafik yoğunluğunun çözümüne ve güvenli ulaşıma dair de Meclis’te çalışmalar yürüttüklerini belirterek, İstanbul’da katlanılabilir ulaşım için metro ağını 1000 km’ye çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. “Trafikte hız 10 km'nin altına düşüyorsa bu katlanılabilir değildir.” diyen Ilıcalı, çözümün, toplu ulaşımın payını arttırmakta olduğunu belirtti.
Ilıcalı ayrıca, trafiğe girmemek için ulaşım teknolojilerinin kullanımının önemine de değindiği konuşmasında, “Trafik yoğunluk uygulamasına bakan gidip en yoğun trafiğe girmiyor.” dedi.

Ak Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı’nın açıklamalarından bazı başlıklar şöyle:

“Mustafa Ilıcalı deyince iki şey akla gelir; 1. Erzurum, 2. Ulaşım-Trafik. İki konuda da hakikaten elimden geleni yapıyorum. Bu çalışmalarımdan da hükümetin desteği ile önemli sonuçlar çıkarıyoruz, çıkaracağız. Bir milletvekili olarak mecliste olmam bu projelerin hayata geçmesinde olumlu bir etki sağlıyor. Bu projeleri meclise götürdüğümüzde muhalefet de destek veriyor. Dolayısıyla hükümetimizde her türlü desteği veriyor. Çünkü toplumsal ve önemli bir konu.
Daha 2017 rakamları çıkmadı ama 2016’da ortalama her gün 20 kişi trafik kazasında hayatını kaybetti. 7300 vatandaşımızı kaybettik. Birçok kişi yaralandı. Engelli duruma düştü. Bu konu kanayan bir yara. Alınacak tedbirlerle yeni yapılacak çalışmalarla birlikte İç İşleri Bakanlığı’nın, Emniyet Müdürlüğü’nün ve diğer ilgili paydaşlarında vereceği destekle bu kanayan yara konusunda olumsuzlukları ortadan kaldıracağız.”

“İHLAL DE İNSANDAN KAZA DA”

“Bugün trafik kazalarında da en büyük kusur insan hatasıdır. İhlal de insandan kaza da insandan. Bu şeridi kullanmamak lazım. Ayıplamak lazım emniyet şeridini kullananları. Kullananları ilgili telefonları arayıp şikayet etmek lazım. Kurallara harfi harfine uyalım. Canları kurtaralım. Emniyet şeridini kullanmayalım ve emniyet kemerlerimizi takalım.”

“EMNİYET ŞERİDİ TRAFİK ŞERİDİ DEĞİLDİR. CEZASI VAR, EDS’LER DEVREDE”

“Emniyet şeridi trafik şeridi değildir. Bunu kullanmak trafiğin en büyük ayıbıdır. Yasamızda da bu belirtilmiş ama maalesef denetimi yapan polis sayımız az olduğu için bütün emniyet şeritlerinde bunun kontrolünü yapmak mümkün değil. Müjdeyi vereyim, elektronik denetim sistemi denilen bir sistemimiz var. Bu sistem tekrar devreye girdi. Şu anda EDS’ler devrede. Bu sistem %90’ın üzerinde caydırıcılık sağlayacaktır. Emniyet şeridinin anlamını bilmek gerekiyor. Acil bir durumda ambulans ya da itfaiye kullanabilir bu yolu. Normal yolculuk yapan araçlar için değildir.”

 “CEZA NE? HAYAT!”

“Cezalarda caydırıcılık yok diyorlar. Kırmızı ışıkta bir kere geçiyor, ikinci defa geçiyor bir şey olmuyor diye üçüncüde, başka istikametten gelen araç 60-70 kilometre hızla geldiğinde bir daha düşünmeye fırsatınız olmayabilir. Ceza ne? Hayat!
Trafikte ölüme sebebiyet verme ihtimalimiz var. Bu yüzden daha dikkatli olmalıyız. Emniyet şeridi kullanımlarında bir yaralının ölümüne sebep olabiliriz. Bir yaralının hastaneye zamanında yetiştirilmesi hayati önem taşır.
%98 sürücü olarak, yaya olarak hata yapıyoruz. %50’den fazlası hız ihlalleri, emniyet kemerinin bağlanmaması. İçişlerinin başlattığı slogan çok güzel destekliyorum; “Biz neye güveneceğiz? Frene değil, emniyet kemerine güveneceğiz” sayın başbakanımızın da bir sözünü söyleyeceğim; “ Yolların kralı olmaz, kuralı olur.”

“TRAFİK YOĞUNLUK UYGULAMASINA BAKAN GİDİP EN YOĞUN TRAFİĞE GİRMİYOR”

“Cep telefonlarının trafikteki en büyük katkısı uygulamalardan yoğunluk takibi ve yol bilgisi oluyor. Uygulamaya bakan gidip en yoğun trafiğe girmiyor. Baktığınızda araçlarda bir kişi, iki kişi yolculuk yapıyor. Bu da araç yoğunluğuna sebep oluyor. Toplu ulaşımlar tercih edilse rahatlık olur. Metrobüs, metro kullanılabilir. Deniz ulaşımı tercih edilebilir.”

“TRAFİKTE HIZ 10 KM'NİN ALTINA DÜŞÜYORSA BU KATLANILABİLİR DEĞİLDİR”

“Dünyanın en gelişmiş ülkesi, en gelişmiş şehrinde ulaşım trafik sorunu çözülmemiş. Katlanılabilir bir ulaşım, güvenli bir trafik olarak tabir ediyoruz. Sabah evden çıkıp işe giderken ve akşam işten çıkıp eve giderken ortalama 40 km hıza ulaşabiliyorsa bu katlanılabilir ve güvenli bir trafiktir. Toplu taşıma ulaşımlarda da biz bu kriteri sağlamaya çalışıyoruz. Ama bir saate 10 km’ye düşüyorsa, daha altına iniyorsa, uzun kuyruklar kilitlenme noktasına geliyor, saatlerce kuyrukta kalıyorsa bu katlanılabilir bir trafik değildir. Bunun için toplu ulaşımın payını arttırmaya çalışıyoruz.”

“KATLANILABİLİR ULAŞIM İÇİN 1000 KM METRO AĞI HEDEFLİYORUZ”

“Metro ağlarımızı genişletiyoruz. İBB’nin de hedefi 2023 için en az 800 km’lik metro hattı planlıyor. Hatta bugün bunu tekrar revize ettiğinde bin kilometreye yaklaşıyor. Böyle bir toplu ulaşım ağına sahip olduğumuz zaman çoğunluk bunu tercih edecektir. 1000 kilometreye ulaştığı zaman dünyada en büyük ikinci ulaşım hattına sahip olmuş oluyoruz. Dolayısıyla katlanılabilir bir ulaşım sağlanmış olur.”

 “AMACIMIZ SÜRÜCÜLERE 7/24 DENETLENDİKLERİNİ HİSSETTİRMEK”

“İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin üzerinden, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne İçişleri Bakanlığı’na trafikteki denetimi güçlendirecek şekilde ileri, yeni nesil teknolojilerini kullanacak bir proje önermiştik. Bunu İTÜ ile Emniyet Genel Müdürlüğü imzaladı. Bu projede üniversitedeki arkadaşlarımızın geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi, interaktif uyarı sistemi ve interaktif denetim sistemi diyoruz. Buradaki amaç araçların bu sistem sayesinde 7/24 denetlendiğini hissettirmek ve buna göre de caydırıcılığı sağlayıp kurallara uygun hareket etmeleri. Projenin ilk başlangıcı ticari araçlar üzerinden. Bu projemiz biraz gecikti fakat hızlandırmaya başlayacağız. Bunun hayata geçmesi büyük bir katkı sağlayacaktır.”

“KURALLARI UYMAYI ZORLAMAYLA DEĞİL İÇTEN GELEREK YAPMAYI SAĞLAYACAK BİR EĞİTİME İHTİYACIMIZ VAR”

“Denetimde caydırıcılığı sağlayacak bugünkü sistemde yeni nesil teknolojilerden ileri nesil teknolojileri kullanarak 7/24 denetim yapmak. İnteraktif denetim sistemi çok önemli. Uçaklarda kullanılan teknolojileri neden arabalarda uygulamayalım? Kuralları uymayı zorlamayla değil içinden gelerek yapmayı sağlayacak bir eğitime ihtiyacımız var.

Bunu üç başlıkta söyleyecek olursam;
1.İleri teknolojik denetim
2.Bilinçlendirecek kalıcı eğitim
3.Mevcut yasada olmayan maddeleri içerecek, uygulamayı sağlayacak yasal ve idari düzenlemeler.
Bu üç madde üzerinde kafa yorarsak ve mesafe alırsak bu kanayan yaraya ve trafiğe çözüm sağlamış olacağız.
Trafik neredeyse bütün bakanlıkları ilgilendirir. Burada çok başlılık var. Tek başlık haline getirip bunun bir devlet projesi haline getirilmesi gerekir. Radikal çözümü budur. Cumhurbaşkanının himayesinde 3 başlıkta mesafe alacak şekilde devlet projesi haline getirmeliyiz.  Tek çözüm bunun tek başta toplanması.”

Trafikte yaşanan yoğunluk problemleri ve denetimlerle ilgili bilgilerin yanı sıra, ulaşım sektörü esnafının sorunlarına da değinen Ilıcalı, servisçi ve taksici esnafına dair konuların Bakanlıklar ile görüşüldüğünü belirtti. Ilıcalı’nın esnafa dair açıklamaları şu şekilde:

“SERVİS ŞOFÖRLERİNİN SORUNLARINI BAKANLIKLARLA GÖRÜŞÜYORUZ”

“Hem bir milletvekili olarak aynı zamanda TBMM’de bulunduğum komisyon ulaştırma komisyonu sözcüsüyüm. Buradaki faaliyetlerimiz tüm Türkiye için. Başta da esnafımızın sorunları bir siyasetçi olarak bizim için çok önemli. Servis şoförleri ile ilgili konuları Milli Eğitim Bakanı’mızla koordinasyonu sağlayarak paylaşıp takipçisi olacağım. TBMM’de şoförler odasıyla bir araya gelip sorunlarını muhalefetle de konuşarak komisyonda değerlendirip çözüm buluruz. İlgili bakanlıkların üst düzey yetkililerini de davet edip hep beraber görüşme yaparak randevuyu gerçekleştiririz. Gerek yasama da gerek yürütmede elimizden gelen desteği veririz.”

“BİR YAZILIM ÜZERİNDEN YAPILAN TAKSİCİLİKTE, TAKSİCİ ESNAFININ DURUMU ÇOK ÖNEMLİ”

“Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti, buradaki yasalara mevzuata göre bütün işlemler gerçekleşiyor. Taksilerin ne şekilde çalışacağı belirlenmiş, geçmiş dönemlerde korsan taksiyle alakalı önemli bir yasa hayata geçirildi. Trafik kanuna UKOME kurallarına uygun bir taşımacılık yapması tanımlanmış ancak bir yazılım üzerinden yapılması durumunda da, buradaki taksi esnafının durumu çok çok önemli. Taksi esnafını mağdur etmeyecek, haklarını koruyacak şekilde, daha az emek daha çok kazanarak yapılması gerekir.”

 

Programın tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
 

@radyotrafik