ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ YARIN ÇALIŞMAYACAK!
8 Mart 2018 Perşembe 14:47

Özel Halk Otobüsü İşletmecileri, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü çıkışında eylem yaptı.İstanbul Özel Halk Otobüsü sahipleri basın açıklamasıyla her ay otobüs başına 15 bin lira zarar ettiklerini açıkladı. Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Çetin: ''2016 yılı toplamında 257 milyon yolcu taşıyan yaklaşık 930 adetlik ergüvan otobüsleri işletmecileri, her ay otobüs başına 15 bin lira zarar ediyoruz.'' dedi.

 

İstanbul Özel Halk Otobüsü sahipleri basın açıklamasıyla her ay otobüs başına 15 bin lira zarar ettiklerini açıkladı. 15 Temmuz Şehitler Makamı önünde bir araya gelen İstanbul Özel Halk Otobüsü sahipleri, '' Sayın Cumhurbaşkanım son umudumuz sizsiniz, batıyoruz'' pankartı açarak basın açıklamadı yaptılar. Grup adına açıklama yapan Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Kemal Çetin, '' Özel halk otobüsü işletmecileri, belediyeden alınan ücretlerin, taşıma ve yakıt masraflarının çok altında kalması nedeniyle, iflas aşamasına gelinmiştir. '' dedi. Ergüvan Otobüsleri projesinin çıkmaz içinde olduğunu belirten Çetin, 2016 yılı toplamında 257 milyon yolcu taşıyan yaklaşık 930 adetlik ergüvan otobüsleri işletmecileri, her ay otobüs başına 15 bin lira zarar ettiklerini söyledi. 
Sorunların acil çözülmesini aktaran Çetin, ''Mevcut koşullarda ileri ki günlerde araçlarımızı sefere çıkaramayacak durumda kaldığımızdan geçici olarak izinli sayılmamız ve gereğinin yapılmasını saygıyla arz ederi ve yarın safere çıkamayacağımızdan dolayı İstanbullu hemşerilerimizden özür dileriz.'' ifadelerini kullandı. 

İETT, bazı özel otobüs işletmecilerinin yarınki sefer durdurma planına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada "Taşımacılar, taşımacılık faaliyetini sözleşme ve mevzuat hükümlerine göre yerine getirmekle yükümlüdürler. Söz konusu taşımacıların yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi yapılması planlanan eylem, sözleşmenin 'Toplu olarak direniş yaparak taşımacılığı durdurmak, aksatmak otobüsle birlikte gösteri yapmak, kamu düzenini ve otoritesini sarsacak v.b eylemlerde bulunmak' hükmü kapsamında değerlendirilecektir. Bununla beraber, İETT olarak toplu taşımacılık hizmetinin aksamaması için gerekli önlemler alınmış, ihtiyaç duyulan hatlara ek seferler planlanmıştır. Eylem olması halinde İstanbullular toplu ulaşımda sorun yaşamayacaktır." denildi.

İHA

 

 

@radyotrafik