İSTANBUL'UN SORUNLU BÖLGELERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
12 Mart 2018 Pazartesi 16:02

Radyo Trafik İstanbul’da yayınlanan Cezayir Doğan ve Taksici Salih Altunışık'ın "Çözüm Yolu" programında, bu hafta yine sorunlu bölgeler gönüllü muhabirlerimiz ve Salih Altunışık tarafından tespit edildi ve canlı yayında çözüm önerilerinde bulunuldu.

Programda konuşulan sorunlu bölgeler ve Salih Altunışık’ın sunduğu çözüm önerilerinden bazı başlıklar şu şekilde:

“ISPARTAKULE HEMZEMİN GEÇİDİNE ÇÖZÜM: TRAFİK IŞIĞI”

“Ispartakule hemzemin geçit. Burada Ispartakule veya Bahçeşehir içerisinden gelen akışı Altınşehir yan yola kesecek şekilde düzenleme yapıldı. Dolayısıyla bu noktadan gelen arkadaşlar U dönüşü yaparak Altınşehir güney yan yola bağlanmaya çalışıyor. Aynı noktada söz konusu yeni yapılan yolunda buraya bağlanması ciddi yoğunluğa sebep oluyor. Özellikle U dönüşü yapılan noktanın önlenmesi ve bu noktaya trafik ışığı koyulması lazım. Sorun böylelikle ortadan kalkar. U güzergâhındaki zemin sürekli çöküyor. Zeminin mutlaka yeniden yapılandırılması lazım.”

ŞİRİNEVLER YAN YOLDAKİ PARKLANMAYA CEP ÇÖZÜMÜ

“Atatürk Havalimanı’ndan Bakırköy istikametine ve Şirinevler Üstgeçidine giden yan yolda büyük bir tıkanıklık oluyor. Bunun sebebi yol kenarlarında taksicilerin durması, geride servis araçlarının durması ve özel araçların da durmasıdır. Bu konuda bölge müdürüne bir öneri götürdüm. Üst geçitten sonra sağda büyük bir alan var. O alan hem otobüslerin hem de servis araçlarının, eğer taksiler duracaksa İSPARK yapsınlar. Taksiler orada dursun. Zaten şimdi duranlar kamera sistemiyle ceza yiyorlar. O geçitten bir sonraki yerde kocaman alanın değerlendirilmesi için öneride bulundum. Bununla ilgili bir çalışma yaptıklarında haber verecekler. Sağ olsunlar bunlarla ilgili geri dönüş yaptılar. Otobüslerin de cebe girmesi için ortaya bir refüj koymalarını önerdim. Refüjü koydukları zaman taksiler de duramayacak. 10 metre ilerde duracak hem de müşterisini alacak, servis araçları da oradan indi bindisini yapacak.”

“ANADOLU YAKASI’NDA ATATÜRK CADDESİ’NDEKİ SORUN ORTA REFÜJ”

“Anadolu yakasında Atatürk Caddesi’nden FSM Köprüsü’ne giderken, ortada büyük bir refüj var. Bütün araçları refüjün sağ tarafına topladılar ve bu büyük bir trafik sıkıntısı oluşturdu. Çünkü sağ tarafa, Kadıköy’den gelenler U dönüşü yaparak FSM’ye gidiyorsa buraya girer, Atatürk Caddesi’nden Kadıköy’e veya Küçükbakkalköy’e giderken de buradan girilir. Bu orta refüjün hiçbir karı yok. Sol tarafa alsalar, sağ tarafta kocaman bir genişlik olacak ve buranın trafiği o kadar rahatlayacak ki. D100’de rahatlayacak. Ama bana verdikleri cevap; “D100’de biz çalışma yapıyoruz, o kapsamda, düşüneceğiz.” Ben diyorum ki benim söylediğimin onunla bir alakası yok. U farklı bir nokta. Bunu düzenlemenizin size bir zararı yok ki.
Göksu’da aynı hatayı yaptılar. 2 ay önce Göksu kurtuldu demiştim. Geçen gün gittim bakıyım dedim oraya koyulan trafik ışığı ne durumda diye. Baktım ışığı koymuşlar Göksu Caddesi’yle Sadri Alışık Caddesi’nin birleşme noktasına. Tekrar trafik olmaya başlamış.”

 “LEVENT – MASLAK YÖNÜNDE BARİYERLER BİRAZ SOLA ÇEKİLSE TRAFİK AZALACAK”

“Maslak sorunu için, Tekstilkent’in oraya kadar bariyerleri Levent – Maslak ayrımını 1,5 kilometre geriye alıp arkada sağ yola verilmeli. Böylece otomatik olarak Levent – Maslak sağ tarafa geçmiş olacak. Kullanılmayan atıl durumda olan bir yol var burada. Devamında da Levent – Maslak ayrımından önce burası üç şerit geliyor fakat az geride bariyerlerle burasını ikiye düşürdükleri için bu trafik sıkışıyor. Yapmaları gereken tek bir şey var, sol taraftaki bariyerleri biraz sol tarafa çekip yolu üç şeride çıkaracaklar. Yan yol üç şeride çıktığı zaman vatandaş ister Maslak’a isterse Levent’e gidecek ve akıcılık oluşacak. Maslak’ta iki üç dokunuş yapmasaydım Maslak şu an bitmiş durumdaydı. Maslak’ta birkaç tane daha dokunuş yapmak gerekiyor. Mesela İstinye Park’tan geliyorsam Ayazağa Metrosu’nun ışıklarında geçişler olduğu için bu ışıklar bizi bitiriyor. Bende teklif olarak; İstinye Park yönünden geliyorsam köprüyü geçer geçmez sol yapayım sağda Vakıf Bank var. Oradan içeriye girip Ayazağa yönüne gidebileyim. Bu ışıklarda ben durmayacağım için burada ki yoğunluğu da azaltmış olacağım. Siz burada 1453 gibi birçok site yaptınız ve sonuçta binlerce insan binlerce araç geliyor. Burada çok büyük hata var. İlettim umarım dikkate alırlar.”

“MAÇKA ESKİ HALİNE DÖNMELİ!”

Maçka otelinin olduğu yer gidiş gelişti. Önce Teşvikiye Camii’ye gidiyorum. Daha sonra ileriden soldan oraya bağlanıyorum. Eskisi gibi gidiş geliş yapılırsa Maçka’nın sorunu çözülür.

“KASIMPAŞA BAHRİYE CADDESİ’NDE IŞIK SÜRESİ UZATILMALI”

Kasımpaşa Bahriye Caddesi’nde parklanmadan dolayı sıkıntı var. Bahriye Caddesi ışıklara kadar büyük parklanma var ve ortada emniyetin olduğu yerde bir ışık var. Buradan sonrası açık. Süre uzatma çalışması yapılırsa o zaman akacak. Nereden çıkartıyorum, bazen elektrikler kesik oluyor hiçbir sorun olmuyor. İstanbul’ da ki ışıkların %40’ını kaldırsınlar İstanbul’da ki trafik sorunu yarıya iner.

 

RADYO TRAFİK İSTANBUL’DA ÇÖZÜM YOLU

Radyo Trafik İstanbul’da Çarşamba Günleri iki haftada bir yayınlanan Çözüm Yolu programında dinleyenlerimiz bulundukları mahalleden, sokaktan ya da şehrin ana yollarından ulaşımda sıkıntı yaşanan noktaları dile getiriyor, stüdyo konuklarımız ile çözüm önerilerini ele alıyor.

Siz de görüşlerinizi iletin, yayınlayalım:

Canlı Yayın:0212  363 04 14

WhatsApp: 0543 363 04 15

E-mail: bilgi@radyotrafik.com


 

@radyotrafik