TAŞINMA HABERLERİNE HAREM OTOGAR ESNAFI NE DİYOR?
26 Mart 2018 Pazartesi 18:56

Harem Otogarı’nın Pendik Kurtköy’de Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2 kilometre uzağındaki 64 bin metrekarelik yeni yerine taşınacağı haberlerine otogardaki firma yetkilileri ve otobüs şoförleri nasıl yaklaşıyor? Detaylar haberimizde...

Haber: Gürsel Yeğenoğlu – Uğur Dursun

1970’den beri Anadolu Yakası’nda hizmet veren Harem Otogarı’nın taşınacağı haberleri bugün medyada geniş yer buldu. Şehirlerarası yolcu taşımacılığında yıllar yılı önemli bir durak olan otogarın Kurtköy’de bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2 km uzağındaki yeni bir alana taşınacağı belirtiliyor.

Haberi gündeme getiren Hürriyet Gazetesi’nden Fatma Aksu oldu. Habere göre; şehirlerarası otobüslerin güzergahına kolay erişim sağlamak üzere planlanan Kurtköy Otogarı’nın yapımına ilişkin plan değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde bu ay oy çokluğuyla kabul edildi. Haziran ayında inşaatına başlanması planlanan yeni otogarın bu yılsonunda tamamlanması hedefleniyor. Yeni otogarda 23 adet otobüs peronu ve araçlar için 200 kapasiteli otopark bulunacak. Projede ayrıca, yolcu bekleme salonları ile ulaşım kolaylığı için otobüs ve taksi durakları yer alacak. 

HABERİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN: HAREM OTOGARI'NIN YENİ YERİ BELLİ OLDU

Harem Otogarı’nın yılsonuna kadar yeni yerine taşınacağı belirtiliyor. Peki, Harem esnafı bu duruma nasıl yaklaşıyor?

Radyo Trafik ekibi bugün Harem Otogarı’nda idi. Firma yetkileri ve otobüs şoförleri ile konuştuk.

“BİZİM YOLCUMUZ VAPURDAN GELİYOR”

İlk olarak şehirlerarası bir uzun yol otobüsünün içerisindeyiz. Otobüsün iki kaptanına da taşınma haberlerini soruyoruz.

Kaptan şoförlerden biri otogarın Kurtköy’e taşınmasının trafik açısından iyi olacağını belirtiyor ama eklemeyi de ihmal etmiyor: “Yolcu kapasitesi açısından azalma olur. Çünkü bizim yolcumuz vapurdan geliyor.”

Otobüsün diğer şoförü ise taşınmanın kendileri için iyi olacağını ama yolcuların zorluk yaşayacağından bahsediyor ve “Servis kullanacaklar, beklerler. Yolcu açısından zor olur.” diyor.

“OTOBÜSÇÜ PARA KAZANMIYOR”

Otogardaki turumuz devam ederken bir firma yetkilisine mikrofon uzatıyoruz. Firma yetkilisi haberi kendilerinin de gazeteden gördüğünü, söylentiler olduğunu ama henüz net bir bilginin olmadığını ifade ediyor.

Konuştuğumuz bir başka firma yetkilisi ise biraz tedirgin ve sitemkâr:

“15 senedir bu konu konuşuluyor. 23 yazıhane diyorlar. 23 yazıhane kime yetecek? 7-8 tane büyük firma var. Onlar alacak, geri kalan esnaf ne olacak? Yer zaten çok uzak. Kurtköy’e yolcularımız nasıl geçecek? Bağlantılar şu an yok. Maliyetler şu an yüksek, otobüsçü para kazanmıyor.”  

Haberin videosu: 

 

@radyotrafik