BAKAN ARSLAN: “ACELE GİDİYORUM DERKEN ECELE GİTMEYELİM”
28 Mart 2018 Çarşamba 16:38

Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği’nin düzenlediği ve Radyo Trafik’in de ödüle layık görüldüğü törene katılan Ulaştırma Bakanı Arslan, radyomuz mikrofonundan sürücülere önemli mesajlar verdi. Ulaştırma Bakanı her şeyin insanda kilitlendiğini söylerken yapılan yatırımların yanı sıra sürücülerin gerekli bilince ulaşmadığı durumlarda istenilen sonucun elde edilemeyeceğini vurguladı.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği’nin, Akıllı Ulaşım Sistemleri  alanında çalışan, emek veren, kişi, kurum ve kuruluşları desteklemek, bilinirliklerini artırmak, çalışmalarından sektörün diğer paydaşları ile vatandaşların haberdar olmalarını sağlayarak bu kişi kurum ve kuruluşları onore etmek amacıyla düzenlediği ödül törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldı.

Radyo Trafik’in de “Medya’da Ulaşımın Aklı” kategorisinde ödüle layık görüldüğü törenden yaptığımız canlı yayına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katılarak sürücülere seslendi.

“HER PROJE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında köprü olduğunu hep bildiklerini ama bu köprünün hakkını vermedikten sonra bunun anlamı olmadığı belirten Arslan, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın önderliğinde son 15 yılda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’yi gerçek anlamda Asya ve Avrupa arasında köprü konumuna getirdiklerini belirterek dünya taşımacılığının Türkiye üzerinden yapılabilir hale geldiğini anlattı. Bu gelişmelerin Türkiye için Katma Değer olduğunu aktaran Ulaştırma Bakanı şöyle devam etti:

“Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayıp Türkiye’yi gerçek anlamda köprü haline getirirken yaptığımız her proje bizim için çok önemli. Yaptığımız her proje, zevk aldığımız bir proje ve emin olunuz ki her proje ‘İyi ki yaptık!’ dediğimiz bir projedir. Marmaray çok önemlidir, buna hiç şüphe yok. Avrasya Tüneli çok önemlidir, buna hiç şüphe yok. Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü önemli. 3. Havalimanı tabi çok daha önemli, buna hiç şüphe yok. Ama bunlar Türkiye geneli için önemli olduğu gibi Anadolu’da her hangi bir şehri herhangi bir şehre bağlarken, mesela Ardahan’ı Kars’a bağlarken, Kars’ı Iğdır’a bağlarken aslında Karadeniz’i ülkemizin güneyine bağlayan büyük bir koridoru tamamlıyorsunuz. Oradaki herhangi bir tünel yerelde birilerine hizmet ediyor ama aynı zamanda ülke geneline hizmet ediyor. Çünkü ülkemiz dünya taşımacılığı anlamında orta koridor, çok avantajlı koridorun, ipek yolunun sahibidir. İşte bu ipek yolu anlamında orta koridora hizmet eden her proje bizim için çok değerli. Her proje bizim için çok önemli. Büyük küçük diye ayırmıyoruz çünkü bunların tamamı Türkiye’yi oluşturuyor. Bunların tamamı büyüyen, gelişen Türkiye’yi oluşturuyor. Onun için her proje bizim için çok çok önemli.”

“ÖLÜMLÜ KAZALARDA CİDDİ BİR AZALMA OLMUŞ DURUMDA”

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan sözlerine devam ederken özellikle ulaşımda “insan” unsurunun da üzerinde durdu. Sürüş, yolculuk konforunu arttırmak, Türkiye’yi erişilebilir, ulaşılabilir kılmak için her projenin önemli olduğunu vurgulayan Ulaştırma Bakanı sürücüler ve yayalar da bilinçli hareket etmezse istenilen sonucun elde edilemeyeceğini anlattı.

Vatandaşların bilinçlendirilmesi adına yayınlar yapan Radyo Trafik ailesine de teşekkür eden Bakan Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz istediğimiz sonucu elde etmek adına hem yollarımızı kaliteli ve konforlu hale getiriyoruz hem sürücülerimizi çok daha bilinçlendirmek adına Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığımız dahil olmak üzere birlikte hareket ediyoruz ve yayaların bilinçlenmesi adına çok önemli adımlar atıyoruz. Çok önemli eğitimler veriliyor. Tabi bütün bunları yaparken de sürücüyü uyarabilmek, yayayı uyarabilmek, önceden onların tehlike ile karşı karşıya gelmemesi adına uyarılabilmesi adına akıllı ulaşım sistemleri dediğimiz sistemleri devreye sokuyoruz. Nitekim bugün bu toplantının da amacı buydu. Akıllı ulaşım sistemlerini devreye sokmak hem sürüş konforu anlamında hem ülkemizin kazalar ve hasarlar nedeniyle zarar etmemesi adına önemli ama bütün bunları bir tarafa bırakın, kurtardığınız bir hayat para ile ölçülmez. Dolayısı ile insanımızın hayatını kurtardığımızda ya da kurtardığımızı gördüğümüzde bizim memnuniyetimiz çok üst seviyeye çıkıyor. Artan araç trafiği, artan yollardaki seyahat mesafesi, seyahat süresini düşünürseniz Türkiye’de bu rakamlar çok çok büyüdü ama buna rağmen kazalarda %60’lık bir azalma olmuş durumda. Ölümlü kazalarda keza ciddi bir azalma olmuş durumda. Özellikle kafa kafaya çarpışmada tamamen sıfıra yakın bir noktaya geldii.”

Her şeyin dönüp dolaşıp insanda kilitlendiğini belirten Ulaştırma Bakanı sözlerini şöyle tamamladı:

“Yakın zamanda Bursa’da otoyolda ters şeritte giden bir araç kafa kafaya çarpışmaya sebep oldu ve 2 kişi hayatını kaybetti. O kadar üzülüyoruz ki… Siz bu kadar yol yapmışken, bu kadar emek sarf etmişken birilerinin yüzde yüz hatalı otoyolda ters gitmesi ve sonunda insanımızın hayatına mal olması bizi üzüyor. Biz o yüzden dinleyicimize özellikle sizin aracılığınızla bir kere daha vurguluyoruz. Elbette ülkemizin kalkınması için uğraşıyoruz, buna hiç şüphe yok. İnsanımızın sürüş konforunu, yaşam konforunu arttırmak için, kalitesini arttırmak için uğraşıyoruz. Ülkemizin ekonomisinin büyümesi adına bütün bu yolları yapıyoruz ama bunların hepsini bir tarafa koyun insan hayatı bizim için önemli. Lütfen sürücüler olarak da hem kendi hayatlarını çok çok önemsesinler hem karşındaki insanların hayatını önemsesinler. Yayalar olarak da hem kendi hayatlarını tehlikeye atmasınlar hem araçtaki sürücü ve yolcuların da hayatlarını tehlikeye atmasınlar. Lütfen, lütfen dikkat etsinler. Çünkü bir saliselik bir ihmal bir hayata mal oluyor. Lütfen buna dikkat etsinler. Acele gidiyorum derken ecele gitmeyelim. Dikkatli olalım.”

 

Ödül töreninin bir diğer önemli konuğu da Ak Parti Erzurum Milletvekili (İmar Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü) İstanbul Ticaret Üniversitesi, BAU Ulaştırma ve İnşaat Mühendisliği Bölümleri Kurucu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı idi.

“ÇIPLAK BİR KABLOYU ELLE TUTMUYORUZ AMA GAZA BASIYORUZ”

Trafik güvenliği konusunda istenilen mesafenin alınamadığını belirten Ilıcalı, günde ortalama 20 kişinin kazalarda hayatını kaybettiğini belirtti. Bu konunun çözümünde akıllı ulaşım sistemlerinin önemine değinen Ilıcalı, en önemli hatanın “insan”da olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Hata insanda, %98 sürücü olarak, yolcu olarak, yaya olarak. Bu değerli vatandaşlarımızın kurallara mutlaka uyması gerekiyor. İçişleri Bakanlığımız, 'Frene değil, kurala güven!' diyor. Yolların mimarı Başbakanımız, sürekli 'Yolların kralı olmaz, kuralı olur!' diyor. Bu kurallara mutlak suretle uymamız lazım. Çıplak bir kabloyu elle tutar mıyız? Tutmayız. Ama gaza basıyoruz. Ölümlü kazaların yüzde elliden fazlası aşırı hızdan oluyor. Mesela, 90 km saatte bir çarpışma, yüzün üzerinde bir çarpışma, 11. katın daha üstünde bir binadan atlamak demek. Bu açıdan, kurallar uymamız gerekiyor. Devlet olarak da Karayolları ve Ulaştırma Bakanlığımız standartı yüksek yollar yapıyor, başka sistemleri geliştiriyor, yolları akıllandırıyor. Böyle toplum olarak da dikkat edersek, bilinç oluşturursak, kalıcı bir bilinç, eğitim, önemli mesafe alacağımızı düşünüyorum. Siz çok önemli hizmet veriyorsunuz. Sadece yollardaki akıcılığı belirtmekle kalmıyorsunuz, bu mandada da programlar yapıyorsunuz. Ben Erzurum Vekiliyim, Erzurum’da da faaliyete başladınız. Bundan dolayı da teşekkür ediyorum. Başarılı çalışmalarınızın da devamını diliyorum. Bizi izleyen, dinleyen sürücülere yayalara da aman ne olur kurallara uyun diyorum.”  

 

@radyotrafik