İSTANBUL TRAFİĞİNİN SORUNLU NOKTALARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
22 Mayıs 2018 Salı 19:11

Radyo Trafik'te yayınlanan Cezayir Doğan ve Taksici Salih Altunışık'ın "Çözüm Yolu" programında bu hafta yine sorunlu bölgeler dinleyenlerimiz tarafından tespit edildi ve canlı yayında çözüm önerilerinde bulunuldu.

ÇÖZÜLEMEYEN ÇAĞLAYAN TRAFİĞİ

Çağlayan Adliyesi etrafında yaşanan ve Darülaceze’den Şişli’ye kadar etkili olan trafik yoğunluğuna değinen taksici Salih Altunışık, bölgenin çözüm önerisini yetkililerle paylaştığını ancak henüz bir düzenleme yapılmadığını belirtti. Altunışık’ın Çağlayan trafiğine çözümü ise şöyle:  “Çağlayan Adliyesi’nden geldikten sonra sol tarafta dönüş, cep şeklinde yapılmalı. Lakin düzenlenmedi ve sıkıntı arttı. Darülaceze’den Şişli’ye dönüşlerde sıkıntı büyük, trafik sürekli yoğun.

“TERAZİDERE’DE U DÖNÜŞÜ YAPILAN ADA KALDIRILMALI”

 Radyo Trafik gönüllü muhaberilerinin canlı yayına bağlanarak aktardıkları bir diğer sorunlu bölge de Terazidere.  Dinleyicimizin belirttiği Terazidere sorunu ve çözümü şu şekilde:
“Davutpaşa’dan kalkan minibüs hatları var Eyüp’e giden hatlar var. Bunlar Forum İstanbul’un önünden geçip Terazidere yolunu kullanıyorlar. Ulubey İ.Ö.O köşesinde bir adacık var buradan U dönüşü yapıyorlar. Minibüsler mecburen Terazidere’ye giriyorlar U dönüşü yapmak için. Bu da yoğunluklara sebep oluyor. Terazidere’deki U dönüşü yaptıkları adacık kapatılırsa bu durum çözülür.

“FULYA TERAS EVLER PLASTİK BARİYERLER İLE BÖLÜNMELİ”

Salih Altunışık: Fulya teras evlerin olduğu yer iki şerit şeklindedir ama bir araba park ettiğinde buranın kuyruğu 19 Mayıs Caddesine ve Valikonağı Caddesi’ne kadar uzuyor. Burayı plastiklerle böldüler, bölünce sorun kalmıyor. Bir ay sonra bu plastikler eriyor eski haline geliyor. Orta refüj 70 cm bunu 10 cm düşürdüğümüzde 60 cm genişleyecek. Daha rahat hareket edeceğiz.

DEĞİRMENBAHÇE CADDESİ’NDE YASAK U DÖNÜŞÜ YOLU KİLİTLİYOR

Radyo Trafik gönüllü muhabirleri Yenibosna Değirmenbahçe Caddesi’nde bitmek bilmeyen trafik yoğunluğunun nedenini tespit etti. Bu noktada yapılan yasak U dönüşü bölgeyi gün boyu yoğunlukta bırakıyor. Çözümü ise programda şöyle dile getiril:
“Değirmenbahçe’deki sıkıntı, Star City köprüsünden yukarı çıkarken yolu ayıran kaldırımın bittiği yerden araçlar U dönüşü yapılması. Yenibosna’dan, Güneşli ve Beşyol’dan gelen araçlar durmak zorunda kalıyor. Dönen araçlar yolu kilitliyor. Yukarıda Yenibosna Mezarlığı’ndan da tersten gelindiği için Beşyol’dan gelen trafiği kilitliyorlar. HDS ve tuzak yapılırsa bu sorun çözülebilir.

“HARAMİDERE BAĞLANTI YOLUNDA ARD ARDA OTOBÜS DURAKLARI YAN YOLU KİLİTLİYOR”

“Beylikdüzü Haramidere’den Bahçeşehir çıkışındaki otobüs durağı, Ambarlı çıkışı, Bahçeşehir’den dönüş ve Bahçeşehir’e giriş 10’ar metre aralıklarla. Bunların hepsi yan yolda birleşince orası kitleniyor. Migros’un oradan çıkış verirlerse sorun kalmayacak. Ayrıca Beylikdüzü Askerlik Şubesi önünde giriş ve çıkışı yanlış yerlerden vermişler. Çıkışı değil girişi yan yola vermeliler.

“D100 FLORYA KAVŞAĞI’NDA AVCILAR YÖNÜNE ÇIKIŞ DEĞİŞTİRİLMELİ”

Salih Altunışık: “D100 Bakırköy – Avcılar istikameti Florya çıkışı, direkt olarak yeşil alan olan yerden verilmeli. Sefaköy yan yolda da otobüsler ve minibüsler durduğu için iyice sıkışıyor orası. Bariyeri 5 metre kesecekler Florya girişini daha geriden değil de oradaki yeşil alandan verecekler, sorun çözülecek.”

“IHLAMUR’DAN YILDIZ YOKUŞU’NA PARKLANMA ENGELLENMELİ”

Salih Altunışık: “Ihlamur - Yıldız Yokuşu, Ihlamur Kasrı’ndan yukarıya doğru 1. Köprü’ye çıkan yoldur. Bu yolun sol tarafına arabalar park eder. Arnavut kaldırımdır ve yağışlı havalarda burada daima patinaj yapar araçlar. Sol tarafta araçların parklanmasını önlemeleri lazım. Ya plastik esnekler dikilecek ya da ortadan bölünecek. Bu teklifi yetkililere götürdüm. Fakat sesimi sadece çekiciler duydu. Şimdi orada park eden arabaları çekiyorlar. Plastiklerle bölseler buna gerek kalmayacak. Arabalar sol tarafta yan yana park ettikleri için tek şeritten çıkış yapmak zorunda kalınıyor. Bu nedenle ıhlamur Kasrı’nın olduğu kavşak da burası yüzünden yoğunlaşıyor. Aynı zamanda Beşiktaş evlendirme Dairesi’nin olduğu yeri ve pazarı da etkiliyor. Bu yolda kimsenin park etmeye hakkı yok.”

“BEŞİKTAŞ’TA ÜST GEÇİT KALKTI TRAFİK ARTTI!”

Salih Altunışık: “Beşiktaş Deniz Müzesi’nin oradaki üst geçidi kaldırdılar. Şimdi orada sürekli trafik oluyor. Eğer bu üst geçit kaldırılmasaydı şimdi daha geriye çekebilirlerdi. Sinanpaşa’nın, iskelenin oraya bir üst geçit yapsalar trafik ışığına gerek kalmaz. Aksaray’da da bu durumun aynısı var. Sürekli kaza oluyor burada. Yenikapı’dan gelen vatandaş bir bakıyor ışık, bir anda duruyor ya da duramıyor. Yayalara çarpabiliyorlar bu nedenle. Aynı şekilde Terazidere’de de böyle. Görüntüyü bozuyorlar diye üst geçitleri kaldırıyorlar.”

“ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ GİRİŞİNE DÜZENLEME GEREKİYOR”

Salih Altunışık: “Şişli Hastanesinin çıkış kapısının olduğu yer rampadır. Çıkış olan yere birde giriş yaparlarsa burası rahatlar. Giriş yaptıkları yer direkt hastanenin içine çıkar. Hastanenin içine gelmek için yukarıdan dolaşılıyor, 10 dakika harcanıyor. Hem kendine hem yola trafik yapmış oluyorsunuz. Oraya giriş yapılırsa direkt doktorların otoparklarının oradan Çocuk Acil Bölümü’nün oraya çıkılır. Ambulanslar daha çabuk hastanenin içine çıkmış olurlar.”

“MASKO – ALTINŞEHİR ARASINDA YOL GENİŞLETME ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR”

Salih Altunışık: “Masko’nun yanındaki yolla Altınşehir yönünden gelen yol 2’şer şeritti ve sıkışıktı. Alttan U dönüşü yapılan noktada sıkıntılar vardı. Orası gidiş dönüş olarak 1’er şerit daha arttırılıyor. Çalışmalar devam ediyor. TEM’in kenarında Altınşehir’den  Masko’ya, Masko’dan Altınşehir’e şerit genişletme çalışması var.”

 

 

RADYO TRAFİK İSTANBUL’DA ÇÖZÜM YOLU

Radyo Trafik İstanbul’da Çarşamba Günleri iki haftada bir yayınlanan Çözüm Yolu programında dinleyenlerimiz bulundukları mahalleden, sokaktan ya da şehrin ana yollarından ulaşımda sıkıntı yaşanan noktaları dile getiriyor, stüdyo konuklarımız ile çözüm önerilerini ele alıyor.

Siz de görüşlerinizi iletin, yayınlayalım:

Canlı Yayın:0212  363 04 14

WhatsApp: 0543 363 04 15

E-mail: bilgi@radyotrafik.com

@radyotrafik