İTEO BAŞKANINDAN UBER DAVASI YORUMU
5 Haziran 2018 Salı 20:00

UBER’e erişimin engellenmesine ilişkin dün görülen davanın 7 Kasım’a bırakılmasının ardından İTEO Başkanı Eyüp Aksu Radyo Trafik’e açıklamalarda bulundu.

Yasadışı olarak faaliyet yürüttüğü iddiasıyla UBER'e erişimin engellenmesine ilişkin 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki davanın duruşması dün görüldü. Mahkeme UBER'e tedbir konulmasına yönelik bilirkişi raporunun da hazırlanması için de bilirkişilere iki haftalık süre verdi. Dava, 7 Kasım'a bırakıldı.

Dün görülen davanın ardından İTEO Başkanı Eyüp Aksu Radyo Trafik’e açıklamalarda bulundu.

Davayı ve süreci değerlendiren Aksu şöyle konuştu:

“Dün Çağlayan Adliyesinde UBER’in erişimine karşı açtığımız dava bilirkişi raporları gelmediğinden dolayı 7 Kasım 2018 tarihine ertelendi. İki hafta içerisinde tedbir kararımıza mahkeme karar verebilir. Allah kısmet ederse mahkememiz 15 gün içerisinde bilirkişi raporları geldiği zaman bir karar verebilir. Yasal mevzuat taksici esnafını çok çok memnun etti. D2 Belgesi,B2 Belgesi,A1 Belgesi ile taşımacılığa getirilen hükümler ortada. Bunlar zaten bu belgeler ile korsan taksicilik yapıyordu, hamdolsun gerçekten Ulaştırma Bakanlığımız gereğini fazlasıyla yaptı. Artı Büyükşehir Belediyemiz, UKOME Koordinasyon Müdürlüğü nezdinde turizm yolcu taşımacılığı kriterlerini değiştirdi. Burada da turizm taşıma belgesini suiistimal ediyorlardı. Artık onu da edemeyecekler çok ağır yaptırımlar var. Biz memnunuz ama burada İstanbul İl Emniyet Müdürlüğümüzden ve güvenlik güçlerimizden çok önemli bir ricamız ve isteğimiz var. Bu kanunların uygulanması konusunda gereken denetimleri fazlasıyla yaparlarsa zaten UBER çalışamaz.”

UBER konusunun ardından önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek taksici iftarını da hatırlatan Aksu şu detayları paylaştı:

“Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da katılımıyla büyük bir sahur programı gerçekleştiriyoruz. 10 Haziran 2018 Pazar günü gece 24.00’te Maltepe Etkinlik Alanı Sahilde tüm taksici esnafımız ile beraber çok güzel bir sahur yapacağız. Bütün taksici esnafımızı davet ediyoruz katılımlar aileler ile birlikte olursa mesleğimiz güçlenecektir.”

@radyotrafik