ÇÖZÜM YOLU BU SEFER TAKSİCİLER İÇİN MİKROFON AÇTI
27 Haziran 2018 Çarşamba 17:23

Radyo Trafik’te yayınlanan ve İstanbul’daki sıkıntılı yerlere dair çözümlerin sunulduğu programda bu hafta taksicilerin sorunlarının çözümü için mikrofon açıldı. Yayın İstinye Park Taksi Durağında gerçekleştirildi.

Radyo Trafik İstanbul’da 15 günde bir Çarşamba günleri saat 12.00 – 13.00 arasında gerçekleştirilen Çözüm Yolu programı İstinye Park Taksi Durağından canlı olarak yayınlandı. Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan’ın sunumuyla gerçekleştirilen programın daimi konuğu Salih Altunışık’ın yanı sıra programa İstinye Park Taksi Durağı Başkanı İrfan Sandıkçı da katıldı.

Bu haftaki programda İstanbul’un sıkıntılı yerleri ve bu noktaların iyileştirilmesine dair konuların yanı sıra ağırlıklı olarak taksici esnafının yaşadığı zorluklara ve sıkıntılara dair çözümler de masaya yatırıldı.

Programda ilk sözü alan Salih Altunışık oldu. Altunışık ilk olarak Maslak ışıklara değinerek şu tespitlerde bulundu:

“İstinye Park’tan Maslak istikametinde metronun oradaki ışıklar çok büyük sıkıntı yaşatıyor. Burada ışıklara inmeden Windowist en solundan Vakıf Bank’ın yanından sağdan Ayazağa’ya gidenler için yol açılmasını teklif etmiştim. İnsanlar ışıkta takıldığı için İstinye Park’tan Maslak’a kimse geçemiyor. Windowist’in solundan Vakıf Bank’ın yanından sağdan Büyükdere Caddesi’nden Ayazağa’ya gidilebilir.

İkinci olarak metronun çıkışından bütün yolu sağ tarafta küçücük bir yola verdiler. Bütün gökdelenlerin olduğu yerden tek bir noktadan yol vermişler, köprüye iner inmez sağ yapmak zorundasın fakat burası da yetersiz. Sam Plazanın orada servisler birde öğrenci alıyor. Bütün trafiği Maslak’ta buraya verdikleri için İstinye Park’tan Maslak’a sürekli trafik oluyor.  Sümer sokağın eskisi gibi gidiş geliş olmasını teklif ettim.”

Altunuşık’tan sonra sözü alan İstinye Park Taksi Durağı Başkanı İrfan Sandıkçı Maslak trafiğine dair şunları söyledi:

“1453’ün orada İBB’nin  iki yeni projesi  var. Birincisi 1453’ün altından Dolmabahçe’nin üstüne çıkan tünel yapımı başladı. İkincisi Çayırbaşı’ndan  otobana bağlanan tünel yapılıyor. Bunların kararları verildi yapımlarına başlandı.  Bu projeler bittikten sonra Maslak trafiği ciddi bir şekilde rahatlayacak. Taksim’e, Beşiktaş’a, otobana gidecek vatandaşlar Maslak yolunu kullanmayacak.”

“İSTANBUL’U TÜNELLER KURTARIR”

Söz yine Salih Altunışık’ta:

“Armutlu’nun altından Baltalimanı’nın İSKİ’nin olduğu noktadan bir tünel yapılsa Harp Akademesi ile İTÜ’nün arasındaki yolda sağdan en aşağı gireriz ya oradan bir tünel yapıp direkt olarak Aslantepe’nin oraya bir tünel yapsalar inanılmaz güzel olur. Bütün trafiği burada kurtarırlar. Otobandan gelen Seyrantepe’nin oradan tüneli girip alttan Armutlu’ya,  Baltalimanı’na çıkılabilecek. Bu proje inşallah olur. İstanbul’u tüneller kurtarır.”

Söz Maslak trafiğinden açılınca anlatılacaklar bitmiyor. İstinye Park Taksi Durağı Başkanı sözlerine şöyle devam ediyor:

“Atatürk sanayinin içi 18’den sonra kitleniyor. Maslak yoluna 1 saatte çıkamıyoruz. Bu projeler bittiğinde rahatlayacak trafik. Bizim üç tarafımız deniz bu zamana kadar kullanmıyorduk. Şimdi İstinye- Çubuklu hattı sayesinde rahatlıyoruz. Çok akıcı bir trafik oluyor, faydasını görüyoruz. 74-75’de arabalı vapurlar çalışıyordu. Var olan hattı tekrar hayata geçirdiler. Bunlar muhteşem projeler.”

TAKSİCİLER MESLEĞİN SORUNLARINI ANLATIYOR

Program taksi durağında olunca tabi söz dönüp dolaşıp taksicilerin sorunlarına geliyor. Taksici esnafının bu konuda anlatacakları çok. İlk sözü İstinye Park Taksi Durağı Başkanı İrfan Sandıkçı alıyor:

“Taksiciliğin en önemli sorunu kendimizi güncellemiyoruz ve eleştirmiyoruz. 2018’e geldik araç segmenti olarak, araç kalitesi olarak İstanbul’a yakışan seviyeye hala gelemedik. Devlet bize iyi niyetli ÖTV muafiyeti verdi, bunu kullanın diye. İstanbul’da bunu değerlendiren taksi yok. Belediye D segmenti olacak dedi bu bizim için bir şans. Kendimizi, sektörümüzü ve şoförlerimizi geliştiririz. Bu iş şoförde bitiyor, şoförü yenilediğimiz zaman, belirli kurallar getirdiğimiz zaman olur. İnsanlara kurallar koyduğunuz zaman oluyor. Kurallar olmadığı zaman herkes başıboş kalıyor. Yenilenmeye, çağa uygun hareket etmeye ihtiyaç var.”

Söz Salih Altunışık’ta:

“Ben bir uygulama kullanıyorum ve hep 5 puan alıyorum hep teşekkür alıyorum. Müşteri bindiği zaman güzergah belli, ücret belli. Bütün herkes sigortalı olacak, sabıkası olanlar şoför olamayacak. Yanlışı kim yapıyorsa kameralardan tespit edilecek. Belediye de ben bu işi yapıyorum, 18.000 Taksiye ben bunu takıyorum diyorsa kötü şoförler bertaraf olacak. Gideceğin yönler, dakikalar, yoğunluklar belli. Sen soruyorsun hangi yoldan gidelim diye onu müşteri seçiyor zaten. Biz sıkıntılı yerleri söylüyoruz, bunlar aynı isimler problem yarattığında tüm taksiciler sorunluymuş gibi görünüyor. Geçen gün müşterisine kötü davranan bir taksici oldu ve anında Taksiciler Esnaf Odasında gereği yapıldı. Biz taksiciler olarak gerekli cezaların hep verilmesini istiyoruz.

Söz bir başka taksici Murat Bey’de:

“Taksicilerin çok problemi var. İstanbul’da 10-12 saat direksiyon sallıyorlar. Şimdi yapılması beklenen bir çok proje var ve Salih ağabeyim de bunun çok büyük destekçisi, mimarlarından. Ona bazı bölgeleri çekip atıyorum yardımcı da oldular. Belediye Fen İşleri de böyle durakları gezip görüşlerimizi dinleseler daha iyi olur.”

“Şimdi, cebine 30-40 bin TL para koyan bir arkadaş sabıkası da olsa Auto Center’a gidip rahatlıkla bir plaka kiralayıp piyasaya çıkabiliyor.”

“Tabii ki var ama kriterlerin olması gerekli. Bugün bir madde kullanan arkadaşa direksiyon verilmez. Paramızı teslim etmiyoruz ama canımızı teslim ediyoruz. “

Bir başka taksici esnafı Mustafa Çakır ise şunları söylüyor:

“Devletimizden şunu bekliyoruz; Bu UBER ile ilgili sayın Cumhurbaşkanımız bir söz verdi bu sözü tutmasını bekliyoruz.”

İstinye Park Taksi Durağı Başkanı İrfan Sandıkçı devam ediyor:

“Şoförlerin kayıtlı olduğu bir oda yok. Şoförlerin de bir temsil hakkı olmalı ,hangi arabada hangi şoförün çalıştığını bilmemiz gerekiyor. Adam 20-30 senedir aynı plakada çalışıyor ama hiçbir hükmü yok. Şoförler odası başkanını da şoförün seçmesi lazım. Sayın Vali bütün ilçelere bütün durak ve işletmelere isteklerimizin ne olduğunu sordu. Bizimle birebir iletişime geçti. Bu sektör için olumlu bir şey.”

Salih Altunışık da Sandıkçı’nın sözlerine destek veriyor ve ekliyor:

“Sahadakilerle diyalog kurulmadığı sürece başarılı olma ihtimali sıfır. Bizler 20-30 yıllık şoförleriz çözüm sahada bitiyor. Cumhurbaşkanımız Valimizi görevlendirdi çok muhteşem oldu. Ondan sonra hem denetlemelere hem birçok şeye yansıması oldu.”

@radyotrafik