SERVİSÇİLERE "MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ" GELİYOR
24 Temmuz 2018 Salı 14:29

İçişleri Bakanlığı’nın 27 Ekim 2017’de yayımladığı “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” ile servis şoförlerine getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi”ni bundan sonra UGETAM verecek. UGETAM, başta okul servis şoförleri olmak üzere “Mesleki Yeterlilik Belgesi”ni almak isteyen adayları, öncelikle meslekleri ile ilgili iş sağlığı güvenliği, çevre konuları, acil durum yönetimini içeren teorik bir sınava tabi tutacak. 2020 yılına kadar bu belgeyi temin edemeyenler öğrenci taşıyamayacak. Taciz, saldırı, uyuşturucu kullanımı gibi suçlardan ceza almış kişilere belge verilmeyecek. Belgeyi aldıktan sonra bu tür suç işleyenlerin de belgeleri iptal edilecek.
"Belge çok, denetim yok!"
İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, konuya dair Radyo Trafik’e açıklamalarda bulundu. Servisçilerin belge alma konusunda hiçbir sıkıntısı olmadığını belirten Öztürk, “Elimizde bir sürü belge var ama bu belgelere denetim yok bir tek SRC belgesi sorgulanıyor. Mesleki yeterlilik belgesi veya cebimizdeki belgeler bu tür olayları engelleyecek mi? Bence engellemeyecek. Biz zaten yargı aşamasında olan ve sabıkalı olan kişileri odaya bile kaydetmiyoruz. Ama ülkemizin en büyük sorunu denetim. Acilen servis araçlarına sınırlama lazım, ticari taksilerdeki gibi tahdit lazım. İlgili kurumların daha sık denetim yapabilmesi ve bu çalışanları kayıt altına alabilmesi için mutlaka bu işi yapanlara bir sınır getirilmesi lazım başka hiçbir ölçeri yok bu işin." şeklinde konuştu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki, İstanbul Uygulamalı Gaz ve Enerji Teknolojileri Araştırma Mühendislik Sanayi Ticaret A.Ş. (UGETAM), Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” vermekle yetkilendirilen ilk kurum oldu. İçişleri Bakanlığı’nın 27 Ekim 2017’de yayımladığı “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” ile servis şoförlerine getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi”ni bundan sonra UGETAM verecek.

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk’ün konuya dair Radyo Trafik'e yaptığı açıklamaları şu şekilde:

“Mesleki yeterlilik belgesi gelmeden önce de taciz ve şiddet gibi suçlardan ceza alanları biz servisçiler odası olarak odaya kabul etmiyorduk zaten. Biz bu konuda biraz daha ilerden gidiyoruz galiba, İstanbul’da sabıka kaydı olanları odaya bile kaydetmiyoruz.”

"BELGE ÇOK, DENETİM YOK."

“Bizde belge almaktan yana hiçbir sıkıntı yok. Belgeler aranmıyor en büyük sıkıntımız bu. Ben 30 yıllık servisçiyim, bu güne kadar taşıt kartı, sertifika, SRC gibi pek çok belge aldık, bunlardan bir tek SRC aranıyor. Belgelerin devamlılığı yok, ülkemizin en büyük sıkıntısı bu. Denetim yok, sorgu yok veyahut da bir yerde aranmıyor. Şu anda bir sürü belgemiz var her sene yeni bir şey ekleniyor. Mesleki yeterlilik belgesi veya cebimizdeki belgeler bu tür olayları engelleyecek mi? Bence engellemeyecek. Burada amaç, insanları daha donanımlı hale getirmek. Lafa geldiği zaman insanlar veya üst düzey yetkililer, siz bizim en değerli varlıklarımızı taşıyorsunuz ama siz beş para etmezsiniz şeklinde bir değerimiz var bizim. İstanbul’da acilen tüm servis araçlarına bir sınırlama gelmesi lazım. Ticari taksilerde olduğu gibi bir tahdit olması lazım, insanların sıkça denetlenmesi sorgulanması ve her türlü araştırmanın yapılıp ilgili kurumlara verilmesi lazım.”

“Servisçi esnafı olarak 30 senedir en büyük sıkıntımız şu; servisçilerde bir grup vergisini verir, belediyeden güzergâh kullanım belgesini alır, arabasının donanımını tüm yönetmeliklere uygun hale getirir, bir grup da hiçbir şey yapmadan İstanbul’da kafasına estiği gibi çalışır. Bu yüzden ilgili kurumların daha sık denetim yapabilmesi ve bu çalışanları kayıt altına alabilmesi için mutlaka bu işi yapanlara bir sınır getirilmesi lazım başka hiçbir ölçeri yok bu işin.”

Mesleki Yeterlilik Belgesi ile sağlanması beklenen düzenlemer ise şöyle: 

TACİZ VE ŞİDDETE CEZA VAR

Adayların daha sonra mesleki bilgi ve becerilerini uygulamalı sınavla da ispatlamaları gerekecek. Adaylarda teorik sınavdan en az yüzde 60, uygulamalı sınavdan ise en az yüzde 80 başarı olma şartı aranacak. Karayolları şoförlük mesleklerinde nitelikli iş gücünü artırmayı hedefleyen sınav ve belgelendirme sistemi ile taciz, şiddet, uyuşturucu kullanımı gibi suçlardan ceza alanlar meslekten uzaklaştırılacak, müşteri memnuniyeti ön planda tutulacak.

2020 yılına kadar bu belgeyi temin edemeyenler öğrenci taşıyamayacak. 2020 yılına kadar okul servis şoförlerine getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” kapsamının da genişletilerek otobüs, minibüs ve taksi şoförlerini, tramvay ve metro sürücülerini (vatman), teknik personelleri de kapsaması bekleniyor.

UGETAM’ın vereceği belgeler, uluslararası geçerliliğe de sahip olacak. Bu belgeye sahip olan şoför, vatman ve teknik personel yurt dışında da çalışabilecek.

SORUNLULAR AYIKLANACAK

Personel belgelendirme faaliyetleriyle niteliksiz ve sorunlu kişiler meslekten ayıklanacak. Taciz, saldırı, uyuşturucu kullanımı gibi suçlardan ceza almış kişilere belge verilmeyecek. Belgeyi aldıktan sonra bu tür suç işleyenlerin de belgeleri iptal edilecek. Bu sayede her gün milyonlarca insanın can ve mal güvenliğini emanet ettiği şoförler, vatmanlar nitelikli kişilerden seçilecek.


 

@radyotrafik