AVRASYA TÜNELİ’NE GİŞE DÜZENLEMESİ
24 Temmuz 2018 Salı 15:49

Avrasya Tüneli’nde daha rahat bir geçiş gerçekleştirilmesi ve tünel trafiğinin D100 yoğunluklarından daha az etkilenmesi için bu haftaki deneme sürecinde saat 14.00 – 20.00 arasında Avrupa – Anadolu yönünde iki gişe çalışacak.

2016 yılının son ayında açılan, Avrupa ve Anadolu yakalarını deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile bağlayan Avrasya Tüneli’nde akşam saatlerinde oluşan yoğunluğu azaltmak için yeni bir uygulama başladı.

Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet veren Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Tünelde güvenlik önlemleri kapsamında yaşanabilecek olaylara (kaza, arızalı araç vb.) hızla müdahale ediliyor. Ayrıca tünelde hızların 20 km’nin altına düşmesine de müsaade edilmiyor. Böylece tünel içerisinde bir dur – kalk trafiği yaşanması mümkün olmuyor. Bu dengenin yakalanması adına aktif haldeki gişe sayısında değişikliğe gidiliyor. Yani, belki tünelde değil ancak tünel girişinde özellikle de hafta içi akşam saatlerinde Avrupa – Anadolu yönünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Mesai günleri akşam saatlerinde tünelin özellikle Anadolu Yakası’ndaki D100 çıkışında yaşanan yoğunluklar nedeniyle Avrupa – Anadolu yönünde tünel girişleri sıkıntılı bir hal alıyor. Tünelde güvenlik gerekçeleri ile belli bir ortalama hızın altında düşülmediği için tünel girişindeki aktif gişe sayısında değişiklik oluyor.

Tünel girişlerinde 4 gişe bulunuyor. Tünel açıldığından beri 3 gişe aktif olarak çalışıyor. 1 gişe sürekli yedekte tutuluyor. Akşam yoğun saatlerde çalışan gişe sayısı kimi zaman 2 kimi zaman 1’e kadar düşebiliyor. Hatta olağanüstü ve yoğunluğun çok fazla olduğu durumlarda tünel girişinde tüm gişeler kapatılarak tünele girişe belli bir süre için de olsa izin verilmiyor.

14.00 – 20.00 ARASI İKİ GİŞE ÇALIŞACAK

Avrasya Tüneli’nde açıldığı günden bu yana Avrupa – Anadolu yönünde kronikleşen bu sıkıntıları hafifletmek adına bu hafta tünel yetkilileri yeni bir uygulama başlattı.

Pazartesi itibariyle başlayan ve “Trafik Yönetimi Uygulaması” olarak adlandırılan yeni uygulamaya göre artık Avrupa – Anadolu yönünde saat 14.00 – 20.00 arasında iki gişe çalışacak.

Uygulamanın tünel trafiğini daha hareketli tutması ve vatandaşların daha rahat geçişini sağlamak için yapıldığı belirtiliyor. Özellikle D100’de yaşanan sıkıntıların tünel trafiğine etkisinin minimuma düşmesi hedefleniyor. Elbette ki gerekli duyulduğu anlarda yine geçişlerin tek gişeye düşürüleceği de belirtiliyor.

Uygulama dün itibariyle deneme sürecine başladı. Bu hafta bahsi geçen şekliyle çalışılacak. Uygulamanın faydalı olduğunu düşünülürse bu şekilde devam edilecek.

 

 

 

@radyotrafik