KAMYON 16 ARACI BİÇTİ! PEKİ HASARI KİM ÖDEYECEK?
25 Temmuz 2018 Çarşamba 18:13

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy'de alkollü olduğu belirlenen bir şoför, kullandığı hafriyat kamyonu ile park halindeki 16 araca çarptı, kaldırımda yürüyen bir kadını da yaraladı. Şoför mahalle sakinleri tarafından yakalanarak polise teslim edildi. 1.33 promil alkollü olduğu belirlenen şoförün, ifadesi alındıktan sonra tutuksuz yargılamak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bu kazanın üzerine Radyo Trafik olarak, kazada mağdur olan vatandaşlar ne yapmalı, nelerle karşılaşabilirler bunu bir hukukçuyla sorduk. Avukat Emre Eren, kazayı değerlendirerek pek çok açıklamalarda bulundu. Özellikle kazada ölüm ve ağır yaralama durumu olmadığı için şoförün serbest bırakılmasının ve tutuksuz yargılanmasının hukuken normal olduğunu belirten Av. Eren’in açıklamaları şöyle:

“KAZADA ÖLÜM VE AĞIR YARALAMA YOKSA SÜRÜCÜ TUTUKSUZ YARGILANIR”

“Sürücü yaptığı kazada bir ölüme ya da sakat bırakacak derecede ağır bir yaralanmaya neden olsaydı tutuklanırdı. Tutuklama tedbir niteliğindedir. Lakin bir ölüm ve ağır yaralanma durumu oluşmadığı için sürücünün ifadesinin ardından bırakılması hukuken normaldir, o sürücü tutuksuz yargılanacak demektir. Bu kazada sadece 1 kişi hafif yaralanmış, o yaralının sürücüden şikâyetçi olması gerekiyor. Şikâyetçi olunmazsa ölüm olmadığı için sürücüye kamu davası bile açılmaz, şikâyetçi olunursa bile sürücü ölüm veya ağır bir yaralanma olmadığı için tutuksuz yargılanır.”


 Kamyon şoförünün çarptığı 16 araç ağır hasar almıştı. Peki, bu hasarı kim karşılayacak?

Maddi hasar alan araç sahiplerinin, mağduriyetlerine karşı ne yapmaları gerektiğini Av. Eren şöyle açıkladı:

KAZA YAPAN KAMYONUN TRAFİK SİGORTASI YOKSA VAY HALİNİZE!

“Kazalarda meydana gelen maddi hasar Tazminat Hukuku’nun alanına girer. Eğer kazayı yapan Hafriyat Kamyonunun trafik sigortası varsa, bu kamyonun çarparak maddi hasar verdiği araçların masraflarını sigorta karşılayacak. Lakin limiti aşar derece maddi hasar varsa orda da sıkıntı çıkar. Kamyon bir firmaya ait değil de sürücünün kendi aracıysa ve sigortası yoksa, o zaman iş daha da kötüye gider. Çünkü büyük ihtimalle o sürücünün yarattığı hasarı karşılamaya yetecek maddi gücü yoktur. Ve ölümlü veya ağır yaralanmalı bir kaza olmadığı için garanti fonu kapsamına da girmeyeceği için, hasar alan araç sahipleri mağduriyet içinde kalmış olacak.
Garanti fonu sadece ölümlü ve ağır yaralanmalı kazalarda devreye giriyor ve hazine müsteşarlığı sigortası olmayan araçların bile yaptığı kazalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ya da ağır yaralanan vatandaşa tazminat ödemesi yapıyor. Bu ödeme hazine müsteşarlığına bağlı sigorta fonundan güvence hesabından ödeniyor. Ama maddi hasarlı kazalarda geçerli değil güvence hesabı, sadece ölümlü ve sakatlanma halindeki kazalarda geçerli.”

“KAMYON FİRMAYA VEYA TAŞERONA AİT İSE HASARI ONLAR ÖDEMEK ZORUNDA”

“Kamyonun trafik sigortası yoksa ve kamyon bir firmaya ait ise, hasarları araç işleten firma karşılayacak. Eğer kamyon taşeron şirkete aitse hasarı hem taşeron şirket hem de üst işveren firma birlikte karşılamak zorundadır.”

Trafik sigortalarının kapsamlarında düzenleme yapılması gerektiğini belirten Av. Eren, bir hafriyat kamyonunun sigorta karşılama bedeli normal bir aracınkinden yüksek olmadı diyor. Konuya dair yasal düzenleme gerektiğine değinen Av. Eren şöyle konuştu:

“KAMYONLARIN TRAFİK SİGORTA KAPSAMLARI YÜKSEK OLMALI ÇÜNKÜ BİR KAMYONUN VERECEĞİ HASAR ÇOK DAHA FAZLA OLUYOR”

“Türkiye’de yasal düzenlemelerde bir takım eksiklikler var. Ticari kullanılan hafriyat kamyonlarının trafik sigortalarının bedelleri ve kapsamları normal araçların sigorta karşılama bedellerinden yüksek olmalıdır, yani tazminatın ödeneceği bedeller.  Ama bizde maalesef maddi tazminat miktarları hemen hemen aynı. Sigortasız araçların ihalelere girmeleri engellenmeli, ihalelere girerken özellikle hafriyat kamyonlarının trafik sigortalarının olup olmadığı ilgili makam tarafından denetlenmelidir. Kamyonlar için ayrı trafik sigortası oluşturulmalı. Bir binek araçla kamyonun trafik sigorta kapsamları ayrı olmalı çünkü bir kamyonun vereceği hasarlar çok daha fazla oluyor.”

 

@radyotrafik