“MERHABA BİSİKLETLİ HAYAT…”
26 Temmuz 2018 Perşembe 15:21

Başlıktaki gibi; “Merhaba, bisikletli hayat!” diyerek aracına nasıl veda edip hiç aklında yokken bisiklet ile öyküsünün başlangıcını anlattığı yazısının başlığı böyleydi Star Gazetesi köşe yazarı Ömer Ekinci’nin. Ekinci de yakın zamanda bisikletliler kervanına katıldı. Bisikletli yaşamını, gündelik yaşamına kattıklarını Radyo Trafik’e anlattı.

Gelişen dünyada şehirlerin en önemli problemi halini alan ulaşım konusu için çalışmalar tüm dünyada harıl harıl devam ediyor. Fosil yakıtla çalışan araçlar yavaş yavaş yerini çevreye daha duyarlı araçlara bırakmaya başladı. Başta büyük markalar olmak üzere artık çevreye daha duyarlı elektrikli otomobiller asfaltta. Ama elbette ki fosil yakıt gibi olmasa da onun da çevreye bir bedeli var.

Aslında insanoğlu hem çevreye duyarlı, hem insan sağlığını düşünen iki tekerli bir aracı çok önceleri icat etmişti. Bazı ülkeler ise şehirlerinin ulaşım sorununu çözmek konusunda bu icadı kullanmayı çoktan akıl etti ve büyük oranda da bu “sorun” haline gelen ulaşım konusuna çare buldu.

Bahsettiğimiz araç elbette ki bisiklet. Çocukların rüyalarını süsleyen o güzel alet. Ne yazık ki ülkemizde henüz bu konuda bir kültür oluşmadı. Sadece çocukluk “oyuncağı” olarak görülen bu alet aslında dünyanın birçok şehrinde en önemli ulaşım aracı. Karbon izi bırakmıyorsunuz, tembellikten kurtulup sağlınız için önemli bir eylem gerçekleştiriyorsunuz, bunları yaparken de istediğiniz yere ulaşım sağlayabiliyorsunuz. E, daha ne olsun?

ARABASINDAN İNİP BİSİKLETE BİNEN BİRİNİN HİKÂYESİ

Belki başka şehrin sakinleri için birinin aracını bırakıp bisiklete binmesi farklı bir durum değil ancak ülkemizde özellikle de İstanbul’da motorlu taşıtını bırakıp artık ulaşımını bisikletle sağlayacağını söyleyen biri olunca hepimiz o tarafa yöneliyoruz.

İşte o kişilerden biri de geçtiğimiz günlerde yazdığı köşe yazısıyla artık aracını bırakıp bir bisikletli olduğunu duyuran Star Gazetesi Köşe Yazarı Ömer Ekinci.

Çocuğuna akülü arabaya almaya diye gidip kendine de bir bisiklet alıp dönen Ekinci şimdilik kısa sayılabilecek bisikletli hayatını Radyo Trafik dinleyicileri için de anlattı.

Ömer Ekinci’nin bisikletli hayatı, İstanbul trafiğinde yaşadıkları ve daha fazlası söyleşimizde…

Aşağıdaki linkten söyleşinin tamamını dinleyebilirsiniz… 

 

@radyotrafik