PROF. ILICALI TRAFİK CEZALARININ ARTMASINI ÖNGÖREN TEKLİFİ YORUMLADI
10 Ekim 2018 Çarşamba 20:06

Trafik cezalarının artışını da içeren Karayolları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair teklifin Meclis Başkanlığına sunulmasının ardından eski AK Parti Mv. Ulaştırma Prof.’u Mustafa Ilıcalı Radyo Trafik’e açıklamalarda bulundu. Ilıcalı, teklifin kabul edilmesiyle mutlak suretle caydırıcılığın sağlanacağını belirtti.

AK Parti'nin trafik kazalarını önlemeye yönelik hazırladığı ve trafik cezalarını arttıran kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Kanun teklifi kabul edilirse emniyet şeridi ihlali yapanlara ve makas atanlara 1002 lira, cep telefonuyla konuşanlara 235 lira ceza kesilebilecek.

Teklifin ardından ulaştığımız 22. ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili, İstanbul Ticaret Üniversitesi, BAU Ulaştırma ve İnşaat Mühendislği Bölümleri Kurucu Başkanı Prof. Mustafa Ilıcalı kanun teklifine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Mustafa Ilıcalı’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bir yasa teklifinin amacı fayda sağlamaktır. Biz şu anda Türkiye’de trafik cezalarında çok sayıda vatandaşımızı kaybediyoruz. 1 günde 20’den fazla kişi, kazalarda ölüyor. Kazalardaki en büyük kusur payı %99 insanda. Dolayısıyla insanlara kurallara uygun araç kullanması ve hata yapmaması konusunda caydırıcı tedbirler almamız lazım. Ceza deyince, burada para kazanmak değil amaç bir caydırıcılık sağlamak. En fazla yapılan hatalar hız ihlalleri, makas atma, emniyet kemeri bağlamama, cep telefonu kullanımı gibi bütün bu ihlaller sürücünün öncelikle hayatını tehlikeye atıyor. 1 saniyelik ihmal kaza doğurabiliyor. Bu kanun teklifinde de özellikle en fazla hata yapılan konularda caydırıcılık sağlayacak şekilde cezaların arttırılması amaçlanıyor.  

Tabii ki bu yasanın mecliste görüşülüp kabul edilmesiyle beraber, ceza oranları arttığı zaman mutlak suretle caydırıcı olacaktır. Tabii vatandaş bu parayı vermemek için daha dikkatli olacaktır. Burada en önemli şey canımız. Aslında para vermemek için değil, can güvenliğimiz için kurallara uymalıyız.

Cezaların caydırıcı olmasının bir yolu da Elektronik Denetim Sistemleri. Bu sistemler vatandaşa 7/24 izlendiğini gösterecek. Biz bu sistemi yoğun kullanıp, denetim mekanizmasını bu sistemlerle desteklediğimiz zaman, daha faydalı ve caydırıcı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre, denetim yapılıp cezalar uygulandığında caydırıcı oluyor, hatalar azalıyor bunun akabinde kazalar azalıyor.

EDS’ler şuan İstanbul ve Konya başta olmak üzere pek çok şehirde devrede. Daha önce de biz belediyenin kurduğu alt yapıdan yararlanarak uyguladık. Ama eksiklikler var, bu konuya dair çıkaracağımız kanunda da mevzuatta düzenlemelere ihtiyacımız oldu. İllerde eksiklikler tamamlandıkça EDS’ler artacak, devreye girmeye devam edecektir. 

Bizim İstanbul Ticaret Üniversitesi olarak da bir çalışmamız var. Bu çalışmada ise amaç, aracın içerisinden bir sistemle sürücüyü takip edip, 7/24 sürücülerin hatalarını minimize etmek için gerekli uyarıları vermek ve hız ihlalinde sürekli denetim yapmak. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü de uygun görürse bu İnteraktif Uyarı veya İnteraktif Denetim Sistemi Projesini hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Projeyle ilgili çalışmalarımız sürüyor, uygulanabilir olduğu zaman çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.”

@radyotrafik