“İÇİMİZDE KÖTÜ ALGI OLUŞTURAN ŞOFÖRLERİN TEMİZLENMESİ LAZIM”
12 Ekim 2018 Cuma 15:53

İçişleri Bakanlığının kısa mesafede yolcu taşımayan, taksimetre açmayan, fazla ücret almak için güzergahı uzatan taksicilere idari ve adli işlem uygulanmasını istediği genel emri Valiliklere göndermesinin ardından Radyo Trafik’e açıklamalarda bulunan İTEO Başkanı Eyüp Aksu genelgeyi bakanlıktan kendilerinin istediğini, taksiciler arasında kötü algı oluşturanların temizlenmesi gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı, vatandaşları mağdur eden taksicilere yönelik, Valiliklere “genel emir” talimatı verdi, kısa mesafede yolcu taşımayan, taksimetre açmayan, fazla ücret almak için güzergâhı uzatan taksicilere idari ve adli işlem uygulanmasını istedi. Konuyla ilgili Radyo Trafik’e açıklamalarda bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Bu genelgeyi Bakanlıktan biz istemiştik, içimizdeki kötü algı oluşturan şoför arkadaşların temizlenmesi lazım. Lakin, yargısız infaz olmamalı, Emniyet Müdürlüğü, esnaf odamız ve zabıta yetkililerinden oluşan bir komisyon kurulup, vatandaşların şikayetleri bu komisyon tarafından değerlendirilerek, suçlu şoförlere adli ve idari işlemler uygulanmalı” dedi. Ayrıca korsan taşımacılık konusuna da dikkati çeken Aksu, “Biz korsan taşımacılık yapan UBER tarzı araçların da denetlenmesini istiyoruz. Tabii ki taksici de denetlensin ama korsan taşımacılık da bitmeli.” şeklinde konuştu.

İTEO Başkanı Eyüp Aksu’nun açıklamalarından satır başları şöye:

-Bugün İçişleri Bakanlığımız bir genelge yayımladı. 81 ilde valilerimize, ticari taksilere yolculardan gelen şikâyetler üzerine adli ve idari işlemlerin uygulanmasını istedi. Yolcuların şikâyetleri şunlardı: Yakın mesafeye gitmemek, taksimetre açmamak, şoförlerin sigara içmesi, kaba davranması ve kasıtlı olarak yolu uzatıp fazla ücret alması. Biz 17.395 tane ticari taksiyiz İstanbul’da, bir araçta 3 kişinin çalıştığını düşünün 45-50 bin kişilik bir aileyiz. Tabii içimizde sıkıntılı arkadaşlar var. Gerçekten mesleğimizi lekeleyen, yanlış yapan, kötü algı oluşturan içimizdeki çürükleri de biz temizlemek isteriz. Her meslek grubunda olduğu gibi, bizim mesleğimizde de sayıları çok az bu tarz şoför arkadaşlarımızın ihraç edilmesi lazım.

-Burada özellikle bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Afaki bir tarzda şikâyet edilmesini dikkate almamamız lazım. İçişleri Bakanlığımız tarafından valiliklere verilen yetkide, zabıtamız, esnaf odamız ve emniyet müdürlüğümüzün de oluşturduğu bir denetim mekanizması oluşturulmalı ve bu denetim mekanizmasına gelen şikâyetler değerlendirilip, yanlış yapan şoför arkadaşlarımıza adli ve idari işlem yapılmalı. Yani yargısız infaz olmamalı. Örnek veriyorum, birisinin birisine kafası bozuldu şikâyet etti, bu şikâyetin dikkate alınmaması lazım. Bir komisyon tarafından hem taksici dinlenmeli hem de şikâyetçi dinlenmeli. Komisyonun vereceği kararla suçlu kişi hem meslekten ihraç edilmeli hem de adli ve idari ceza uygulanmalı. Biz böyle bir komisyonun oluşturulmasını istiyoruz. Zaten bu genelgeyi biz istemiştik bakanlığımızdan. Ama bu komisyon da oluşturulmalı ki bu mekanizma çalışmalı. Eğer komisyon kurulmadan bu cezalar uygulanırsa bu sistem yürümez ve sıkıntı doğurur, yargısız infaz olur.

-Şimdiye kadar İstanbul Taksiciler Odası’na veya 153 numaralı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şikâyet hattına şikâyetler geliyordu, biz değerlendirip gereğini yapıyorduk. İçişleri Bakanlığımızın yayınladığı genelgenin içeriğini birkaç gün içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız, bunun nasıl yürüyeceği ve işleyeceği konusunda bilgi vereceğiz.

-Korsan taşımacılık şu anda çalışıyor. Cumhurbaşkanımız önceden de söylemişti, “UBER muber tanımam, taksicilerin hakkını kimseye yedirmem” demişti, bize destek oldu. Biz korsan taşımacılık yapan UBER tarzı araçlarında da denetlenmesini istiyoruz. Tabii ki taksici de denetlensin ama korsan taşımacılık da bitmeli. Bu konuda da taksici esnafı olarak özellikle bakanlığımız ve emniyetimizden hassas bir çalışma bekliyoruz. 

@radyotrafik