KAVŞAKTA MOTORU DURDURMANIN CEZASI VAR MI?
24 Ekim 2018 Çarşamba 15:38

Ankara’nın Pursaklar ilçesinde bir kavşaktaki kırmızı ışıkta motoru duran araca ceza yazıldı. Karayolları Trafik Kanunu’na göre kavşakta taşıt veya araçların motorunu durdurmak yasak. Ancak cezayı alan sürücü aracın start- stop özelliği olduğunu belirtiyor. Peki, şimdi ne olacak?

Ankara’nın Pursaklar ilçesinde trafik polisinin bir sürücüye yazdığı ceza tartışma yarattı. Ceza yazılan, aracında start – stop özelliği olan vatandaş “kavşakta aracın motorunu durdurmak” ihlali nedeniyle ceza yedi.  

Olayın sonrasında internet üzerinden ceza tutanağını paylaşarak duruma isyan eden vatandaş haberi okuyanları ikiye böldü. Kimisi cezayı onaylarken, kimisi vatandaşa hak verdi.

Peki, trafik cezasında bahsedilen ihlalin geçerliliği var mı? 

TRAFİK KANUNU’NDA YERİ VAR

Vatandaşa kesilen cezanın karşılığı Karayolları Trafik Kanunu’nun 57. maddesinde kendine yer buluyor.

“Kavşaklarda Geçiş Hakkı” başlıklı 57. maddenin “e” bölümününde şu ifadelere yer veriliyor. :

“Trafik zabıtası, yetkili kişi veya trafik ışıklı işareti ile yönetilen kavşaklarda, sürücüler, kavşağı en kısa zamanda geçmek zorundadırlar. Sürücülerin gereksiz olarak yavaşmaları, durmaları, taşıttan inmeleri, taşıt veya araçların motorlarını durdurmaları yasaktır.” 

Vatandaşa yazılan cezanın kanunda yeri var ancak start –stop özelliği olan araçlar kısa süre içerisinde hem yakıt tasarrufu hem de çevreye daha az zarar vermek adına duruyor.

Peki, örnekteki durumda ne olacak?

İTİRAZ HAKKI BULUNUYOR

Mağdur olduğunu iddia eden vatandaş Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edebilir.

İtiraz süresi, yüze karşı yazılan cezalarda, yazıldığı tarihten itibaren; gıyapta, plakanıza yazılan cezalarda ise, size tebliğ tarihinden itibaren başlamakta.

Trafik cezalarına itiraz süresi 15 gün.

 

@radyotrafik