TRAFİK KANUNU’NDAKİ DEĞİŞİKLİK UBER’İ BİTİRİR Mİ?
26 Ekim 2018 Cuma 18:29

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 2918 sayılı Kanunun ek 2 nci maddesinde yapılan değişiklikle UBER ve benzeri uygulamaların biteceği belirtiliyor. Açıklamanın sahibi, İTEO Başkanı Eyüp Aksu…

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile birlikte trafik cezalarında artışa gidildi. Bu kanunda yer alan bir madde ile ayrıca UBER ve benzeri uygulamaların biteceği belirtildi. Bu açıklamayı İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu yaptı.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun ek 2’nci maddesinde yapılan değişiklik ile UBER ve benzeri uygulamaların sona ereceğini söyleyen Aksu konuyu ilk olarak kişisel Twitter hesabından dile getirdi.

Konuyla ilgili ulaştığımız İTEO Başkanı Aksu Radyo Trafik’e yaptığı açıklamada bu yasa ile UBER ve benzeri firmaların çalışamayacağını belirtti.

Aksu şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün resmi gazetede yayınlanan madde değişikliğinde ek madde yayınlandı. Bu ek maddeyle UBER ve benzeri uygulamalarla ticari taksicilik yapmak isteyen korsan taşımacılar ve mahalle sokak aralarında özel arabalarla ticari taksicilik yapmaya çalışan korsan araçlar bundan sonra 30 ve 60 gün trafikten men edilerek otoparka bağlanacak ve 5 bin lira ceza kesilecek. Tekrarı halinde sürekli katlamalar halinde sürekli olarak idari para cezası uygulanacak. Bu korsan taşımacıları kullanan ve yolculuk yapmaya çalışan İstanbul halkına kişi başı 334tl para cezası uygulanacak. Denetimler bugün başladı, araçlar bağlanıyor. Bu yasa ile uber ve benzeri korsan taşımacılık yapan hiçbir firma çalışamaz.”

Değişiklik yapılan madde:

@radyotrafik