"GÜVENLİ TRAFİK İÇİN, DOĞRU ZAMANDA DOĞRU LASTİK!"
9 Kasım 2018 Cuma 08:47

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD)’in ‘’Güvenli Trafik Projesi’’ konulu basın toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar lastik sektörü hakkında değerlendirmelerde bulunurken, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı gerçekleştirdiği bilimsel araştırmanın sonuçlarını medya temsilcileriyle paylaştı. Güvenli Trafik araştırmalarından çıkan çarpıcı sonuç ; “Güvenli trafik için, doğru zamanda doğru lastik” oldu. Ilıcalı; çalışmasının güvenli trafik için doğru zamanda doğru lastik kullanımının önemini ortaya koyduğunu belirterek şöyle dedi: ‘’Güvenli bir trafiğin en önemli şartı duruş mesafesidir. Duruş mesafesinde en önemli faktörlerden biri lastikle yol yüzeyi arasındaki sürtünme katsayısıdır. Sürtünme katsayısı kış aylarında yolun buzlanmasıyla beraber önemli şekilde düşmekte, bu durum güvenli fren-duruş mesafesini uzatmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığında ve daha çetin kış şartlarında bu durum güvenli trafik için risk oluşturabilir.’’

“TÜRKİYE LASTİK SEKTÖRÜ DÜNYANIN ÖNDE GELEN OYUNCULARINDAN BİRİ”

2 milyar adetlik hacmiyle dünya lastik pazarının son 5 yılda toplam %17 büyüdüğüne dikkat çeken LASİD Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye lastik sektörü dünyanın önde gelen oyuncularından biri. Hem kalite hem teknoloji hem de verimlilikte oldukça rekabetçi bir konumdayız. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine uluslararası standartta ihracat yapıyoruz. Lastik sektörü olarak ivmemizi düşürmeyip çıtayı daha yukarı çekme hedefiyle hem iç hem dış pazarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

“GÜVENLİ TRAFİK” KONUSUNDA BİLİMSEL MAKALE YARIŞMASI DÜZENLENECEK

Alemdar ayrıca akademisyenleri de “Güvenli Trafik” konusunda bilimsel çalışma yapmaya davet etti. ‘’Güvenli trafik’’ başlığıyla düzenlenecek makale yarışması düzenlediklerini belirten Alemdar, alt başlıkları yol altyapısı, sinyalizasyon, iklim ve yol şartları, araç donanım ve lastik faktörü, insan faktörü, otomasyon ve regülasyon olacak olan makale yarışmasına, yüksek lisans öğrencileri ve akademisyenlerden katılım beklediklerini duyurdu. Yarışmanın katılım şartları ve diğer detaylar LASİD İnternet Sitesi www.lasid.org.tr ‘de yer almaktadır.

GÜVENLİ TRAFİK ARAŞTIRMASINDAN ÇARPICI SONUÇ: DOĞRU ZAMANDA DOĞRU LASTİK!

Toplantıda, lastik bilincinin yayılması amacıyla ‘‘Güvenli Trafik Projesi’’ni de duyuran LASİD’in ‘’Güvenli trafik için doğru zamanda doğru lastik kullanmalı’’ mesajı bilimsel araştırmanın konusu oldu. Lastiğin güvenli trafikteki rolüne vurgu yapan araştırmada, güvenli sürüş için fren mesafesi; güvenli fren mesafesi için de doğru zamanda doğru lastiğin önemi rakamlarla ortaya kondu.

Toplantıda bilimsel araştırmasını sunan İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı; çalışmasının güvenli trafik için doğru zamanda doğru lastik kullanımının önemini ortaya koyduğunu belirterek şöyle dedi: ‘’Güvenli bir trafiğin en önemli şartı duruş mesafesidir. Duruş mesafesinde en önemli faktörlerden biri lastikle yol yüzeyi arasındaki sürtünme katsayısıdır. Sürtünme katsayısı kış aylarında yolun buzlanmasıyla beraber önemli şekilde düşmekte, bu durum güvenli fren-duruş mesafesini uzatmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığında ve daha çetin kış şartlarında bu durum güvenli trafik için risk oluşturabilir.’’
Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, kaza nedenlerinin içinde yolcu, yaya ve araç sahiplerinden oluşan insan faktörünün en önemli unsur olduğuna dikkat çekerek; güvenli trafik için farkındalık, bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının önemini vurguladı.

Toplantı sonrası Alemdar ve Ilıcalı, Radyo Trafik Marmara'da canlı yayına katılarak açıklamalarda bulundular.

 

@radyotrafik