İZMİR-İSTANBUL OTOYOLU'NDA BİR VİRAJ DAHA DÖNÜLÜYOR
30 Kasım 2018 Cuma 13:05

İzmir ile İstanbul arasını 9 saatten 3.5 saate indirecek olan ve 2019’un yazına yetiştirilmeye çalışılan İzmir-İstanbul Otoyolu’nun, Saruhanlı ile Kemalpaşa arasında bulunan bölümüne bakanlıktan onay gelmesinin ardından yol trafiğe açılıyor.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nda önemli bir etapta daha sona gelindi. İstanbul ile İzmir arasını 3.5 saate indirmesi planlanan otoyolun açılması için geri sayım devam ederken, önemli bir etap daha tamamlandı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılan projede, Edremit ayrımı - İzmir kesimi Saruhanlı Kavşağı ile Kemalpaşa Kavşağı arasının trafiğe açılması bakanlık tarafından onaylanmıştı. Otoyolun bu kesiminin, 1 Aralık 2018 tarihinde gece 00.01 sıralarında trafiğe açılacağı bildirildi. Yarın açılacak bu bölgeyle birlikte önemli bir etap daha tamamlanmış oldu. 

Toplamda 426 kilometre uzunluğundaki projenin bitmesiyle birlikte İzmir ile İstanbul arasında yolculuk süresi kısalacak. Halihazırda yaklaşık 9 saat süren iki şehrin arası proje tamamlandıktan sonra bu zamanın 3.5 saate düşürülmesi planlanıyor. 36 viyadük, 3 tünel ve 25 kavşağı içinde barındıracak olan otoyolun, yaz ortasına yetiştirilmesi için yoğun çaba sarf edildiği belirtildi.
Geçtiğimiz günlerde İzmir'de konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 2019'un yaz ortalarında otoyolu tamamen hizmete açmak istediklerini söylemişti.

İHA

@radyotrafik