HGS MAĞDURLARINI DİNLEDİK
9 Haziran 2015 Salı 20:34

HGS MAĞDURLARINI DİNLEDİK

Kaza ve sonrası, sigorta şirketleri ile yaşanan problemler, araç değer kaybı, yeni bir mağduriyet: HGS ve daha birçok konu Av. Ozan Zeyrek’in katılımıyla “Trafik Mağduru” programında gündeme geldi.

 Trafik Mağduru programında bu hafta bir hukukçu, Av. Ozan Zeyrek vardı.

 

 

 

Kazalar ve sonrasında yaşanan hukuksal süreçten sigorta şirketleri ile yaşanan sorunlara kadar birçok konu gündeme geldi, mağdurlardan gelen soruları Av. Ozan Zeyrek yanıtladı.  

 

 

 

YENİ BİR MAĞDURİYET: HGS

 

 

 

Gündeme gelen birçok konu vardı ancak programın çoğunluğunda katılım ve sorular HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) nedeniyle yaşanan mağduriyetlerden oluştu.

 

 

 

Peki, HGS ile ilgili bir sıkıntı yaşandığında ne yapılmalı, nasıl bir yol izlenmeli?

 

 

 

Av. Zeyrek öncelikle HGS hesaplarına yatırılan paraların mutlaka çeşitli kanallardan kontrol edilmesi konusunda uyarıyor.

 

 

 

Bir diğer önemli konu ve Av. Zeyrek’in de katıldığı görüş ise HGS kartlarının arkasında bulunan çiplerde bir sorun olduğu iddiası.  

 

 

 

“Bu geçerken okumuyor cihazlar zaman zaman. Okunmadığı zamanda mesela 5 ya da 7 km sonra yeniden bir gişeden geçiyorsunuz ve okumamaya devam ediyor. Adeta okuyan kart da okumamış hale gelmiş oluyor. Bu nedenle de farklı zamanlarda farklı cezalar, yani tek bir ceza 178 TL gibi ceza geliyor. Bu katlanarak artıyor. Bazılarına hatta 500 - 600 TL gibi cezalar söz konusu olabiliyor.”

 

 

 

Peki, bu gibi durumlarda ne yapılmalı? Av. Zeyrek’in anlattığı yol haritası şöyle:

 

 

 

“Yapılması gereken, bu geçildiği zamanlarda Karayolları Genel Müdürlüğü web sitesinden ne kadar bir ceza geldiğini sık sık kontrol etmek. Maalesef düzene girene kadar sık sık aslında kontrol etmek lazım bunu. Ne kadar para olduğunu kontrol etmemiz lazım. Köprüden geçiş 4.25 TL yanlış hatırlamıyorsam şu anda. En azından orayı sadece baz alırsak 4.25 liralık bir paranın hesapta bulunması gerekiyor. Eğer bu para hesapta varsa zaten tek yapılması gereken Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bir telefonla, çağrı merkezi ile başvuruda bulunmak veya yakından geçecek vatandaşlar varsa bizzat gitmek daha sağlıklı olacaktır. Çünkü 15 günlük itiraz süresi söz konusu. 15 gün içinde cevap verilmeyebiliyor. Bazıları 2 günde para cezasının iptal edildiğini söylediler, bunu yapanlar oluyor doğru. Ama ihmalkârlıkla bu 15 gün süre geçilirse o zaman Sulh Ceza Mahkemelerinde itiraz hakkı ortadan kalkıyor. Eğer tebliğ beklemek istemiyorsanız zaten internetten bunu sürekli kontrol edin. Ya da internet bankacılığından da ceza kontrollerini görebilirler.”  

 

 

 

“MUTLAKA HATALI GEÇİŞ GÖRÜYORUM”

 

 

 

Sürekli kontrol önemli ama İstanbul içinde birçok gişe var ve çoğu sürücü bu gişeleri her gün kullanıyor. Sürücüler için zahmetli ve zor bir durum olduğuna yönelik şikâyetler var bu noktada. Ya da HGS hesabında para olsa da ceza gelen sürücüler var, bu konuda da sıkıntılar yaşanıyor.

 

 

 

“Şahsen benim de başıma geliyor. Ayda iki defa bakıyorum ve mutlaka bir hatalı geçiş görüyorum. Karayollarını aradığımda da sonuç alıyorum. Ama alamayan vatandaşlar da oluyormuş.”

 

 

 

Bu vatandaşların izlemesi gereken yol konusunda Av. Zeyrek’in anlattıkları ise şöyle:

 

 

 

“Karayolları Bölge Müdürlüğü. İnternette formları vardır, çok kısa bir dilekçe zaten. Bunlara araç ruhsat fotokopisi, kimlik fotokopisi ve geçtiğimiz saati hatırlayabiliyorsanız, hatırlayamayanlar en azından gün itibari ile hangi köprü ya da gişeden geçtiğini mutlaka belirtmesi lazım. Bunlar iptal ediliyor, yardımcı olmaya çalışıyorlar. E-posta ile de yapılabiliyor. E-posta, çağrı merkezine telefonla veya iadeye taahhütlü postaneden dilekçe ile. Ama benim önerim sürekli yolda olan vatandaşlar için mutlaka Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün kendi departmanını ziyaret edip elle göstermeleri. Bu sayede daha hızlı sonuç alacaklardır.”

 

 

 

ARAÇ DEĞER KAYBI

 

 

 

Son zamanlarda gündeme gelen bir diğer konu da araç değer kaybı. Birçok sürücünün belki de yeni duyduğu bu tamlama ne anlama geliyor ve bu konu ne zamandır konuşuluyor?

 

 

 

Av. Zeyrek’in bu konudaki detaylı açıklamaları şöyle:

 

 

 

“Araç sahibi olarak ya da sürücü veya sahibi fark etmez,  işleteni adına fiil yapan, işlem yapan sürücü yerine geçiyor. Kaza yaptığı tarihten itibaren mutlaka bir sigortaya başvuru yapıyorlar. Kusursuz ise karşı tarafın sigortasından ödemelerini tahsil ediyorlar. Bu kaza tarihinden itibaren sonuçta 5 yada 10 bin TL gibi bir rakam baz alırsak, mutlaka yüksek miktarlarda değer kaybı söz konusu oluyor. Bunun da kaza tarihinden itibaren iki yıllık zaman aşımı içerisinde ilgili sigorta şirketine, ilgili sigorta şirketinden kastımız, zarar veren aracın sigorta poliçesine haiz sigorta şirketi, tahsilatı kimden yaptı ise hasar ödemesini kimden aldılarsa malikler onlardan değer kaybı talebinde bulunabiliyorlar. Ama sigorta şirketlerinin bu konuda bir kıstasları var. O kıstaslarda şu: Azami poliçe miktarının %15’ten daha fazla bir hasar söz konusu ise o zaman ödemeye yanaşıyorlar. Yani 30 bin TL bir azami poliçe rakamı varsa 30 bin TL’nin %15’i 4.500 TL’den daha fazla bir hasar olsun diyor. Kötü niyeti engellemek için bunu yapmaya çalışıyorlar. Anlaşmalı olmasın diye. Ticari araçlarda bunu yapmıyorlar ayrıca. Şahıs adına bir araç olması gerekiyor. Bir de 3 yıldan daha az eski araç olmayacak. Bu şartlara haizse olaydaki durum o zaman bir eksper vasıtası ile değer kaybı tespit raporu alıyorsunuz ve bu raporda bir dilekçe ile, eklerinde ruhsat fotokopileri, kaza tespit tutanakları, TRAMER raporları ve internetten mutlaka o dönemde hasarlanmamış olsaydı aracınız ne kadar bir paraya satılabilirdi, emsal ücret çıktılarını alıp bunu e-posta yolu ile, postane ya da kargo ile de gönderebilirsiniz, sigorta şirketine gönderiyorsunuz. Sigorta şirketinin 15 günlük cevap verme süresi var. Ya olumsuz ya da hiç vermemiş olabilir. Hiç vermemesi de olumsuz cevap verdiği anlamına geliyor. Sizin yapmanız gereken Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmak. Tahkim Komisyonu çok yoğun. 4 ay içerisinde karar çıkar diye bir tüzük kararı var ancak bu karar yoğunluktan dolayı 6 ay içerisinde karar alabiliyorsunuz. Buraya başvurmanın şartı da herhangi bir mahkemeye gidilmemiş olması gerekiyor, tahkime gidilmemiş olması gerekiyor. Ve Tüketici Hakem Heyeti’ne aynı hasarlı ve aynı olayla ilgili gidilmemiş olması gerekiyor. Ancak bu şartlarda siz sigorta tahkim komisyonuna başvurabilirsiniz.”  

@radyotrafik