ÖYKÜ ARİN’E UMUT OL!
31 Aralık 2018 Pazartesi 13:06

3,5 yaşındaki Öykü Arin ile tanışın... Lösemi hastası Öykü Arin’in yaşamaya devam edebilmesi için ilik nakli olması gerekiyor. Ancak henüz uygun bağışçı bulunamadı. Anne Eylem Yazıcı, herkesi Öykü Arin'e ve onun gibi nakil bekleyen hastalara umut olmaya çağırıyor.

3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’ya 2018 yılının Kasım ayında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konuldu. JMML, löseminin nadir görülen bir türü. Paris merkezli Orphanet veritabanına göre hastalığın görülme sıklığı milyonda 1-9 arası değişiyor.

Minik Öykü Arin yakın zamanda kemoterapi tedavisi görmeye başladı. Ancak JMML’nin PTPN11 genetik tipinde olan bu hastalık ilik nakli olmadan iyileştirilemiyor. Bunun için uygun donör (bağışçı) bulunması gerekiyor. Teşhis konulduktan sonra Türkiye ve dünyanın birçok yerinde Öykü Arin ve tüm lösemili çocuklar için kök hücre bağışı için donör kampanyası başlatıldı.

Türkiye ve yurtdışındaki kök hücre veri tabanlarında (yedi milyon donör arasında) yapılan ilk taramada uygun ilik henüz bulunamadı. Yeni donörlerin bağışlarının sisteme içertilmesi ise iki ila üç ay sürecek.

“HEPİMİZE UMUT OLABİLİRSİNİZ”

Öykü Arin’in annesi Eylem şunları söylüyor:

“Kök hücre örneklerine bakılan on milyon kişiden birinin bile iliği uymayabilir ama on milyon artı birinci kişi, yüz milyon artı birinci kişi dahi uygun donör olabilir. O artı birinci kişi siz olabilirsiniz ve gerçekten birinin hayatını değiştirebilirsiniz, kurtarabilirsiniz. Umut olabilirsiniz. Sadece o çocuğa değil herkese, hepimize umut olabilirsiniz. Biliyoruz ki sosyal medya ve medyada insanlar bu durumu görünce ‘Ah canım’ diyorlar veya paylaşıyorlar. Ama sonra hayatlarına eskisi gibi devam ediyorlar veya gördüğünde üzülüyor ama 5 saniye sonra unutuyor. Çünkü insanlar böyle bir alışkanlık geliştirmeye başladı. Siz üzüldüğünüzde veya sosyal medyada görüp beğendiğinizde bir sorunu çözmüş olmuyorsunuz. Yerinizden kalkmanız, harekete geçmeniz, hatta başkalarını harekete geçirmeniz, en yakın kök hücre verilecek noktaya giderek donör olmanız gerekiyor.”

“Donör olun ve birinin hayatını kurtarma ihtimaliniz gerçek olduğunda onu gerçekleştirin.”

“Kök hücre bağışında bulunun, tüm lösemili çocuklara umut olun.” 

Detaylar için: 

 

@radyotrafik