1.VE 2. KÖPRÜLERDEN HANGİ ARAÇLARIN GEÇEBİLECEĞİ BELLİ OLDU
2 Ocak 2019 Çarşamba 11:08

Ulaştırma Bakanlığı’nın 1. Ve 2. Köprülerin geçişlerine yönelik yaptığı açıklamanın ardından, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün talebine üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) yeni bir düzenleme yaptı. Yürürlüğe giren 28.12.2018 tarih ve 2018/10-1 sayılı UKOME kararındaki düzenlemeye göre, artık 2. Köprü’den Kamyonet, Panelvan, Van, Minibüs tipi tüm 2. Sınıf araçlar geçebilecek. 2. sınıf araçlar içerisinde yer alıp ruhsatında Kamyon, Otobüs, Çekici yazan araçlar ile 3., 4. ve 5. Sınıf araçlar ise FSM Köprüsü’nden geçemeyecek. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden ise 3.20 aksın altındaki tüm 1. Sınıf araçlar geçebilirken, 1. Sınıf araç olsa dahi 3.20 aksı aşan araçlar geçemeyecek. Bunun yanı sıra, turizm ve toplu taşıma araçları haricinde, Kamyonet, Minibüs, Panelvan, Van tipi araçlar ve Kamyon, Otobüs, Çekici tipi 2., 3., 4. ve 5. sınıf araçlar 1. Köprü’yü kullanamayacak.

UKOME KARARINDA YER ALAN DÜZENLEMENİN DETAYLARI ŞÖYLE:

“Karayolları Genel Müdürlüğü’nün talebine üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) yeni bir düzenleme yaptı. Buna göre artık kamyonet, minibüs, panelvan tipi 2. sınıf araçlar, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanabilecek. Yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü’nün talebi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) köprü geçişleriyle ilgili yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre kamyon, otobüs, çekici tipi araçlar hariç kamyonet, minibüs, panelvan, van tipi 2. sınıf araçlara, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) geçiş hakkı tanındı.”

KÖPRÜLERDEN ARAÇ GEÇİŞ SINIFLARI İSE ŞÖYLE:

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçiş hakkı olan araç sınıfları:

- Aks aralığı 3.20 metre altında olan binek araçlar otomobil, jeep vb. tüm 1. sınıf araçlar,

- Turizm, Personel, Okul vb. Tüm servis araçları,

- Toplu Taşıma Araçları (İETT ve Özel Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş., Taksi Dolmuş, 1. Köprü’den geçebilecek.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçiş hakkı OLMAYAN araç sınıfları;

- Kamyonet, Minibüs, Panelvan, Van tipi araçlar ve Kamyon, Otobüs, Çekici tipi 2., 3., 4. ve 5. sınıf araçlar, 1. Köprü’yü kullanamayacak.

 

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş hakkı olan araç sınıfları:

- Tüm 1. sınıf araçlar

- Aks aralığı fark etmeksizin Kamyonet, Panelvan, Van, Minibüs tipi tüm 2. Sınıf araçlar FSM Köprüsü’nü kullanabilecek.

- Turizm, Personel, Okul vb. Tüm servis araçları

- Toplu Taşıma Araçları (İETT ve Özel Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş., Taksi Dolmuş)

- KGM’den izinli kamu kurum ve kuruluşlarının resmi plakalı hizmet araçları

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş hakkı OLMAYAN araç sınıfları:

- 2. sınıf araçlar içerisinde yer aldığı halde, ruhsatında Kamyon, Otobüs, Çekici yazan araçlar ile 3., 4. ve 5. Sınıf araçlar FSM Köprüsünü kullanamayacak.

 

@radyotrafik