HAMZA ÖZTÜRK: L PLAKAYA GEÇİŞTE MTV SORUNU ÇÖZÜLDÜ
6 Şubat 2019 Çarşamba 14:03

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, Radyo Trafik İstanbul ve Radyo Trafik Marmara ortak yayınında Bilirkişi programına konuk oldu.

Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan’ın moderatörlüğünde yapılan programda, servisçi esnafının sorunları konuşuldu, sorular yanıtlandı.
Programda, esnafın sorularını yanıtlayan İstanbul Servisçiler Odası Başkanı Hamza Öztürk, L plakalar, plaka tahdidi, okul ve personel servislerinin sorunlarını, sektör ile ilgili gelişmeleri anlattı. Servisçi esnafından ısrarla gelen eylem talepleri hakkında konuşan Öztürk, yakın zamanda eylem planlarının olmadığını belirtti, “Sesimizi kanuni yollardan duyuracağız” dedi. L plakalarla ilgili yaşanan sorunlara değinen Öztürk, 5 Şubat itibariyle plaka devrinin noterlerden yapılacağını duyurarak, MTV borcu nedeniyle plaka değiştiremeyenlere de iyi haberi verdi, noterde yapılan işlemlerde artık yapılandırılmış borcu olanlar da plaka değişimi yapabilecek.

Hamza Öztürk’ün canlı yayında yaptığı açıklamalar şöyle:

 “PLAKA TAHDİDİ İÇİN AYRICALIK İSTEMİYORUZ, TÜRKİYE’NİN DÜĞER ŞEHİRLERİNDE NE VARSA O OLSUN”

“İstanbullu servisçi için kimse ayrı bir çalışma yapmasın, plaka tahdidi konusunda Türkiye’nin diğer şehirlerinde ne varsa, İstanbul’daki servisçiler içinde o olsun biz bunu istiyoruz. Başka hiçbir beklentimiz yok. Gözen kaçan bir durum var, İstanbul’da yaklaşık 46 bin servis aracı var. İBB kayıtlarına göre taşıt kartı adedine bakıldığı zaman 60 binlere dayanıyor. İstanbul’un ihtiyacının %30’undan fazla servis aracı çalışıyor. İstanbul’da metro, metrobüs, otobüs gibi İstanbul’un toplu taşıma araçlarının yaptığı taşımacılığın neredeyse 2 katını servisler yapıyor. Günlük 2,5 milyon kişiyi taşıyoruz.”

“SERVİSÇİ ESNAFI CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPILMASI GEREKEN BİR TOPLULUK”

“Ciddi çalışmalar yapılması gereken bir topluluğuz. Daha yeni yeni sektör oluyoruz. Arabalarımızda kiralık çalışan araba ve şoför yok. Kendi işinin sahibi insanlarla bu işi yapıyoruz. Esnafı mağdur etmeden, esnafın evine net bir şekilde ekmek götürmesi için, bir şeyler yapmak lazım. Bunun için raporlarımızı, projelerimizi her şeyi hazırladık. İstanbul’da servis sektörünün ciddi sorunlarının olduğunu dile getirmek istiyoruz. Çözüm önerilerimiz hazır, zor bir şey istemiyoruz. Artı bir değer asla istemiyoruz. Biz her ailenin değerlilerini taşıyoruz ve bizde değerli olmak istiyoruz. 25 Mayıs 2015’de Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlatılan bir çalışma var neredeyse 4 yıl oldu epey bir ilerleme oldu. Bu çalışmanın birçok aşaması yavaş yavaş bitmek üzere.”

“EYLEM PLANIMIZ YOK! YAPTIK OLUMLU KATILIM ALAMADIK”

Servisçi esnafından gelen eylem taleplerine yönelik konuşan Öztürk, yakın zamanda eylem planlarının olmadığını belirterek şunları söyledi:
“11 Haziran 2018’de Servisçinin sesini duyurmak için yönetim kurulundaki arkadaşlarla Ankara’ya yürüme kararı aldık. İstanbul Valiliği’nde izin almak için müracaat ettik. İznin elimize geç geldi biz verdiğimiz tarihte yürüme kararı aldık. Bizi uğurlamaya gelen 250 kişi ile birlikte Emniyet Müdürlerimizin verdiği izin çerçevesinde odamızın önünden Acıbadem Üniversitesi’nin önüne kadar yürüdük. Oradaki savcının hazırladığı mütalaa sonucunda bir yargı süreci var. Mahkemenin sonucu ne olur bilmiyorum. Bizim arkadaşlarımız eylem yapılmasını istiyorlar, fakat bugüne kadar yaptığımız eylem çağrılarımıza olumlu cevap alamadığımız için şu an Servis Araçları Odası olarak sesimizi kanuni yoldan gerekli dosyalarla ve yazışmalarla sürdüreceğimizi çok net bir şekilde söyleyebilirim. Salon toplantısı için Binali Yıldırım’dan ve Ekrem İmamoğlu’ndan ve ekiplerinden talebimiz oldu. Önümüzdeki haftalarda Ekrem İmamoğlu ve CHP heyeti odamızı ziyaret edecekler. Daha sonrasında onların öngördüğü şekilde toplantı düzenlenecek.”

“L PLAKAYA GEÇİŞ 30 HAZİRAN 2019’A KADAR UZATILDI.”

“L serisi plakanın İstanbul’daki diğer korsan araçlardan, taşıt kartı ve yetki belgesi olmadan taşımacılık yapanlardan kurtulmanın birinci basamağıdır. Bu yüzden belediyenin dediğinin dışına çıkmasınlar, plakalarını değiştirsinler. Başka yorumlar yapanlar olacak ama biz esnafın rahatı ve huzuru için bir şeyler yapmaya gayret ediyoruz. Lütfen mesleklerini sahip çıksınlar ve kimsenin galeyanına gelip yanlış tepkiler vermesinler. L plakaya geçiş 30 Haziran 2019’a kadar uzatıldı. Bu süre iyi değerlendirilmeli.”

“L PLAKA DEVRİ ARTIK NOTERDEN YAPILACAK”

“22 Kasım’dan itibaren Emniyet Müdürlüğünden L serisi plakaların, yani servis araçlarının plakasının verilme işi diğer araçlarda olduğu gibi noterlere geçti. 4 Şubat itibarıyla noterlerde devir işlemi yürürlüğe girdi. Motorlu taşıtlar vergisini yapılandırmış olan üyelerimiz, plakalarını değiştirdiği zaman borçlarının tamamını ödemesi gerektiği yönünde bir sorun çıkıyordu karşımıza. 5 Şubat itibarıyla yapılandırılmış borçları olan meslektaşlarımız plaka değişimini rahatça yapabilecekler.”

“İBB İLE YAPTIĞIMIZ YÖNERGEYE UYULMALI”

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Servis Araçları Odası’nın ortaklaşa hazırladığı birtakım yönergeler var. Esnaf eğer bunlara uyarsa otomatik olarak bir takım gelirler artar. Ama biz işimizi kaybetmeme pahasına kalkıp da bir şirketin servis memuruna ya da yetkililere “Sen ne diyorsan o olsun” şeklinde cevaplar verirsek veya esnafın zam beklentisi olduğu zaman, bir başka esnafımız o işi yapabilmek için “ Abi gönder gitsin, biz sana araba buluruz.” gibi tavırlar konuşulursa, bu beklentiler olmaz.”

“TEK TİP SÖZLEŞMEYE ISRAR EDELİM”

“Taşıt kartı ve L serisi plakaya geçildikten sonra 2 yıldır servisçiler bir nebze olsun nefes almış durumda. Tek tip sözleşmede hala ısrar etmeyen arkadaşlarımız var, ısrar edelim. Bu arkadaşlarımız mutlaka alacakları ücreti servis şirketleri ile konuşsunlar ve ona göre hareket etsinler. Artmaya başlayan esnafın geliri biraz daha artacaktır. Sonrası da gelecek emin olsunlar.”

 

05 Şubat 2019 tarihli, İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk’ün konuk oluğu Bilirkişi programının tamamını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz:

 

@radyotrafik