BİNALİ YILDIRIM RADYO TRAFİK’İN KONUĞU OLDU
22 Mart 2019 Cuma 12:45

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Radyo Trafik’te yayınlanan Bilirkişi Özel programında Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Cezayir Doğan’ın konuğu oldu. Ulaşım ve trafik başta olmak üzere tüm sorunlar, öneriler konuşulurken; sosyal medya üzerinden gelen sorulara da yanıt verildi.

Köprülerden paralı geçişlerin kaldırılması, bilet entegrasyonu gibi uygulamalarla trafiğin rahatladığını ifade eden Yıldırım, altyapının ve yollarının geliştirilmesi gerektiğini söyledi

Kavşak ve yol yapımının trafik sorununu çözmeyeceğini ifade eden Binali Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:
“Trafik sorunu, insanları toplu taşımaya teşvik etmekle çözülür. Biz şuan insanları taşımıyoruz, araçları taşıyoruz. Katlanabilir, akan bir trafik sağlanabilir. Ortalama trafikte kalma süresini 18 dakika azaltabiliriz. 
Bu sürenin ekonomik ve sosyal getirisi çok fazla. Trafikte kaybettiğimiz sürenin sadece  yakıt maliyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir yılki bütçesine bedel. Trafikte, yılda 22 milyar lira para kaybediyoruz. Mutlaka toplu taşımanın, raylı sistemlerin geliştirilmesi lazım. Şuanda 233 km raylı sistem var. Bunu 5 senede 518 kilometreye çıkaracağız. Raylı sistemlerin payı arttıkça karayollarında azalma olacak, böylece denge sağlanmış olacak. Böylece toplu taşımada özel araç konforuna yakın bir konfor sağlanmış olacak.”

İstanbul’da yol kenarlarına araçların park edilmesinin de trafiğin akışını etkilediğini söyleyen Binali Yıldırım 8 ilçede ek otopark yapılacağını ifade ederken sözlerine şöyle devam etti:
“Banliyo hattı açıldı. Kesintisiz seyahat sağlandı. Bu hat ile yolcular bir saatten fazla zaman kazandı. Ve ek olarak bu hat Metrobüsün yükünü azalttı. İstanbul Havalimanı nisan ayında faaliyete geçecek. Metro ise 2021 yılında açılacak. Taksicilerin hakkı korunacak. Hiçbir korsana izin verilmeyecek. Ancak onların da hizmet kalitelerini arttırmaları için gerekli çalışmalar yapılacak. Güzergâh beğenmeme, müşteri beğenmeme gibi kötü durumlar ortadan kaldırılacak. Sürdürülebilir bir sistem kurulacak. Bu konuda yerli ve milli bir çalışma yapılacak. İstanbul’da deniz ulaşımının payını arttıracağız. İstanbulkart ile aktarma yapana deniz ulaşımı ücretsiz olacak. Sancaktepe’de kurulacak bir merkezle trafik sürekli olarak izlenecek. AKOM’dan farklı olarak kurulacak bir sistemle daha dijital ve akıllı trafik yönetimi sağlanacak. (Akıllı şehir yönetim sistemi) Servisçilerin plaka tahdidi için UKOME kararı çıktı. Onların süre talebi değerlendirildi ve uzatıldı.  Deprem için hazırlanacağız. 30 bin bina için kentsel dönüşüm öngörüyoruz. Toplanma merkezlerinin kapasitesini arttıracağız, deprem bilinci yaygınlaştıracağız.”

Binali Yıldırım'ın Radyo Trafik canlı yayınında yaptığı açıklamaların tamamı: 

 

@radyotrafik