DİKKAT YANLIŞ ANLAŞILDI! 1.KÖPRÜ’DEN YASAK GEÇİŞ YAPANLARA CEZA YAĞDI
12 Nisan 2019 Cuma 14:05

FSM Köprüsü mağdurlarının yaşadığı durumun aynısı, şimdi de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşanıyor.Geçtiğimiz aylarda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yaşanan yasak geçişler sonrası, yüksek miktarda gelen cezalara karşı vatandaş mağdur olmuş, cezalara af getrilmiş, aks aralığı şartı 2. Köprü’den kaldırılmıştı. Bu haberlerin üzerine sürücüler aks aralığına bakmaksızın 1. Köprü’den de geçmeye başladı. Bunun üzerine 1. Sınıf araç olsa dahi araçlara ceza gelmeye başladı. Kanuna göre, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden 3.20 aksın altındaki tüm 1. Sınıf araçlar geçebilirken, 1. Sınıf araç olsa dahi 3.20 aksı aşan araçlar geçemiyor.
Radyo Trafik’e ulaşan pek çok sürücü, konuya dair yeterince bilgilendirme yapılmadığı için durumu yanlış anladıklarını ve 1. Köprü’den de geçebileceklerini düşündüklerini bildirdiler. Bunun yanı sıra cezaların tebliğ tarihine çok sayıda tepki var. Sürücüler, “Cezalar daha erken tebliğ edilmiş olsa bir daha geçmezdik, defalarca ceza yemezdik…” şeklinde sitem ediyorlar. Fakat yine kanuna göre ceza, kesildiği tarihten bir sonraki yılın sonuna kadar tebliğ edilebiliyor. Hal böyle olunca vatandaş çaresiz. Binlerce liralık borç kapıya dayandı, kimse nasıl ödeyeceğini bilmiyor. FSM Köprüsü mağdurlarının yaşadığı durumun aynısı, şimdi de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşanıyor. Çok sayıda mağdur vatandaş bugün, seslerini duyurabilmek için Yenikapı Etkinlik alanında toplanacak.

KANUN NE DİYOR?

Yürürlüğe giren 28.12.2018 tarih ve 2018/10-1 sayılı UKOME kararındaki düzenlemeye göre, artık 2. Köprü’den Kamyonet, Panelvan, Van, Minibüs tipi tüm 2. Sınıf araçlar geçebilecek. 2. sınıf araçlar içerisinde yer alıp ruhsatında Kamyon, Otobüs, Çekici yazan araçlar ile 3., 4. ve 5. Sınıf araçlar ise FSM Köprüsü’nden geçemeyecek.
15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden ise, 3.20 aksın altındaki tüm 1. Sınıf araçlar geçebilirken, 1. Sınıf araç olsa dahi 3.20 aksı aşan araçlar geçemeyecek. Bunun yanı sıra, turizm ve toplu taşıma araçları haricinde, Kamyonet, Minibüs, Panelvan, Van tipi araçlar ve Kamyon, Otobüs, Çekici tipi 2., 3., 4. ve 5. sınıf araçlar 1. Köprü’yü kullanamayacak.

KÖPRÜLERDEN ARAÇ GEÇİŞ SINIFLARI İSE ŞÖYLE:

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçiş hakkı olan araç sınıfları:
- Aks aralığı 3.20 metre altında olan binek araçlar otomobil, jeep vb. tüm 1. sınıf araçlar,

- Turizm, Personel, Okul vb. Tüm servis araçları,

- Toplu Taşıma Araçları (İETT ve Özel Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş., Taksi Dolmuş, 1. Köprü’den geçebilecek.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçiş hakkı OLMAYAN araç sınıfları;
- Kamyonet, Minibüs, Panelvan, Van tipi araçlar ve Kamyon, Otobüs, Çekici tipi 2., 3., 4. ve 5. sınıf araçlar, 1. Köprü’yü kullanamayacak.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş hakkı olan araç sınıfları:
- Tüm 1. sınıf araçlar

- Aks aralığı fark etmeksizin Kamyonet, Panelvan, Van, Minibüs tipi tüm 2. Sınıf araçlar FSM Köprüsü’nü kullanabilecek.

- Turizm, Personel, Okul vb. Tüm servis araçları

- Toplu Taşıma Araçları (İETT ve Özel Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş., Taksi Dolmuş)

- KGM’den izinli kamu kurum ve kuruluşlarının resmi plakalı hizmet araçları

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş hakkı OLMAYAN araç sınıfları:
- 2. sınıf araçlar içerisinde yer aldığı halde, ruhsatında Kamyon, Otobüs, Çekici yazan araçlar ile 3., 4. ve 5. Sınıf araçlar FSM Köprüsünü kullanamayacak.

 

@radyotrafik