TAKSİMETRE DEĞİŞİMİNDEKİ ZAMLAR TAKSİCİYİ İSYAN ETTİRDİ
10 Mayıs 2019 Cuma 18:05

Taksi ücretlerine gelen zamlar ve araç değişikliği nedeniyle taksiciler, taksimetre cihazlarını değiştirmek durumunda kalıyor. Bu zamana kadar sorun olmayan bu durum, değişim ücretlerindeki değişikliklerle taksiciye yük olmaya başladı. Radyo Trafik canlı yayınına bağlanarak sıkıntıyı dile getiren taksici esnafı, 2019 yılı Ocak ayı itibariyle, 150 TL olan değişim ücretinin zamlanarak 400 – 500 TL olduğunu iddia etti. Radyo Trafik olarak görüştüğümüz taksimetre firmaları ise aynı fikirde değil. Nitekim firma temsilcileri alınan ücretin sadece taksimetre değişim ve montaj ücreti olmadığını, ücretlerin içinde, devletin belirlediği “Kalibrasyon ücreti”, “Tepe Lambası”, “Dama” ve işçiliğin de olduğu belirtti.

Konuyla ilgili Radyo Trafik olarak, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ile görüşüp bilgiler aldık. Aksu yaptığı açıklamada, ücret değişikliğinin çok fazla olduğunu, yapılan artışın normal düzeylerde olmadığını belirterek, konuyla ilgili taksimetre firmaları ve Ticaret Odasıyla görüşmeler yaparak, ücretleri normal seviyelere çekmek için çalışacaklarını belirtti.

Taksici esnafı bekliyor, geçtiğimiz dönemlerde bedava dağıtılan taksimetre cihazlarına, Ocak ayı itibarıyla ödenmeye başlayan yüksek miktardaki fiyatlar değişecek mi değişmeyecek mi merak konusu.

@radyotrafik