HABERTÜRK-TRAFİĞİN REHBERLERİ-14.07.2012
14 Temmuz 2012 Cumartesi 12:00

Işıl Çalışkan yazdı: "İstanbul trafiğinin 3 önemli rehberi; onları dinlemeden, onlara bakmadan trafiğe çıkmayın!"

İstanbul trafiğinin 3 önemli rehberi

Onları dinlemeden, onlara bakmadan trafiğe çıkmayın!

FSM Köprüsü’ndeki onarım çalışması nedeniyleİstanbul trafiğinde saatlerce esir kalanların kılavuzu, Trafik Kontrol Operatörü Murat KazanasmazRadyo Trafik ve İBB’nin internet üzerindeki ‘trafik haritası’ oldu. İşte İstanbullu’yu yönlendiren rehberler

Murat Kazanasmaz, İstanbulluların tanıdığı bir isim. “Şimdi Murat Kazanasmaz’a bağlanıyoruz” anonsundan sonra onun sesiyle yüz binler İstanbul trafiğinin ne durumda olduğunu öğreniyor. Ona ‘Yolların Efendisi’ de diyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Trafik Bölge Müdürlüğü Kontrol Operatörlüğü’nde görevli olan Kazanasmaz, sabah ve akşam saatlerinde hem televizyon hem de radyoda canlı yayınlara bağlanarak kent sakinlerine yol gösteriyor. 

‘CEP’TEN ONLINE HARİTA
İstanbulluların kullanmayı alışkanlık haline getirdiği, yol gösteren bir diğer rehberse İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafik yoğunluk haritası ve kameraları. Kameralar ve yoğunluk haritasından faydalanmak için İBB’nin resmi internet sitesine girmek gerekiyor. Haritada, trafik yoğunluk bilgisi grafiklerle uydu üzerinden birkaç dakika gecikmeyle veriliyor. Yol durumu vatandaşlara kırmızı (yoğun) ve yeşil (açık) renklerle sunuluyor. Haritayı ve kameraları izlemek için internet bağlantısı gerekiyor.

24 SAAT TRAFİK YAYINI
Genel yayın yönetmenliğini Cezayir Doğan’ın yaptığı Radyo Trafik, 2010 yılında faaliyete geçti. Türkiye’nin ‘trafik’ temalı ilk ve tek radyosu, sunucularıyla 24 saat rehberlik ediyor, dinleyenleriyle de bağlantı gerçekleştiriyor. Yol durumu hakkında bilgi verilmesinin yanı sıra sürücülere alternatif yollar öneriliyor. 

IŞIL ÇALIŞKAN- AHT
14 Temmuz 2012 Cumartesi
@radyotrafik