BAYRAM TRAFİĞİNE ALTERNATİF YOLLAR
31 Mayıs 2019 Cuma 15:34

Bayram trafiği başlıyor. Ramazan Bayramı tatili için yola çıkacak olanlara, trafik yoğunluklarını atlatmanın yolları bayram boyunca Radyo Trafik’te olacak.
Bayram trafiğine alternatif yolları araştırdık, görüntülü anlatımlı olarak sizler için hazırladık.

İstanbul’dan Anadolu’ya doğru yaşanacak olan yoğun trafiği atlatmak ve süre kazanmak için kullanılması muhtemel yolların detayları şöyle:

KUZEY MARMARA OTOYOLU

TEM ve D100’de Kocaeli yönlü yaşanacak yoğunluklara ilk alternatifimiz, Kuzey Marmara Otoyolu. Hâlihazırda Kurnaköy – Tavşancıl hattında hizmet veren Kuzey Marmara Otoyolu’nda yeni bir bölüm dün akşam trafiğe açıldı. Sevindikli Kavşağı’na kadar tamamlanan yolda artık, Kurnaköy – Sevindikli arasında yolculuk yapılabiliyor. Sevindikli Kavşağı’ndan sonraki bölüm henüz açılmadığı için bu noktada eski yola yani Kocaeli – Çayırova Yolu’na geçiliyor. Çayırova Yolu’nu takiben Kacaeli Kandıra Kavşağı’na ulaşılabiliyor.


Araçların Kuzey Marmara Otoyolu boyunca ödeyeceği ücretler ise şöyle:

KURNAKÖY – SEVİNDİKLİ
1. Sınıf: 16.85 TL
2.Sınıf: 26.95 TL
3.Sınıf: 32.00 TL
4.Sınıf: 42.40 TL
5.Sınıf: 53.55 TL
6.Sınıf: 11.80 TL

MERMERCİLER – SEVİNDİKLİ

1.Sınıf: 9.45 TL
2.Sınıf: 15.10 TL
3.Sınıf: 17.95 TL
4.Sınıf: 23.80 TL
5.Sınıf: 30.05 TL
6.Sınıf: 6.60 TL
 

ŞİLE – AĞVA YOLU

TEM ve D100’de Ankara yönlü yaşanacak yoğunluklara ve Körfezin sıkışan trafiğine alternatif olan bir başka nokta ise Şile – Ağva Yolu. İstanbul’dan Şile yolunu takiben Ağva üzenden Ulubeyli Caddesi takip edilerek Kocaeli Kandıra’ya ulaşılabilir. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan bayram trafiğine alternatif olarak kullanılan bu güzergâhta, yol uzasa da süre kısalıyor. Kuzey Marmara Otoyolu’nun ardından kullanılacak kaçış noktalarından biri olan Ağva Yolu, sürücülerin İstanbul çıkışı ve Körfez trafiğinden kurtularak Kocaeli’ne ulaşmasını sağlıyor.

 

@radyotrafik