SERVİSÇİLERE PLAKA TAHDİDİ GELDİ
14 Haziran 2019 Cuma 15:49

30 yıllık mücadelenin sonucunda İstanbul servisçi esnafı plaka tahdidini kazanandı. İstanbul Umum Servisçiler Odası Başkanı Hamza Öztürk, servisçi esnafına plaka tahdidinin müjdesini verdi. Radyo Trafiğe özel açıklamalar yapan Öztürk, tahdit şartlarını, kimlerin alabileceğini ve bundan sonraki süreçte uygulanacak kanuni düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulundu.

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk’ün Radyo Trafiğe yaptığı açıklamalardan bazı başlıklar şöyle:

“Plaka tahdidimiz hayırlı olsun, bundan sonra ayaklarımız biraz daha sağlam yere basacak. Konuşurken de çalışırken de her halimize dikkat etmek zorundayız, çünkü artık seçilmiş kişiler olarak piyasada kaldık.”

TAHDİT KARARI KİMLERE UYGULANACAK?

“Tahdit kararına göre, daha önce servis taşımacılığı yapan ve halen devam eden, elinde mevcut taşımacılık kartı yetki belgesi olan kişilere, geçmiş dönem taşımacılık kartı olup da halen taşımacılığa devam eden kişilere, belediyeden taşımacılık kartı satın alıp da taşımacılık yapan esnafımıza plaka tahdit olacak.” 

“YÜZ KIZARTICI SUÇLARDA TAHDİT İPTAL EDİLİP PLAKA’YA EL KONULACAK”

“Servis plakası diğer taksi ve minibüslerde olduğu gibi kiralanamayacak. Servis plakası sahibi ya da şoförü, şoförlük mesleğini icra ederken yüz kızartıcı suçlar olan taciz, tecavüz, küçük yaşta çocukları alıkoymak, alkolden ölümlü trafik kazasına karışmak, uyuşturucu kullanmak, bulundurmak veya satmak gibi durumları tespit edildiği zaman, bu kişilerin plaka tahditleri iptal edilecek ve plakasına el konulacak.”

“SERVİS SEKTÖRÜNE YENİ GİRECEK OLANLAR TAHDİTLİ PLAKA SATIN ALACAK”

“Bu saatten sonra servis sektörüne girecek olan kişiler ya mevcut taşımacılık yapan birilerinin plakasını satın alacak ya da ihtiyaç olması halinde İBB ve Servis Araçları Odası’nın Ticaret odasına ulaşacak bir komisyonun ihtiyacı belirlemesi durumunda, ihtiyaç kadar plaka ihalesi yapılacak. Buraya da katılıp en yüksek rakamı verenler bu plakayı alacaklar.”

“Otogar, AVM, diyaliz ve üniversite servisleri, taşıt kartıyla yetki belgesiyle tahditli plakalı araçlarla yapılacak.  Bunun haricinde herhangi bir aracın çalışmasına müsaade edilmeyecek.”

“TURİZM TAŞIMACILARI SERVİS TAŞIMACILIĞI YAPAMAYACAK”

“Turizm servisi yapan meslektaşlarımıza da bir seçenek sunulacak. Ya turizm ya da servis taşımacılığını seçmeleri istenecek. Turizm taşımacılığı yapan, servis taşımacılığı yapamayacak. Servis taşımacılığı yapanlar da ancak olağan üstü durumlarda, belediyemizden alınacak bir belgeyle sadece Haziran-Eylül dönemlerinde eğer izin çıkarsa turizm taşımacılığı yapabilecekler. Zaten bilindiği gibi tahditli plakalara D türü belgeler düzenlenmiyor. Onun için şehirlerarası turizm için bir grup götürme şansımız artık yok, böyle bir karar alındı.”

TAHDİT SERVİS ÜCRETLERİNİ ATTIRACAK MI?

“Velilerimizin bazı tedirginlikleri var, plaka tahdit oldu artık çok yüksek fiyatlara taşıma yapılacak gibi. Herksin içi rahat olsun. Takside, minibüste, halt otobüsünde yıllardır tahdit var, hiçbirinde bir fiyat gevşekliği veya kafasına göre fiyat uygulama modeli yok. Fiyatlarımız yine UKOME kararıyla belirlenecek. Vatandaşın en az mağdur olacağı şekilde fiyatlarla taşıyacağız.
İstanbul servis konusunda tahdit getirilen en son il. Bu güne kadar İstanbul’un dışındaki tüm illerde hep İstanbul’dan daha düşük fiyatlara taşımacılık yapıldı. Oysa ki tahdit olduğu zaman yüksek fiyatlara taşınsaydı Ankara, Bursa ve İzmir gibi şehirlerde gerek personel gerek öğrenci servisler yüksek fiyatlar olurdu. Bu yüzden vatandaşlarımız da rahat oldun, ne şımaracak bir halimiz ne bunu kullanacak bir durumumuz var. Dün İstanbul’dan para kazandık bugün de para kazanmaya devam edeceğiz.”

Hamza Öztürk'ün açıklamalarını dinlemek için: 

 

@radyotrafik