KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRÜ İLK KEZ RADYO TRAFİK’E KONUŞTU
2 Temmuz 2019 Salı 17:56

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, FSM Köprüsü’ndeki çalışmalarla ilgili ilk kez Radyo Trafik’e konuştu. Radyo Trafik Marmara’da Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan’ın “Bilirkişi” programına telefon konuğu olarak katılan Uraloğlu, gündemdeki konulara dair önemli açıklamalarda bulundu.

FSM Köprüsü’nde 17 Ağustos’a kadar sürecek olan çalışmalarla ilgili detayları anlatan Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu’nun açıklamaları şöyle:

“FSM’DEKİ ÇALIŞMA ELZEM BİR ÇALIŞMAYDI”

FSM Köprüsü’nde birçok test yapıldığını ve bakım için müdahaleye gerek olduğunu söyleyen Uraloğlu, müdahale edilmeseydi, köprünün yapısal güvenliğinin çok zarar göreceğini belirtti. Uraloğlu, köprüdeki çalışma planlaması yapılırken trafiğin en az olduğu zamanın seçildiğine dikkat çekti. Karayolları Genel Müdürü ”Her yapılan işin bir ömrü vardır. Biz asfaltı yaparken 20 yıllık ömrü olsun, 10 yılda bir de küçük bakım yaparız diye planlıyoruz. Ancak bizim öngörümüz dışında ağır tonajlı araç geçişi artarsa bu süre kısalır. Bilindiği gibi 2016 yılına kadar tüm ağır araçlar FSM’yi kullanıyordu, bu da asfalta zarar verdi, köprüdeki durum bu.” dedi.

FSM’DEKİ ÇALIŞMA NEDEN 52 GÜN?

FSM Köprüsü’nde yapılan çalışmanın süresine dair gelen soruları yanıtlayan Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu şöyle konuştu:

“FSM Köprüsü çalışması için 52 gün dediğimiz süre toleranslı bir süre ve hava koşullarına göre değişebilir. Neden 52 gün, çünkü kapsamlı bir çalışma. Bu süreçte tüm asfalt tabakası, izolasyon malzemeleri ve astar malzemeleri tamamen kazınıyor. Çatlak onarımları yapılıp genleşme derzleri değiştiriliyor. Söküm işleri sonrası kaynak ve tamirler yapılıp kumlama ve astar malzemeleri yerleştirilecek. İzolasyon çalışmasının ardından da 2 kat mastik asfalt yapılacak. Bu işlemler 2 yön için de bu süreçte uygulanacak. Şu an için planlarımızda bir aksama söz konusu değil. Bundan sonraki yıllarda yapılacak çalışmalar 5-10 gün içerisinde bitecek çalışmalar olacak. Bundan sonraki planlarımızda FSM'den ağır tonajlı araç geçmediği için 20 yıl böyle bir bakım yapmak yok.”

KURBAN BAYRAMI’NDA ÇALIŞMA OLACAK MI?

Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu, Bayram tatilinde var olacak çalışma şartları konusunda konuşmak için erken olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:
“Bayram için şimdiden konuşmak erken. Ama bayrama geldiğimizde milletimizin bayram hassasiyetini de düşünerek gerekli önlemleri alacağız.” dedi.

“1.KÖPRÜ’DE EK ŞERİT’İ DENEYEBİLİRİZ, OLMAZSA VAZGEÇERİZ”

FSM Köprüsü’nde yürütülen çalışmaların ardında trafik yoğunluklarını aza indirmek için alınacak önlemler kapsamında 1. Köprü’ye ek şerit açılacağı belirtilmişti. Uraloğlu ek şerit konusunda “15 Temmuz Şehitler Köprüsünde açılması planlanan ek şeridin hem artısı hem de eksisi var. Ek şerit uygulamasını önümüzdeki günlerde bir deneyebiliriz. Duruma göre devam eder ya da ek şeritten vazgeçebiliriz.” dedi.

AVRASYA TÜNELİ VE 3. KÖPRÜ’DE İNDİRİM’E GİDİLECEK Mİ?

2. Köprü çalışmasının ardından artan trafik yoğunluğu, yaka değiştirme sürelerini de çok uzattı. Alternatif olarak kullanılan Avrasya Tüneli ve 3. Köprü fiyatlarından indirim talep eden vatandaşlara yanıt, Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu’ndan geldi. Uraloğlu:“Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde bir indirime gidilmesi şu anki gündemimizde yok. Çalışma kısa süreli bir çalışma olduğu için gündeme almıyoruz.” dedi.

İSTANBUL – İZMİR KARAYOLU’NDA SON DURUM!

İzmir-İstanbul Otoyolu Balıkesir kesimindeki inşaatı ziyaret ederek incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, burada yaptığı konuşmada, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Marmara Bölgesi'ni Ege Bölgesi'ne, Batı Akdeniz ve Batı Anadolu Bölgesi'ne bağlayan önemli ulaşım akslarından biri olacağını ifade etti.

Projenin yapım çalışmalarının 2010'da başladığını anımsatan Turhan, "2019 yılına geldik, tamamlanma aşamasındayız. Önümüzdeki günlerde projemizin tamamını hizmete açacağız. Bugüne kadar projemizde bazı kesimler trafiğe açılmıştı, geçtiğimiz yıllarda 201 kilometresi ana gövde, 33 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere hizmete açılmıştı. Önümüzdeki günlerde ise 183 kilometresi ana gövde, 9 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere toplam 192 kilometrelik kesimi hizmete açacağız." diye konuştu.

Turhan, İstanbul-İzmir arasındaki toplam uzunluğunun 404 kilometre olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bunun 20 kilometresi bu proje kapsamı dışında, Bursa çevre yolu kapsamında yapılmıştı. İstanbul-İzmir arasındaki yaklaşık 515 kilometrelik mevcut devlet yolunu 404 kilometreye düşürecek olan bir otoyol projesi olacak. Mevcut yol, iktidarımızın bölünmüş yol çalışması programının ilk yıllarında, 2000'li yılların başında tamamlanarak hizmete alınmış olan bir projeydi. Ülkemizin gelişmesi, büyümesi ve buna bağlı olarak yollarımızdaki artan trafik hacminin daha güvenli, daha konforlu ve daha ekonomik bir şekilde (aktarılacağı) yüksek standartlı bir yol yapmak amacıyla bu projeyi hayata geçiriyoruz."

"3,5 SAATTE İSTANBUL'DAN İZMİR'E ULAŞMA İMKANI OLACAK" 

Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu: “İstanbul - İzmir Karayolunun tamamı bu yaz sezonu içerisinde tamamen açılmış olacak. Yol tamamlandığında büyük zaman kazanılacak, İstanbul - İzmir arası bu yol ile 3-3,5 saate inecek.

Proje sayesinde sürücülerin zaman ve akaryakıt tasarrufunda bulunacağını vurgulayan Turhan, şunları kaydetti:

"Mevcut yolumuz, şu anda İstanbul-İzmir arasındaki yol 8,5 saatte katedilebiliyordu. Yani ortalama trafiğin hızı 40-45 kilometre arasında alınabiliyordu. Yeni yaptığımız bu yol, 404 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu ile normal şartlar altında, uygun işletim şartlarında 3,5 saatte İstanbul'dan İzmir'e ulaşma imkanı olacak. Bu da yol kullanıcılarına önemli bir ekonomik katkı sağlayacak, zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayacak ve bu güzergahta özellikle ülkemizin sanayi mamüllerinin, tarım ürünlerinin gerek yurt içi gerekse yurt dışına nakliyesinde de önemli imkan ve kolaylıklar sağlayacağı da bunların arasındadır."

Turhan, proje için bugüne kadar 7 milyar dolar harcama yapıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"2,5 milyar lira da idare tarafından kamulaştırma işlemleri için harcanmıştır. Bugüne kadar burada çalışılan süre içinde şantiyede ortalama 5 bin kişi iş imkanı bulmuştur. Proje tamamlandığında, yapım çalışmaları bittiğinde bu projenin bakım ve işletme hizmetlerinde bin kişiye yakın insanımız istihdam edilecektir. Bu projenin bu manada hem ulaşım hizmeti hem de istihdama, ekonomimize önemli katkılar sağlayacağı bu rakamlardan görünmektedir. İnşallah önümüzdeki günlerde proje tamamlanıp hizmete açıldığında bahsettiğim fayda ve ekonomik tasarrufu yol kullanıcıları yaşayacak ve bundan faydalanmış olacaklardır."

Bakan Turhan, proje için harcanan 7 milyar dolarlık finansmanın, projeyi yapıp işletecek görevli şirket tarafından karşılandığını, bunun için bir kamu kaynağı kullanılmadığını sözlerine ekledi.

TEM İZMİT – ADAPAZARI HATTINDA SÜREN ÇALIŞMALAR GECE’YE ALINIYOR!

TEM İzmit – Adapazarı arasında uzun zamandır devam eden üst yapı yenileme çalışmalarında, saat 06.30 – 18.30 saatleri arasında TEM Ankara yönünde trafiğe kapatılıyor.  Hâlihazırda devam eden çalışmaların Kurban Bayramı’na kadar bitirileceğini belirten Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu, “İzmit - Adapazarı arasında TEM'de yapılan çalışma yaklaşık 25 Km'lik bir mesafede yapılıyor. Bu yolda bundan sonrasında mevsim şartları uygun olduğu için gece çalışmaya başlayacağız ve bayramdan önce bakım çalışmaları sona erecek.” dedi.

 

@radyotrafik