KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRÜ İLK KEZ RADYO TRAFİK’E KONUŞTU
2 Temmuz 2019 Salı 17:56

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, FSM Köprüsü’ndeki çalışmalarla ilgili ilk kez Radyo Trafik’e konuştu. Radyo Trafik Marmara’da Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan’ın “Bilirkişi” programına telefon konuğu olarak katılan Uraloğlu, gündemdeki konulara dair önemli açıklamalarda bulundu.

FSM Köprüsü’nde 17 Ağustos’a kadar sürecek olan çalışmalarla ilgili detayları anlatan Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu’nun açıklamaları şöyle:

“FSM’DEKİ ÇALIŞMA ELZEM BİR ÇALIŞMAYDI”

FSM Köprüsü’nde birçok test yapıldığını ve bakım için müdahaleye gerek olduğunu söyleyen Uraloğlu, müdahale edilmeseydi, köprünün yapısal güvenliğinin çok zarar göreceğini belirtti. Uraloğlu, köprüdeki çalışma planlaması yapılırken trafiğin en az olduğu zamanın seçildiğine dikkat çekti. Karayolları Genel Müdürü ”Her yapılan işin bir ömrü vardır. Biz asfaltı yaparken 20 yıllık ömrü olsun, 10 yılda bir de küçük bakım yaparız diye planlıyoruz. Ancak bizim öngörümüz dışında ağır tonajlı araç geçişi artarsa bu süre kısalır. Bilindiği gibi 2016 yılına kadar tüm ağır araçlar FSM’yi kullanıyordu, bu da asfalta zarar verdi, köprüdeki durum bu.” dedi.

FSM’DEKİ ÇALIŞMA NEDEN 52 GÜN?

FSM Köprüsü’nde yapılan çalışmanın süresine dair gelen soruları yanıtlayan Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu şöyle konuştu:

“FSM Köprüsü çalışması için 52 gün dediğimiz süre toleranslı bir süre ve hava koşullarına göre değişebilir. Neden 52 gün, çünkü kapsamlı bir çalışma. Bu süreçte tüm asfalt tabakası, izolasyon malzemeleri ve astar malzemeleri tamamen kazınıyor. Çatlak onarımları yapılıp genleşme derzleri değiştiriliyor. Söküm işleri sonrası kaynak ve tamirler yapılıp kumlama ve astar malzemeleri yerleştirilecek. İzolasyon çalışmasının ardından da 2 kat mastik asfalt yapılacak. Bu işlemler 2 yön için de bu süreçte uygulanacak. Şu an için planlarımızda bir aksama söz konusu değil. Bundan sonraki yıllarda yapılacak çalışmalar 5-10 gün içerisinde bitecek çalışmalar olacak. Bundan sonraki planlarımızda FSM'den ağır tonajlı araç geçmediği için 20 yıl böyle bir bakım yapmak yok.”

KURBAN BAYRAMI’NDA ÇALIŞMA OLACAK MI?

Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu, Bayram tatilinde var olacak çalışma şartları konusunda konuşmak için erken olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:
“Bayram için şimdiden konuşmak erken. Ama bayrama geldiğimizde milletimizin bayram hassasiyetini de düşünerek gerekli önlemleri alacağız.” dedi.

“1.KÖPRÜ’DE EK ŞERİT’İ DENEYEBİLİRİZ, OLMAZSA VAZGEÇERİZ”

FSM Köprüsü’nde yürütülen çalışmaların ardında trafik yoğunluklarını aza indirmek için alınacak önlemler kapsamında 1. Köprü’ye ek şerit açılacağı belirtilmişti. Uraloğlu ek şerit konusunda “15 Temmuz Şehitler Köprüsünde açılması planlanan ek şeridin hem artısı hem de eksisi var. Ek şerit uygulamasını önümüzdeki günlerde bir deneyebiliriz. Duruma göre devam eder ya da ek şeritten vazgeçebiliriz.” dedi.

AVRASYA TÜNELİ VE 3. KÖPRÜ’DE İNDİRİM’E GİDİLECEK Mİ?

2. Köprü çalışmasının ardından artan trafik yoğunluğu, yaka değiştirme sürelerini de çok uzattı. Alternatif olarak kullanılan Avrasya Tüneli ve 3. Köprü fiyatlarından indirim talep eden vatandaşlara yanıt, Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu’ndan geldi. Uraloğlu:“Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde bir indirime gidilmesi şu anki gündemimizde yok. Çalışma kısa süreli bir çalışma olduğu için gündeme almıyoruz.” dedi.

İSTANBUL – İZMİR KARAYOLU’NDA SON DURUM!

Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu: “İstanbul - İzmir Karayolunun tamamı bu yaz sezonu içerisinde tamamen açılmış olacak. Yol tamamlandığında büyük zaman kazanılacak, İstanbul - İzmir arası bu yol ile 3-3,5 saate inecek.”

TEM İZMİT – ADAPAZARI HATTINDA SÜREN ÇALIŞMALAR GECE’YE ALINIYOR!

TEM İzmit – Adapazarı arasında uzun zamandır devam eden üst yapı yenileme çalışmalarında, saat 06.30 – 18.30 saatleri arasında TEM Ankara yönünde trafiğe kapatılıyor.  Hâlihazırda devam eden çalışmaların Kurban Bayramı’na kadar bitirileceğini belirten Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu, “İzmit - Adapazarı arasında TEM'de yapılan çalışma yaklaşık 25 Km'lik bir mesafede yapılıyor. Bu yolda bundan sonrasında mevsim şartları uygun olduğu için gece çalışmaya başlayacağız ve bayramdan önce bakım çalışmaları sona erecek.” dedi.

 

@radyotrafik