SON DAKİKA! TAKSİ ZAM GÖRÜŞMESİ SONUÇLANDI
11 Temmuz 2019 Perşembe 16:49

Eyüp Aksu: "İTEO VE İBB görüşmesi sonucu, taksi zamları konusunda İBB yetkilileri, haftaya bir komisyon kurarak zam oranlarını belirleyip UKOME'ye sunacak."

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Radyo Trafik’e yaptığı açıklamalarda, taksicilerin aylardır beklediği zam konusunda önemli haberler verdi. 24-25 aydan beri zam beklediklerini belirten Aksu, konuyu İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bugün görüştü. Aksu, zam oralarının, haftaya İBB yetkkililerinden oluşturulacak olan bir kurul tarafından kararlaştırılıp, UKOME'ye sunulacağını açıkladı. 

TAKSİLERE KAMERA UYGULAMASI BEKLEMEDE!

Aylardır tartışma konusu olan taksilere takılması planlanan kameralar, uygulamaya geçemedi. Konuya dair taksiciler beklemede. Sürece dair Aksu’nun açıklamaları şöyle: “İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ile İçişleri Bakanımız, taksilerde kamera uygulaması ile ilgili bir genelde yayınladı. Kamera zorunluluğu vardı, fakat bu uygulamada ertelendi. Biz olayın takipçisiyiz. Bu konuyla alakalı zaten İlçe Emniyet Müdürlüğümüzün oluşturduğu talimat ve yayınladığı genelgeyi uygulayacağız. Şu anda uygulama ertelendi. Bugün de Sayın Ekrem İmamoğlu ile görüşeceğiz. Bu konuyu kendisine aktaracağız. Bir de bu konuyla alakalı şöyle bir sıkıntı var: sanırım Muğla’da idari mahkeme bu kamera takma işlemini “Özel hayatın gizliliği” esasına aykırı olduğu için iptal etti. Bu konuyla alakalı bir de adli süreç var. Şu an takip ediliyor, nasıl sonuçlanacağını biz de merak ediyoruz.”

O TAKSİCİ CEZALANDIRILDI!

Beyoğlu’nda bir taksicinin yolcusunu aldıktan sonra, değişim saati geldi gerekçesiyle yol ortasında indirmesi üzerine, o taksici sorgulandı ve cezalandırıldı. Taksi esnafının denetim mekanizmasını anlatan Aksu, konunun detaylarını Radyo Trafik ile paylaştı.
Aksu: “Salı günü Beyoğlu tarafından bir taksici arkadaşımız bir bayan yolcuyu alıp belli bir mesafeye götürdükten sonra, değişim saatim geldi diyerek hanımefendiyi indirmeye çalıştı. Biz günlük taksideki olumlu ve ya olumsuz sonuçları takip ediyoruz. Bu konuyla alakalı bize bilgi geldiğinde biz konuyla alakalı taksici arkadaşımızla konuştuk ve inceledik. Bizim sektörde de bir değişim saati var, fakat bizi taksicilerimiz değişim saatinde, eğer değişim yapacaklar ise durmamaları gerekiyor. Sol şeritte geçip değişim yerine aracı durdurmadan gitmeleri gerekiyor. Arkadaşımız hem yolcuyu alıyor hem de belli bir mesafe gittikten sonra yolcuyu indiriyor. Bunu tavsif etmiyoruz, yanlış bir davranıştır. Konuyla alakalı ilçe emniyet müdürlüğümüz idari para cezası uyguladı. Biz araç sahibiyle görüştük esnaf odamızın önüne çağırarak belli bir süre trafikten men ettik. Ayrıca şoför arkadaşımız İstanbul büyük şehir belediyesi çalışma sisteminde sicil kaydına suçunu işledi, puan cezası düştü. Şu anda büyük şehir belediyesi bu olayı takip ediyor. Bu ilk ihtardır. Yüz kızartıcı suçlarda taksicilik yapamayacak ama sabah İBB ile görüştüm siciline işlediler. Belli bir süre çok kısa olsa da siciline işlediler. Sabah aldığım bir bilgiye göre meslekten ihraç edilmemiş.”  dedi.

 

@radyotrafik