KUZEY ÇEVRE  OTOYOLU’NDA HGS VE OGS’LERE DİKKAT!
16 Temmuz 2019 Salı 16:58

İCA tarafından işletilen Kuzey Çevre Otoyolu ve 3. Köprü’de yaşanan kaçak geçiş cezaları pek çok sürücü tarafından tepki çekiyor. HGS ve OGS hesaplarında para olmadan geçen vatandaşlar, 15 gün içinde bakiye yükledikleri halde ödemenin alınmadığını ve kaçak geçiş cezası yediklerini iddia ediyor. Üstelik geçiş hesaplarını takip etmeyen ve bu cezaları uzun süre fark etmeyen vatandaşlar binlerce TL ceza ödemek durumunda kalıyor.
Ceza yiyen vatandaşlar “Gişesiz Otomatik Geçiş Bölgeleri”nde sorun yaşandığını belirterek, bu noktalardan HGS ve OGS bakiyeleri varsa sorun olmadığı, bakiye eksikse çekim yapılmadığı ve 15 gün içinde yatırılsa dahi ödeme alınmadan ceza yazıldığını iddia etti. Radyo Trafik Gönüllü muhabirlerinden gelen talepler üzerine, konuyu İCA yetkilileriyle paylaştık.

15 GÜN İÇİNDE HESAP SORGULANIRKEN BAKİYE YETERLİLİĞİNE DİKKAT!

İCA yetkililerinden yapılan açıklamada, Kuzey Çevre Otoyolu’nda ihlalli geçiş yapıldığı taktirde, 15 günlük süre içinde, ödemeyi almak için 16 kez provizyon sorgusu yapıldığı belirtildi. Bu sorgu anında HGS ve OGS hesaplarında bakiye olup olmadığının önemine değinen İCA yetkilileri, provizyon sorgusunda direkt hesap bakiyelerini göremediklerini ve sorguya bankanı dönüşünü beklediklerini belirttiler.

OGS/HGS PLAKAYA KAYITLI DEĞİLSE SORGULAMADAN SONUÇ ALINAMIYOR!

Serbest Geçiş Noktalarındaki sorgulamaların plaka üzerinden yapıldığını belirten yetkililer, eğer araç üzerindeki OGS/HGS etiketi farklı bir plakaya kayıtlı ise, geçiş yapan aracın plakası sorgulandığında, OGS Bankaları ve HGS’den cevap alınamayacağını ifade ederek, bu durumun özellikle filo ve şirket araçlarında sıklıkla yaşandığını belirttiler.

İCA yetkililerinden yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Otoyolumuzda, bir aracın ihlalli Geçiş yapmasının ardından geçen on beş günlük süre içerisinde toplam 16 kez provizyon sorgusu yapılmaktadır. Bu noktada şirketimizce yapılan sorgu anında hesapta bakiye olup olmadığı önem taşımaktadır. Şirket olarak hesabın bakiyesini provizyon sorgusuna çıktığımızda görememekteyiz ve diğer bir deyişle bankanın sorguya dönüşü ile bağlıyız.

Diğer taraftan, ICA olarak sorgulamaları, özellikle de serbest geçiş noktalarındaki sorgulamaları, plaka üzerinden yapmaktayız. Bu sebeple, eğer araç üzerindeki OGS/HGS etiketi farklı bir plakaya kayıtlı ise geçiş yapan aracın plakası sorgulandığında, OGS Bankaları ve HGS cevap vermeyecektir. Bu durum filo ve şirket araçlarında sıklıkla yaşanmaktadır.”

@radyotrafik