FSM KÖPRÜSÜ’NDEKİ YOL ÇALIŞMASI SONA ERDİ
28 Temmuz 2019 Pazar 21:11

FSM KÖPRÜSÜ’NDEKİ YOL ÇALIŞMASI SONA ERDİ

FSM Köprüsü'nde 27 Haziran'da başlayan 17 Ağustos'ta bitmesi planlanan yol çalışması bugün akşam saatleri itibarıyla sona erdi.

FSM Köprüsü'ndeki yol çalışmaları başladığı günlerde, Radyo Trafik Marmara’da Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan’ın “Bilirkişi” programına telefon konuğu olarak katılan Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, 52 gün sürmesi ön görülen çalışmalarla ilgili detayları şöyle açıklamıştı:

“FSM’DEKİ ÇALIŞMA ELZEM BİR ÇALIŞMAYDI, KÖPRÜDEN AĞIR ARAÇ GEÇMEDİĞİ İÇİN BUNDAN SONRAKİ PLANLARIMIZDA 20 YIL BÖYLE BİR BAKIM YAPMAK YOK. ”

FSM Köprüsü’nde birçok test yapıldığını ve bakım için müdahaleye gerek olduğunu söyleyen Uraloğlu, müdahale edilmeseydi, köprünün yapısal güvenliğinin çok zarar göreceğini belirtmişti. Uraloğlu, köprüdeki çalışma planlaması yapılırken trafiğin en az olduğu zamanın seçildiğine dikkat çekmiş, ”Her yapılan işin bir ömrü vardır. Biz asfaltı yaparken 20 yıllık ömrü olsun, 10 yılda bir de küçük bakım yaparız diye planladık. Ancak bizim öngörümüz dışında ağır tonajlı araç geçişi artarsa bu süre kısalırdı. Bilindiği gibi 2016 yılına kadar tüm ağır araçlar FSM’yi kullanıyordu, bu da asfalta zarar verdi, köprüdeki durum bu.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu süreçte tüm asfalt tabakası, izolasyon malzemeleri ve astar malzemeleri tamamen kazındı. Çatlak onarımları yapılıp genleşme derzleri değiştirildi. Söküm işleri sonrası kaynak ve tamirler yapılıp kumlama ve astar malzemeleri yerleştirildi. İzolasyon çalışmasının ardından da 2 kat mastik asfalt yapıldı. 2 yön için de ayrı ayrı uygulanan çalışmalar 31 günde tamamlanmış oldu.

 

@radyotrafik